Rusza rejestracja do żłobków dzieci z Ukrainy

0

Od kwietnia dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogły zostać przyjęte do publicznych żłobków we Wrocławiu. Ruszył proces rejestracji.  

Obywatele Ukrainy muszą zarejestrować dzieci przez system rekrutacyjny  https://rekrutacja-zlobki.um.wroc.pl/wroclaw/zlobek. Na tej stronie jest dokładna instrukcja w języku ukraińskim.

W związku ze zmianami w przepisach, wprowadzonymi specustawą, gminy i podmioty prywatne mogą uruchamiać dodatkowe miejsca opieki nad ukraińskimi dziećmi w żłobkach i klubach malucha na prostszych zasadach. Specustawa liberalizuje przepisy w tym zakresie. Znosi m.in. limit dzieci przypadających na jednego opiekuna w grupie. Z myślą o dzieciach uchodźców, we Wrocławiu powstanie 289 miejsc w publicznych żłobkach, w niepublicznych może powstać ok. 800 miejsc.

– Specustawa daje możliwość zwiększenia limitu dzieci, przypadającego na jednego opiekuna. W przypadku grup młodszych i starszych  w naszych placówkach –  w każdej powstanie jedno dodatkowe miejsce na opiekuna – dla dzieci uchodźców. To jest odrębna pula miejsc, wynikająca z ustawy tylko dla maluchów, których rodzice uciekli przed wojną po 24 lutego– mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UMW.

Na mocy specustawy, rząd przyznał Ukraińcom (przybywającym do Polski po 24 lutego) możliwość pobierania dofinansowania do żłobka, na zasadach takich samych jak Polacy. Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku wynosi 400 zł miesięcznie – nie więcej jednak – niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka.

Jeśli więc opłata rodzica wynosi np. 300 zł miesięcznie, to dofinansowanie również będzie wynosić 300 zł miesięcznie.

We Wrocławiu rekrutacja do żłobków prowadzona jest w sposób ciągły. Wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok. Również przez cały rok przydzielane są dzieciom miejsca.  Wyjątkiem jest okres wiosenno-letni, podczas którego jednocześnie przydzielana jest duża liczba miejsc wolnych od września, uwalnianych przede wszystkim przez dzieci idące do przedszkoli i zmieniające grupy w żłobkach. Aby przeprowadzić ten nabór, system rekrutacyjny musi zostać zaktualizowany o informacje o wolnych od września miejscach, nowych żłobkach i grupach. Rekrutacja obejmuje żłobki miejskie i prywatne z dofinansowaniem miejskim.

Jesienią we Wrocławiu będzie ponad 3600 wolnych miejsc w żłobkach – ponad 1267 w placówkach publicznych, ponad 2142 w niepublicznych  i dodatkowych 250 miejsc w nowym żłobku na Sołtysowicach. Placówka powstaje w pobliżu ul. Lekcyjnej i Bagatela. Zostanie otwarta  w listopadzie.

We Wrocławiu rozpoczyna się  wiosenno-letni nabór do żłobków na miejsca wolne od 1 września 2022 roku. W czasie tego naboru, trzykrotnie wstrzymujemy przyjmowanie wniosków, by przeprowadzić prace w systemie rekrutacyjnym.

Pierwsza przerwa 13 maja – 26 maja 2022 r.

Pierwsza przerwa będzie przeznaczona na aktualizację danych – wprowadzanie do systemu informacji o wolnych miejscach i przypisywaniu oczekujących dzieci do poszczególnych grup wiekowych.  27 maja rodzice zobaczą w systemie stan miejsc wolnych na 1 września oraz swoją pozycje na liście oczekujących.

Od 27 maja – 6 czerwca 2022 r. system zostanie udostępniony dla rodziców/ opiekunów. W tym czasie będzie możliwość  składania wniosków oraz dokonywania zmian w złożonych wnioskach przez rodziców/prawnych opiekunów, wybory żłobków.

Druga przerwa 7 czerwca – 29 czerwca 2022 r
7 czerwca wstrzymamy możliwość logowania się do systemu po raz drugi. W tym czasie system będzie przydzielał miejsca oczekującym w taki sposób, by jak największa liczba dzieci została zakwalifikowana.

Wyniki kwalifikacji będą znane 30 czerwca 2022 r., do 10 lipca rodzice będą mieli czas na złożenie dokumentów a do 15 lipca czas na podpisanie umowy.

Trzecia przerwa 11 lipca – 15 lipca 2022 r.
Ostatnia przerwa w działaniu systemu w pierwszej połowie lipca przywróci system do trybu rekrutacji ciągłej.

Rekrutacja ciągła

Od 15 lipca powracamy do trybu rekrutacji ciągłej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSmak Azji we Wrocławiu – najlepsze orientalne restauracje w mieście
Następny artykułWrocław: W najbliższy weekend odbędą się ogromne roślinne targi – Zielono Mi!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.