Wiemy, w którym mieście w Polsce mieszka się najlepiej. Wrocław na podium!

0

Po raz piąty portal RynekPierwotny.pl wziął pod lupę 217 miast i miejscowości powyżej 20 tysięcy mieszkańców, tworząc tym samym Ranking Warunków Mieszkaniowych. Miasta, które uplasowały się na podium w zeszłym roku i w tym obroniły swoje pozycje.

Gdzie zatem w Polsce mieszka się najlepiej?   

Drugie miejsce dla Wrocławia

Ze wspomnianego wcześniej raportu wynika, że bardzo dobrze mieszka się w stolicy Dolnego Śląska. Miasto zajęło drugie miejsce, powiększając w 2020 roku liczbę lokali przypadającą na 1000 mieszkańców z 530 (dane na 2019 r.) na 547. Powierzchnia użytkowa mieszkań w przeliczeniu na 1 osobę również się poprawiła – wzrost z 36,4 na 37,4 mkw. Pod względem warunków mieszkaniowych Wrocławiowi nie dorównała nawet Warszawa, Poznań czy Łódź.

Czołówka miast wciąż taka sama 

Czołówka miast w Rankingu Warunków Mieszkaniowych nie uległa zmianom w stosunku do poprzednich notowań. Ponownie zwyciężył Kołobrzeg, a na najniższym szczeblu podium znalazł się Sopot. Na górze stawki utrzymała się także Warszawa (4 miejsce) i Zakopane (5 miejsce). Co ciekawe, największe roszady wystąpiły w  grupie miejscowości zajmujących ostatnie 10 miejsc. Tu zdarzały się zmiany nawet o 4-5 pozycji. Swoje umiejscowienie w rankingu w stosunku do poprzedniego roku poprawił np. Starogard Gdański (zmiana o 3 miejsca). Z kolei Stalowa Wola i Tczew spadły aż o 5 oczek w dół.

Jak powstaje ranking? 

Podobnie jak w poprzednich latach na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2020 roku) przeanalizowano dwa wskaźniki: liczbę mieszkań przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową lokali w przeliczeniu na jedną osobę.

Dla tych dwóch danych analitycy obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 217 badanych miast ustalono w następujący sposób:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Następnie cząstkowe wyniki zostały zsumowane oraz uszeregowane w kolejności malejącej. Wyższy wynik końcowy sygnalizujący większe, pozytywne odchylenie od przeciętnych wartości, skutkował zajęciem przez dane miasto lepszego miejsca rankingowego.

Co warte podkreślenia, ranking oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia również domy wybudowane przez osoby prywatne oraz działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.

Wrocław to dobre miejsce do życia 

Wstępne wyniki najnowszego Spisu Powszechnego potwierdzają, że warunki mieszkaniowe Polaków przez ostatnie lata mocno się zmieniły. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 r. liczba mieszkań (lokali i domów) była o 12,6% większa niż 10 lat wcześniej. Zatem z roku na rok sytuacja lokalowa ulega poprawie.

Pod tym względem Wrocław wypada bardzo dobrze. To pozytywna informacja zarówno dla aktualnych mieszkańców, a także tych, którzy dopiero planują przeprowadzkę. Mniej pozytywną informacją są ceny mieszkań. We Wrocławiu, jak i innych dużych miejscowościach koszt zakupu własnego „M” przyprawia o zawrót głowy. W lutym średnia cena za mkw. lokalu wynosiła 10 614 zł.

Nie zmienia to jednak faktu, że stolica Dolnego Śląska to dobre miejsce do życia. Wrocław jest drugim, tuż po Warszawie, najlepiej przygotowanym na przyszłość miastem w Polsce – tak wynika z rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, opracowanego przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego warto zamieszkać we Wrocławiu? 7 powodów

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: 6 najpiękniejszych miejsc na wiosenny spacer
Następny artykuł4 skrajnie zaniedbane psy i jeden martwy odnalezione w mieszkaniu 29-latka z Wrocławia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.