Spacer śladem wrocławskich murali [TRASA+MAPA]

0
fot. Kocham Wrocław

Nie da się ukryć, że wrocławskie Nadodrze słynie z murali. Spacer śladem wrocławskich murali to jedna z najbardziej inspirujących wypraw artystycznych. To również świetna zabawa dla tych, którzy uwielbiają odkrywać tajemnice Wrocławia! Koniecznie włącz mapę i przejdź się po klimatycznych podwórkach Nadodrza! Nigdy nie wiesz, czy nie znajdziesz czegoś absolutnie wyjątkowego. 

BRAMA NADODRZA, róg ulicy Drobnera i Łokietka

„Brama do Nadodrza” została namalowana w 2013 roku według projektu studenta IV roku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Michała Węgrzyna. Mural ma aż 435 metrów kwadratowych i został zwycięzcą konkursu organizowanego przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego. Znajduje się przy samym wejściu na Nadodrze. Wyglądem przypomina dawny Wrocław, który mieszkańcy mogą podejrzeć przez dziurkę od klucza.

fot. Kocham Wrocław

INFOPUNKT ŁOKIETKA 5

Wielkoformatowy mural został przygotowany w trakcie trwania warsztatów prowadzonych przez Wojciecha Kołacza-Oteckiego. W zajęciach wzięli udział studenci sztuk nowoczesnych-Design Now! oraz uczestnicy Letniej Akademii Sztuk. Organizatorem był Infopunkt Nadodrze, a projekt został ukończony w 2014 roku.

MURAL KSIĄŻKOWY, ul. Łokietka 13

Mural znajduje się na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 27). Widać na nim półki wypełnione książkami, co pewnie ma zachęcać przechodniów do odwiedzenia tego miejsca. Mural widać już z pewnej odległości, ale mało kto zwraca na niego uwagę.

fot. Kocham Wrocław

MURAL ANTYDESKRYMINACYJNY, róg ul. Paulińskiej i Rydygiera

Mural powstał w ramach antydyskryminacyjnego projektu Mow@ Miłości. Inicjatorem jest Darek Paczkowski, współpracujący z Fundacją Klamra, który jeżdżąc po Polsce tworzy prace przeciwne mowie nienawiści. W pracy pomagały dzieci mieszkające na Nadodrzu.

fot. Kocham Wrocław

MURAL NA JAGIELLOŃCZYKA

Mural, który został stworzony wiosną 2015 roku, można zobaczyć w bramie wjazdowej na podwórko przy ul. Jagiellończyka. To mieszkańcy zdecydowali jaki projekt pojawi się na ścianie.

fot. Kocham Wrocław
fot. Kocham Wrocław

MURAL NA CHROBREGO

Muminki we Wrocławiu? Tak! Efektem dwudniowych warsztatów dla dzieci mogą cieszyć się mieszkańcy ulic św. Wincentego, Chrobrego i Jagiellończyka. Małe postacie literackie świetnie będą uzupełniać ścianę kamienicy. Podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci uczestnicy stworzyli przepiękny mural, obok którego nie sposób przejść obojętnie. A w bramie można zobaczyć innego ulubionego bohatera.

fot. Kocham Wrocław

MURAL NA ŚW. WINCENTEGO

Kolejny mural znajduje się już nie tak daleko! Zaraz w bramie między tymi samymi ulicami znajduje się kolejne działo, prowadzące do EkoCentrum. Z jednej strony widać już trochę starty cytat, a po drugiej stronie dwa wielkie lisy.

fot. Kocham Wrocław

PODWÓRKO TRZEBNICKA

Kolejne murale można zobaczyć już podczas wchodzenia na podwórko przy skrzyżowaniu ulic Trzebnickiej, Niemcewicza i św. Wincentego. Warto jednak wejść w podwórko i ujrzeć kolejne prace powstałe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” oraz klubu TamGram. Odmalowali zniszczone podwórko i garaże we współpracy z zaproszonymi z Łodzi i Barcelony artystami.

fot. Kocham Wrocław

MURAL NA OŁBIŃSKIEJ, ul. Ołbińska 12  

Ciekawą pracę można znaleźć również przy ulicy Ołbińskiej. Mural wykonał Sławek Czajkowski, znany również jako „Zbioka”.

fot. Kocham Wrocław

PODWÓRKO ROOSVELTA, ul. Roosvelta 8 i 5a

Do najbardziej interesujących projektów murali we Wrocławia z pewnością można zaliczyć podwórko przy ulicy Roosvelta. A raczej dwa podwórka, których mury zagospodarowali okoliczni mieszkańcy. We współpracy pod kierunkiem artystów działających w OKAP szare kamienice zmieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. Można zobaczyć między innymi repliki obrazów takich twórców jak van Gogh, Chagall, Gustav Klimta, Stanisław Wyspiański.

fot. Kocham Wrocław
fot. Kocham Wrocław
fot. Kocham Wrocław

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJutro otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu! [PROGRAM]
Następny artykułEpickie domówki wstrząsną Wrocławiem! Cztery imprezy w zabytkowej kamienicy na Wyspie Tamka
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl