Dokładnie za miesiąc wystartuje 7. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Nie trzeba jednak czekać do 2 października, by zacząć w praktyce zgłębiać tegoroczny festiwalowy temat – architekturę publiczną. Pierwszy z cyklu 6 spacerów po wrocławskich gmachach publicznych odbędzie się już dziś wieczorem.
Dzięki współpracy z
Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w ramach programu „Transformacja. Przestrzenie wolności” MIASTOmovie po raz kolejny pomoże uczestnikom odkryć szereg fascynujących miejsc na mapie Wrocławia. W tym roku kluczem do programu spacerów było hasło 7. edycji festiwalu – wszystkie eksplorowane budynki będą więc różnymi przykładami architektury publicznej. Pierwsze oprowadzanie (na które miejsca rozeszły się błyskawicznie, a w tym momencie przyjmowane są zgłoszenia na listę rezerwową) rozpocznie się już
dziś o 17:00 – przewodnikiem po
Teatrze Muzycznym Capitol (jako przykładzie
instytucji kultury) będzie jego dyrektor
Konrad Imiela. Opowie on o tym, jakie założenia stały u podstaw gruntownej przebudowy obiektu w 2013 roku i wspólnie z zebranymi zastanowi się, jaką rolę ma dziś do odegrania nowoczesna placówka kulturalna.
Do końca miesiące czekają nas jeszcze dwa przedfestiwalowe spacery: 22 września w ramach obchodów Dnia bez Samochodu odwiedzimy DH Renoma, a 28 września – budynek C13 na kampusie Politechniki Wrocławskiej. Podczas niedzielnego oprowadzania po zabytkowym domu handlowym przewodniczka miejska Marta Mieniewicz opowie o jego przed- i powojennej historii i zabierze uczestników w jego niedostępne na co dzień zakamarki. W ostatnią wrześniową sobotę spotkamy się natomiast w jednym z najmłodszych we Wrocławiu budynków uczelnianych, którego intrygująca elewacja zadecydowała o przezwaniu go przez mieszkańców miasta „serowcem”. Od głównego architekta założenia Bogusława Wowrzeczki dowiemy się o innych, również tych niezrealizowanych, koncepcjach obiektu.
Zwiastun festiwalu MIASTOmovie: LINK
Otwarcie tegorocznej odsłony MIASTOmovie również przybierze formę spaceru. 2 października (środa), by oficjalnie odpalić 7. edycję festiwalu, spotkamy się w Szkole Podstawowej nr 71 – pierwszej wrocławskiej „tysiąclatce”, wybudowanej według projektu wybitnej modernistycznej architektki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. O tym, czego dziś już w trzyczęściowym zespole szkolnym nie zauważamy albo nie możemy zobaczyć, ale i o o codziennym użytkowaniu założenia, opowie absolwent szkoły – historyk architektury Michał Duda. Dzień później wybierzemy się poza Wrocław, by przyjrzeć się jednemu z najmłodszych dolnośląskich gmachów urzędowych. Po zaprojektowanym przez siebie ratuszu w Siechnicach 3 października (czwartek) oprowadzi uczestników MIASTOmovie architekt i wieloletni mieszkaniec miasteczka – Zbigniew Maćków.
Ostatni festiwalowy spacer wyruszy w drogę
6 października. W zamykającą MIASTOmovie niedzielę spotkamy się na Hubach, by zwiedzić
Kościół św. Stanisława Kostki – najmłodszą
świątynię we Wrocławiu, której autorem jest jeden najciekawszych twórców polskiej architektury powojennej, Stefan Müller. Razem z architektem
Romanem Rutkowskim odwiedzimy ten wkomponowany w zróżnicowaną zabudowę osiedla – bloki z wielkiej płyty i powojenne kamienice – budynek oraz poznamy etapy realizowanego ponad dwie dekady projektu.
Uczestnictwo we wszystkich spacerach organizowanych w ramach 7. edycji festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie jest
bezpłatne, a liczba miejsc
ograniczona – obowiązują na nie
zapisy pod adresem:
MIASTOmovie@gmail.com (nie dotyczy otwarcia festiwalu). Przypominamy też, że w kasach
Kina Nowe Horyzonty oraz na stronie:
kinonh.pl dostępne są już bilety na projekcje
festiwalowych filmów, które odbędą się
między 2 a 6 października. Organizatorem MIASTOmovie jest
Wrocławska Fundacja Filmowa, wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.
Do zobaczenia podczas MIASTOmovie 7!
Wasze komentarze
Komentarze
Sponsorowane