Sudety dostępne dla niepełnosprawnych – pionierski projekt na Dolnym Śląsku!

0

Działająca na Dolnym Śląsku Fundacja Ładne Historie rusza z pionierskim projektem, dzięki któremu Sudety staną się dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

W trzy przetestowane wcześniej trasy górskie – w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych – wyruszą pierwsze rodzinne wycieczki, a do bezpłatnego użytku trafią opracowane mapy szlaków z niezbędnymi wskazówkami. To pierwsze tego typu działanie na Dolnym Śląsku i jedno z pierwszych  w Polsce.

„#KrokDalej z Merrell” to kontynuacja akcji „Łączą nas góry”, w ramach której od trzech lat organizowane są wycieczki górskie dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.  W Sudetach jest bardzo dużo tras, które spełniają odpowiednie parametry, choć nie były przystosowywane i nie są oznaczane jako trasy dla osób o specjalnych potrzebach – mówi Daniel Gerus, pomysłodawca akcji. Projekt wspierają ambasadorowie dobrej woli, m.in. himalaista Piotr Snopczyński, sportowiec Łukasz Wawrzyniak oraz Paweł Parus – szef Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnik marszałka województwa ds. osób z niepełnosprawnościami. Podczas wypraw Fundacja zapewnia profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę i wolontariuszy, dzięki czemu marzenia o górskich spacerach stają się realne.

Krok dalej, by góry były bliżej

Dzięki projektowi „Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell” osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie będą mogli zdobywać Sudety na własną rękę. – Nasze doświadczenia pokazują, że duży procent uczestników, którzy wyruszyli z nami w góry, z czasem zaczyna to robić samodzielnie. Bardzo im w tym kibicujemy i chcemy zachęcać do tego kolejne osoby. Dlatego opracowujemy dokumentację tras,  tworzymy mapy z ich opisami, wskazówkami, odpowiedziami na najczęściej zadawane nam przez uczestników wypraw pytania – tłumaczy Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie. Mapy będą dostępne na stronie internetowej https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/ z możliwością pobrania i samodzielnego wydruku na domowej drukarce. Dowiemy się z nich, jak przebiega trasa, jakie pojawić się mogą utrudnienia,  a także w których miejscach można odpocząć. Mapom towarzyszyć będzie bogata dokumentacja zdjęciowa eksplorowanych szlaków. Przewodnik przygotowany przez zespół Fundacji Ładne Historie to także przydatne narzędzie dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów. – Góry są bliżej, niż się wydaje, ale aby naprawdę mogły być w zasięgu ręki, potrzebne są rzetelne i łatwo dostępne informacje o tym, jak i którędy można zacząć je odkrywać na własną rękę, niezależnie od kondycji – dodaje Anna Gerus.

Trwają zapisy na wycieczki górskie

Na uczestników wypraw czekają malownicze krajobrazy Dolnego Śląska. Już 22 sierpnia z Sokołowska wyruszy pierwsza wycieczka górska – w polskim Davos niegdyś mieściło się słynne sanatorium dr. Brehmera. Finałem spaceru będzie schronisko Andrzejówka zlokalizowane w Przełęczy Trzech Dolin. Tydzień później, 29 sierpnia, uczestnicy powędrują ze schroniska Jagodna w Górach Bystrzyckich aż na szczyt Jagodnej zaliczanej do Korony Gór Polski. Finałowa wycieczka zaplanowana jest na 5 września – rozpocznie się w Batorówku, malutkiej osadzie z XVIII wieku, a zakończy podziwianiem Niknącej Łąki – torfowiska ze specjalnie stworzoną ścieżką edukacyjną. Zainteresowani wyprawami górskimi zapisywać się mogą pod adresem zapisy@ladnehistorie.pl.

Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. Dotychczas z programu „Łączą nas góry” skorzystało łącznie 140 osób z niepełnosprawnościami i ponad 300 osób zdrowych. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy pokonali już ponad 290 kilometrów sudeckich szlaków. W tegorocznym sezonie odbyły się 4 wycieczki, m.in. na Halę Szrenicką, na Wzgórza Włodzickie w Sudetach Środkowych i do Hali pod Śnieżnikiem. W każdej wyprawie uczestniczyło ponad 100 osób. Organizatorzy przyznają, że zainteresowanie jest ogromne.

Dorzuć się do puszki. Pomóż spełnić marzenia

Akcję „Łączą nas góry” wspierać można przez cały rok. Koszt każdej wyprawy waha się od 4 do 5 tysięcy złotych. Pieniądze wpłacać można przez stronę internetową https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/ lub do końca sierpnia dorzucać się do puszek zlokalizowanych w schroniskach górskich, m.in. w Andrzejówce, Zygmuntówce i na Wielkiej Sowie. Więcej informacji: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCentrum Handlowe Arena otworzyło nową strefę chilloutowo-gastronomiczną!
Następny artykułKoncert Wiedeński we Wrocławiu już 4 września
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.