Jedyna taka na Dolnym Śląsku! Odkryj Krośnicką Kolej Wąskotorową [POMYSŁ NA WEEKEND]

0
fot. fb/ Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Urząd Transportu Kolejowego opublikował przewodnik po kolejkach wąskotorowych w całej Polsce. Jest ich 25. Jeśli ciekawi Was ile spośród nich znajduje się w okolicach Wrocławia, to spieszymy z odpowiedzią. Na Dolnym Śląsku jest tylko 1 taka kolejka! Znajduje się w Krośnicach, niedaleko Milicza. 

,,Koleje wąskotorowe to niezwykle cenne dziedzictwo historyczne i kulturowe Polski posiadające bogatą przeszłość. Budowane często w trudno dostępnych terenach, na potrzeby górnictwa czy wojska, dzisiaj pozwalają nam przeżyć niezapomniane chwile w podróży nimi. Zabytkowy tabor, który obsługiwał koleje wąskotorowe, sięga swoimi początkami nawet XIX wieku. To wszystko sprawia, że dzisiaj mamy okazję do podziwiania nie tylko ciekawej historii kolei o torach węższych, niż powszechnie znana nam kolej ale także niezwykłych malowniczych krajobrazów.” – możemy przeczytać w przewodniku UTK.

Nie byłoby dzisiaj funkcjonujących kolei wąskotorowych, gdyby nie wysiłek i ciężka praca miłośników kolei. To ich starania o odbudowę i uruchomienie przewozów pozwoliły na zachowanie linii kolejowych, wagonów i lokomotyw, które jeszcze kilkanaście lat temu popadały w ruinę.

fot. fb/ Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Trasa Krośnickiej Kolei Wąskotorowej ma 3,5 km, a przejazd nią zajmuje 20 minut. Na trasie przejazdu jest 5 mniejszych stacyjek. Kolejka mieści się w przepięknej Dolinie Baryczy i przejazd nią dostarcza niesamowitych wrażeń i widoków.

Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48-1907 wyprodukowany w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Jako ciekawostkę warto również dodać, że przed laty ten sam parowóz jeździł po ziemi milickiej. Mamy więc do czynienia ze wzruszającym powrotem do domu.

Krośnicka Kolej to jedna z niewielu czynnych kolei wąskotorowych zachowanych w Polsce. Uruchomiona została 25 maja 2013 r.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa to również idealne miejsce dla grup szkolnych, które swój pobyt na kolejce często łączą z ofertą Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach, uczestnicząc w licznych warsztatach.

W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej oraz bar kolejkowy. Obok dworca ustawione są dwa ekspozycyjne parowozy. Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z miejscem przeznaczonym do kąpieli, czynnym w miesiącach lipiec-sierpień, wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych oraz plac zabaw i płatna strefa dzieci (dmuchańce, suchy basen, autka akumulatorowe, łódeczki-padlery).

fot. fb/ Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Stacja początkowa:
ul. Parkowa 30, 56-320 Krośnice

Dni i godziny otwarcia:

Kolejka kursuje od maja do października włącznie.

  • soboty i niedziele: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00
  • poniedziałki: 13:00 (tylko od maja do września)

Parowóz: kursuje we wszystkie niedziele oraz 16 czerwca i 15 sierpnia
o pełnych godzinach

Lokomotywa spalinowa: kursuje w soboty i poniedziałki

CENNIK:
Bilet normalny – 24 zł
Bilet ulgowy – 17 zł
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i do 3 dzieci) – 62 zł
Bilet grupowy (powyżej 10 osób) – 16 zł / osoba

Inne zniżki
Karta Dużej Rodziny (uprawnia do zakupu biletu rodzinnego dla więcej niż 3 dzieci)
Karta Seniora Powiatu Milickiego

Zakup biletów

Zakup biletu u konduktora. Możliwość rezerwacji wcześniej tylko dla grup zorganizowanych Brak możliwości zakupu biletu stacjonarnie i online. Brak możliwości płatności kartą.

Dodatkowe informacje:

  • Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami
    Podjazd dla wózków inwalidzkich
  • Przewóz psa – bezpłatnie
  • Przewóz roweru – bezpłatnie (maks. liczba rowerów na pociąg: 3)
  • Możliwość zamówienia przejazdu komercyjnego
  • Dojazd: pociągiem, samochodem (parking 10 zł), rowerem (brak parkingu rowerowego)
  • Z jakim wyprzedzeniem przed odjazdem pociągu należy być na stacji: 1 minuta

mat. Poznaj polski koleje wąskotorowe, UTK, 2022

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dolina Baryczy skrywa wiele tajemnic. Odkryj je tego lata!

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWażne: Woda w kranie jest bezpieczna! MPWiK informuje
Następny artykułWrocław: W sobotę autobusem i tramwajem MPK jeździmy za darmo, pod jednym warunkiem! [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.