Weekend we Wrocławiu: 6 najciekawszych wydarzeń [16-18.09]

0
kawiarnia na randkę Wrocław
fot. Adam Bystry

Też macie wrażenie, że dni mijają w tygodniu wyjątkowo szybko i znowu nadchodzi weekend? Jeśli nie możecie doczekać się już odpoczynku od pracy, to sprawdźcie zestawienie wydarzeń, które będą działy się w piątek, sobotę i niedzielę we Wrocławiu, żeby nastroić się pozytywnie.

Wybraliśmy 6 aktywności, które powinny się Wam spodobać.

Twarze Królowej Elżbiety II w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, pragnąć uhonorować pamięć zmarłej w zeszłym tygodniu Królowej Elżbiety II, wznawia ekspozycję wystawy filatelistycznej pt. „Twarze Elżbiety II”.

Wystawa poświęcona jest jubileuszowi panowania brytyjskiej monarchini i przedstawia wybrane aspekty z życia i panowania Królowej. Ekspozycję otwiera pierwszy znaczek na świecie Penny Black, któremu towarzyszyły znaczki z terytorium Imperium Brytyjskiego z II połowy XIX wieku.

Na 12 planszach pokażemy także, m.in.: drzewo genealogiczne rodziny Windsorów, liczne wizyty Królowej Elżbiety II, spotkania z czołowymi politykami i władcami, królewskie rezydencje, a także Jej niepowtarzalny styl, talenty i zamiłowania.

Decyzja o wznowieniu wystawy pozwoli przybliżyć historię panowania Królowej Elżbiety II tym zwiedzającym, którzy nie mieli okazji obejrzeć jej poprzednim razem oraz umożliwi ponowne odwiedzenie wystawy przez wzgląd na pamięć o jej życiu, jako królowej i jako człowieka.

Termin: Wystawa potrwa od 13.09. do 31.10. 
Miejsce: Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Teatr na wodzie – Seniorzy w Odra Centrum

Teatr na wodzie, to warsztaty teatralne, podczas których uruchomimy naszą wyobraźnię i nasze ciała, ale też uważność, empatię i zdolność pracy w zespole. W bezpiecznej i przyjaznej atmosferze przejdziemy od teatralnych zabaw przez krótkie improwizowane dialogi do końcowych scen. A może odważymy się na coś więcej i zaprosimy widzów na nasz pokaz? Zajęcia uwzględniające potrzeby i możliwości uczestników. Ich ważnymi elementami są zabawa, integracja i wzajemne wspieranie się.

Prowadząca dr Katarzyna Krajewska – historyczka literatury i pedagożka teatru, sekretarz literacka i kierowniczka Pracowni Pedagogiki Teatru Wrocławskiego Teatru Lalek. Jako autorka koncepcji, koordynatorka i/lub prowadząca zajęcia współtworzy w WTL projekty z zakresu edukacji kulturalnej i pedagogiki teatru. Redaguje publikacje edukacyjne i teatralne, współpracuje z kwartalnikiem „Teatr Lalek”.

Jeśli masz indywidualne potrzeby lub wątpliwości co do możliwości udziału w naszych warsztatach i wydarzeniach, skontaktuj się z nami: telefon, mail, wizyta osobista. Dołożymy wszelkich starań, abyś mógł w pełni uczestniczyć w naszym projekcie. Oferujemy: pomoc w dostaniu się na pokład, tłumacza migowego, pętlę indukcyjną i inne udogodnienia.

Zapisy telefoniczne/sms: +48 506 563 518 Zapisy mailowe: michalina@onwater.pl

Projekt realizowany dzięki środkom gminy Wrocław.

Termin: 19.09.2022 | 16:00
Miejsce: Odra Centrum

Wrocławska Potańcówka – muzyka z prywatek

Ostatnia tegoroczna Potańcówka Wrocławska. Wspólnie będzie można pożegnać lato w klimacie dawnych prywatek. Nie zastanawiajcie się „gdzie się podziały tamte prywatki”. Potańcówkę rozpocznie wspólne zatańczenia One Billion Rising – układu, który towarzyszy kampanii przeciwko przemocy.

Tradycyjnie bezpieczna, otwarta strefa dla osób z niepełnosprawnościami utworzona zostanie wspólnie z Fundacją Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele.

Muzykę z prywatek zapewni DJ Ewelina Gra.

Jak zawsze na miejscu będzie: 

  •  strefa chill dla wszystkich zmęczonych,
  •  strefa gastro dla głodnych, a także
  •  darmowa kranówka dla spragnionych

Termin: 17.09, godz. 18:00
Miejsce: Plac Wolności

Wystawa Grand Press Photo 2022 we Wrocławiu

302 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 15 września do 4 października w Arkadach Wrocławskich przy Powstańców Śląskich 2-4 we Wrocławiu.

Do obejrzenia ekspozycji w Arkadach Wrocławskich we Wrocławiu zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz Partnerzy Wystawy Miejskiej – Arkady Wrocławskie oraz Miasto Wrocław.

Wystawa prezentuje 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo – Ami Vitale.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. „Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii” – powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.

Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego „Oresta” – autora zdjęć ze schronów Azowstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azowstalu

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Partnerami wystawy miejskiej we Wrocławiu są: Arkady Wrocławskie, Miasto Wrocław

Patronem medialnym wystawy miejskiej jest: tuWroclaw.com

Partnerzy konkursu i wystaw: Miasto Gdańsk, Provident Polska, spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fujifilm

Partner wystaw: Drukarnia Andrus.

Organizatorami konkursu są magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.

Termin: od 15.09.2022 do 04.10.2022
Miejsce: Arkady Wrocławskie

Warsztaty z psychologii oraz zarządzania w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaplanowano warsztaty z zakresu psychologii – „Techniki motywacyjne – jak zmotywować siebie i innych do osiągania celów?” oraz zarządzania – „Techniki komunikacji, autoprezentacji i kształtowania wizerunku wykorzystywane podczas prezentacji biznesplanu przed inwestorami”.

Warsztaty z psychologii poprowadzi dr Magdalena Żołud, warsztaty z zarządzania prof. ucz. dr inż. Robert Jeżewski.

Osoby chcące wziąć udział w warsztatach proszone są o zapisy mailowe na adres: katarzyna.karp@humanum.pl

Termin: 16.09.2022 od godz. 12.00
Miejsce: ul. Oławska 11 

Filmowo i rowerowo po Wielkiej Wyspie – wycieczka w ramach EDD

Od ponad dwóch lat identyfikujemy plenery filmowe i serialowe, docieramy do materiałów źródłowych oraz ludzi pracujących przy powstawaniu dzieł kręconych w stolicy Dolnego Śląska i publikujemy na naszym profilu internetowym teksty popularyzujące przeszłość i teraźniejszość filmowego Wrocławia (https://www.facebook.com/filmwroclaw). Trasa rowerowa, którą Państwu proponujemy, będzie wiodła przez znane lub mniej znane zakątki Wielkiej Wyspy.

To właśnie tutaj funkcjonowała przez kilka dziesięcioleci Wytwórnia Filmów Fabularnych (obecnie Centrum Technologii Audiowizualnych), w której powstało ponad 460 filmów i seriali. Reżyserzy korzystali często z pobliskich plenerów, dlatego też Wielka Wyspa stała się mimo woli miejscem, w którym rozgrywa się akcja wielu filmów i seriali.

Na wybranej trasie znajdą się zarówno współczesne, jak i czasami zapomniane filmy sprzed lat. Jest to oczywiście niewielki, subiektywny wybór obrazów zrealizowanych na tym obszarze. Mamy jednak nadzieję, że wycieczka stanie się inspiracją do własnych poszukiwań i wędrówek śladami filmów. Niech połączy nas filmowe dziedzictwo Wrocławia!

Uczestnicy wycieczki ubezpieczają się we własnym zakresie.

Termin: 17.09.2022 (sobota), godz. 12.00.
Miejsce spotkania: Gmach Główny Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego

Wymagane są zapisy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jedyna taka na Dolnym Śląsku! Odkryj Krośnicką Kolej Wąskotorową [POMYSŁ NA WEEKEND]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł1000 biletów kinowych do zdobycia w Magnolia Park!
Następny artykułBrytyjski miliarder chce latać w kosmos… Wspólnie z ludźmi z Wrocławia!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.