We Wrocławiu otwarto niezwykle aktualną wystawę „Wysiedlenie” wybitnego artysty Leona Tarasewicza

0

We wrocławskiej przestrzeni dla kultury 66P oglądać można wystawę „Wysiedlenie” wybitnego polskiego artysty Leona Tarasewicza. Niezwykle aktualna ekspozycja nawiązuje do historii społeczności, których członkowie zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów w wyniku wojen, czystek na tle narodowościowym i etniczno-wyznaniowym czy deportacji.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia. Wstęp wolny.

Praca Leona Tarasewicza realizowana dla przestrzeni 66P nawiązuje do tematu wysiedleń. Utrata domu zawsze wiąże się z traumą odciskającą trwałe piętno w zbiorowej świadomości i pamięci historycznej każdej dotkniętej nią grupy. Przenoszone z pokolenia na pokolenie brzemię doświadczenia przemocy, strachu i krzywdy budzi podświadomą potrzebę ocalenia domu i jego mieszkańców przez wyższe moce. W życiu codziennym symbolizują je święte obrazy, legendy, rytuały i znaczenie kolorów. W niemal wszystkich kulturach świata w kontaktach z bóstwem pośredniczy kolor. „Wysiedlenie” proponuje przyjrzenie się sacrum przez pryzmat ludzkich negocjacji ze sferą duchową, których stawką jest ogólnoludzka potrzeba bezpieczeństwa i zakorzenienia. – W cywilizacji chrześcijańskiej pierwszymi uchodźcami była Święta Rodzina. Św. Józef wyruszył z Betlejem do Egiptu prowadząc osiołka, na którym siedziała Matka Boska trzymająca w ramionach Jezusa Chrystusa – mówi  Leon Tarasewicz.

Leon Tarasewicz uznawany jest za jednego z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych.

Urodził się 14 marca 1957 r. w Waliłach Stacji na Białostocczyźnie. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się we wszystkich znaczących kolekcjach polskich, a także wielu zagranicznych (Moderna Museet w Sztokholmie, National Museum of Contemporary Art w Seulu, Tufts University Gallery w Bostonie). Wystawiał między innymi w Sztokholmie, Wenecji, Berlinie, Nowym Jorku, Barcelonie. Mieszka w Waliłach na Białostocczyźnie.

Wystawę „Wysiedlenie” oglądać można do 30 kwietnia, od wtorku do soboty, w godzinach 11:00-18:00 w 66P – Subiektywnej Instytucji Kultury. 66P działa w pracowni malarki i projektantki wnętrz, Renaty Micherdy-Jarodzkiej, w zabytkowym budynku dawnej piekarni garnizonowej na Kępie Mieszczańskiej, przy ul. Księcia Witolda 66.

Od ponad roku odbywają się tu wystawy, koncerty, performanse i pokazy filmowe. Dotychczas w 66P swoje prace prezentowali m.in. legendarna warszawska grupa Twożywo, peruwiański artysta María Abbadon, Zbigniew Libera i Kościół Nihilistów. Niedawno zakończyła się wystawa pożegnalna Pawła i Konrada Jarodzkich. Udział w wydarzeniach 66P jest bezpłatny.

***
Organizatorzy wystawy „Wysiedlenie”: Studio IART, 66P
Realizacja: Anna Grześ, Michał Grześ, Dariusz Sadurski, Andrzej Cybulski
Kurator: Artur Ulrich

Ikony wykorzystane podczas wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Instytucję Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły: https://66p.pl/wysiedlenie-leon-tarasewicz

„Wysiedlenie”. Leon Tarasewicz
14.03 – 30.04.2022
wernisaż: 14.03.2022 godz. 18:00

66P. Subiektywna Instytucja Kultury, ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

Wstęp wolny

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł6 barów mlecznych we Wrocławiu, w których zjesz pyszny i tani obiad
Następny artykułWrocław: Sky Tower sprzedany! Kto został nowym właścicielem? [SPRAWDŹ]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.