We Wrocławiu powstaną ,,Pokoje Wytchnień”

0

Pokoje zaczną funkcjonować wiosną tego roku, znajdują się w nowej siedzibie Ośrodka dla Wyjątkowych Dzieci przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, gdzie znajduje się więcej miejsc dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Pokoje wytchnień są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Zdarza się, że rodzic opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem sprawuje przez 24 godziny na dobę. Brakuje czasu, by zająć się swoimi sprawami: na przykład pójść do lekarza, na zabieg do szpitala, załatwić sprawę w urzędzie czy po prostu odpocząć. Jeden z wrocławskim pokojów wytchnień będzie mógł przyjąć także osoby w bardzo ciężkim stanie – leżące, karmione dojelitowo, wymagające wspomagania oddychania.

W mieszkaniu w budynku przy ul. Horbaczewskiego 24 (nowej siedzibie Ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci prowadzonego przez Fundację “Potrafię Pomóc”), niedawno zaczął się remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Powstaną tam dwa pokoje wytchnień. Jeden pokój oferować będzie opiekę dla osoby leżącej. Drugi pokój służyć będzie osobie z zaburzeniami sprawności intelektualnej. W mieszkaniu znajduje się również pokój dla opiekuna.

Remont i adaptacja mieszkania obejmują między innymi: wprowadzenie systemu szynowego, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, dostosowanie łazienki i toalety (m.in. poprzez wprowadzenie stołu prysznicowego o regulowanej wysokości, sedesu i umywalki z systemem zmiany pozycji), zakup łóżka rehabilitacyjnego, materaca odleżynowego oraz fotela rehabilitacyjnego, dostosowanie kuchni do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania (kuchnia zamykana na szyfr), wprowadzenie systemu przywoływania, podobnego do tego, który jest w szpitalach, wprowadzenie windy transportującej. Prace remontowe najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie lutego, a opieka wytchnieniowa powinna ruszyć wiosną 2019, obejmując potrzebujących z Wrocławia, ale też z innych części Polski.

Wy też możecie pomóc Fundacji, właśnie uruchomiono zbiórkę na Siepomaga.pl https://www.siepomaga.pl/remont, a tutaj link do strony, za pośrednictwem której również można wpłacić darowiznę: https://potrafiepomoc.org.pl/darowizny/ .

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułW Arkadach Wrocławskich zamknięto akwarium – rekiny pojechały do Londynu!
Następny artykułWrocław na weekend: 9 najciekawszych wydarzeń [25-27 stycznia 2019]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.