Trening cardio – co to jest i jakie ma zalety?

0

Trening cardio zwany inaczej treningiem wytrzymałościowym lub tlenowym to ćwiczenia dotleniające organizm, poprawiające kondycję organizmu, poprawiające pracę układu krążenia.

Trening cardio polega na wykonywaniu umiarkowanych ćwiczeń fizycznych, które pobudzają serce do wzmożonej pracy. To świetna opcja dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy i poprawić wygląd sylwetki.

Zalety treningu cardio

Jedną z najważniejszych zalet treningu cardio jest możliwość przeprowadzenia treningu w każdych warunkach – nie tylko na siłowni, ale także w domu oraz na świeżym powietrzu.

Przykładem treningu wytrzymałościowego jest bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance, pływanie, jazda na rolkach.

Dużą popularnością cieszą się urządzenia do treningu cardio takie jak rower stacjonarny znajdujący się np. w ofercie sklepu marbo-sport.pl, orbitrek, bieżnia, stepper, wioślarz.

Ale trening można wykonać nawet bez dodatkowego sprzętu. Najważniejsze, aby ćwiczenia były wykonywane regularnie i prawidłowo. Podczas ćwiczeń nie powinno się robić przerw.

Trening cardio przeznaczony jest dla osób w każdym wieku. Regularne treningi cardio zwiększają wydolność organizmu i jego wytrzymałość na intensywne ćwiczenia fizyczne. Zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i miażdżycy. Pozytywnie wpływają na psychikę, poprawiają nastrój i samopoczucie, dodają energii do działania.

Jak często ćwiczyć?

Aby treningi cardio przyniosły efekty, powinny być powtarzane co drugi dzień, a ćwiczenia nie powinny trwać krócej niż 30 minut. Z czasem i z poprawą kondycji długość treningów można zwiększać. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z treningami cardio i które prowadzą siedzący tryb życia i są mało aktywne, powinny zacząć od dwóch treningów w tygodniu.

Regularnie wykonywany trening tlenowy regeneruje organizm, odmładza go, pozwala zachować dobre zdrowie i dobrą formę na długie lata. Dlatego nie warto odkładać treningów do czasu, aż poczujemy się źle. Lepiej jest zacząć treningi, gdy jest się młodym i zdrowym.

Przeciwwskazania do treningu cardio

Z treningów cardio powinny zrezygnować osoby cierpiące na poważniejsze schorzenia układu sercowo-naczyniowego, osoby po przebytych zawałach i udarach. W tych przypadkach intensywny wysiłek fizyczny może stanowić zagrożenie dla życia. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu działa już nowatorski sklep MODIVO.PL! Klientów wita robot, zamiast półek i wieszaków są tablety
Następny artykułWrocław: Otwarcie basenów letnich Orbita. Ceny i nowości w ofercie
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.