Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet od początku istnienia zapewniło bezpieczeństwo blisko pięciu tysiącom kobiet. To tu kobiety w trudnej sytuacji życiowej otrzymują dach nad głową, kompleksowe wsparcie, m.in. psychologiczne, a także pomoc w usamodzielnieniu się. W lutym tego roku 36 mieszkanek schroniska przeprowadziło się do nowej siedziby przy ul. Sołtysowickiej 21 F.
Schronisko na zlecenie Miasta Wrocław prowadzone jest przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i świadczy usługi całodobowo, przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Dyżury pełnią opiekunowie oraz specjaliści. Każda kobieta, która trafia do schroniska, może liczyć na kompleksowe wsparcie: schronienie, wyżywienie, usługi higieniczne, odzież, pomoc psychologiczną, aktywizację społeczną, a także pomoc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z kryzysu bezdomności.
„Często nasze wyobrażenie o osobach w kryzysie bezdomności jest błędne i powierzchowne. Są to osoby, które straciły dach nad głową i spokój życia – a ich losy są dla innych trudne do wyobrażenia. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie miejsc, dzięki którym stają na nogi, odzyskują bezpieczeństwo i nadzieję na lepszą przyszłość – i to jest właśnie jedno z takich miejsc” – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
Przeprowadzka
Schronisko działa od 1992 roku. Najpierw mieściło się przy ul. Złotostockiej 24, następnie – przez 23 lata – przy Strzegomskiej. By poprawić warunki mieszkalne, w lutym tego roku zostało przeniesione do budynku przy ul. Sołtysowickiej 21 F.
„Gdy jest się osobą biedną, uzależnioną, samotną czy ofiarą przemocy, bardzo łatwo stracić sens życia i wiarę w to, że można poradzić sobie z problemami. Takie właśnie kobiety w naszym schronisku znajdują chwilę wytchnienia i bezpieczną przystań, aby odnaleźć w sobie siłę i ponownie stanąć na nogi” – mówi Rafał Peroń, Prezes Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Schronisko przeznaczone dla 52 kobiet ma około 600 mkw. W budynku zostały wyremontowane sypialnie, korytarze i łazienki. Jest 8 pokoi, pracownia plastyczna, kuchnia, małe zaplecze kuchenne, pomieszczenia gospodarcze, wyposażone i przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami łazienki oraz winda.
Zajęcia uspołeczniające i aktywizujące
Pomoc mieszkankom w zabezpieczeniu ich podstawowych potrzeb jest pierwszym krokiem. Na miejscu kobiety otrzymują pomoc psychologiczną i prawną. Istnieje grupa AA, panie otrzymują szerokie wsparcie w zakresie poszukiwania pracy, mieszkania, dostępu do placówek służby zdrowia. Kolejnym krokiem są działania ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej – a docelowo wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
„Trzy mieszkanki ostatnio dowiedziały się, że otrzymają swoje mieszkanie. Niedługo opuszczą schronisko i przeprowadzą się do własnego M. Prowadzimy szereg takich projektów, dzięki którym osoby w kryzysie bezdomności mogą się usamodzielnić i zamieszkać we własnym mieszkaniu – to np. Housing First, Droga do domu czy Trampolina. To przynosi efekty – podkreśla Andrzej Mańkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Na terenie schroniska prowadzone są zajęcia i warsztaty: m.in. kulinarne, plastyczne, filmowe. Wiele wydarzeń, występów, zbiórek, koncertów odbywa się we współpracy z lokalną społecznością.
Osoby w kryzysie bezdomności we Wrocławiu
We Wrocławiu jest ponad 900 osób w kryzysie bezdomności, z czego około 200 to kobiety. W większości są to osoby przebywające w placówkach.
Bardzo rzadko powodem bezdomności konkretnej osoby jest tylko jeden czynnik. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie przyczyn – bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego.
„Straciłam dach nad głową, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa, stanęłam na rozdrożu – zostałam z walizką na ulicy. Podjęłam decyzję i przyszłam tutaj, chociaż nie było to dla mnie łatwe. Ale mam zamiar pójść do pracy, usamodzielnić się i opuścić schronisko” – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet.
„Trafiłam tu, bo w domu spotkała mnie przemoc. Uciekłam. Dobrze, że się uratowałam. Poczułam się tutaj bezpiecznie i nie żałowałam niczego, bo pomogła mi od razu pani kierownik. To jest mój dom teraz” – podkreśla pani Krystyna, inna mieszkanka Schroniska.
We Wrocławiu działa łącznie 13 placówek – 11 schronisk, ogrzewalnia i noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe (to m.in.: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok).
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na zlecenie miasta przeznacza ponad 9 milionów złotych rocznie na pomoc osobom w kryzysie bezdomności.