Brytyjski miliarder chce latać w kosmos… Wspólnie z ludźmi z Wrocławia!

0

Richard Branson zainwestował w firmę SatRev z Pracz Odrzańskich i wspólnie planują kosmiczne podróże.

SatRev – wrocławski startup

SatRev specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SatRevolution wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska. Z ich rozwiązań już korzysta miasto Wrocław. Szczegółowe zdjęcia satelitarne miasta służą  przy kontroli podatku od nieruchomości.

Grzegorz Zwolinski, prezes SatRevolution (startup SatRev działa na Praczach Odrzańskich, na terenie ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu) na swoim profilu na Facebooku napisał: – SatRev osiąga kolejne sukcesy i zamyka proces inwestycyjny z Virgin Orbit. Virgin Orbit jest teraz oficjalnie największym inwestorem SatRev w ramach rundy inwestycyjnej serii B, która firma obecnie finalizuje.

Virigin Orbit – firma miliardera

Założona w 2017 roku przez wspominanego wcześniej sir Richarda Bransona. Sama spółka należy do Virgin Group. Świadczy ona usługi wystrzeliwania niewielkich satelit lub ładunków w kosmos. 17 stycznia 2021 r. ich LauncherOne z powodzeniem wszedł na orbitę i z powodzeniem rozmieścił 10 CubeSatów (miniaturowych sztucznych satelit). Od 30 grudnia 2021 zaś spółka została odnotowana na Amerykańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ( NASDAQ).

Współpraca obu firm

W ubiegłym roku, 14 grudnia podczas World Satellite Business Week w Paryżu te dwie korporacje podpisały ważną umowę, chociaż ich partnerstwo sięga już czerwca 2021 roku. Razem planują oni rozwój aplikacji biznesowych na użytek nanosatelitów. Pierwotnie nieznane były dokładniejsze szczegóły, jednakże SatRev potrzebowało 30 milionów na własny rozwój. Wiadomym było że część tych pieniędzy dołoży Virgin Orbit i 11 września tego roku portal money.pl poinformował o inwestycji Bransona w wysokości 5 milionów dolarów. Dla wrocławskiej spółki oznacza to otwartą drogę w dalszym zdobywaniu kosmosu i wspólne loty z Virgin Orbit już poza orbitę ziemską.

W planach jest dotarcie na Księżyc, Marsa oraz Wenus.

Czytaj również: Kosmiczny pociąg SpaceX nad Wrocławiem! [ZOBACZ]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend we Wrocławiu: 6 najciekawszych wydarzeń [16-18.09]
Następny artykułNoc Bibliotek we Wrocławiu. W jednej z bibliotek powstanie escape room!
Nazywam się Jakub Styczeń, jestem studentem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W wolnym czasie interesuję się muzyką oraz historiami z nią związanymi, a także samochodami.