Przedmieście Oławskie nie marnuje, czyli Dzień Trójkąta w duchu less waste

0

Leniwe śniadanie w parku, warsztaty szycia wielorazowych toreb oraz otwarcie pierwszej w rejonie społecznej lodówki – 7 września Strefa Kultury Wrocław zaprasza na kulinarny Dzień Trójkąta, który odbywał się będzie w duchu less waste. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

– W tym roku Dzień Trójkąta organizujemy pod hasłem „Poznaj smaki Przedmieścia Oławskiego”. Chcemy pokazać wrocławianom i wrocławiankom osiedle „od kuchni”, ale też zachęcić do spróbowania bardziej ekologicznego podejścia do życia. W sobotę chcemy spróbować wprowadzić w naszą codzienność zasady „less waste”. Mamy nadzieję, że zostaną z nami na stałe – zapowiadają organizatorzy Dnia Trójkąta.

Sobotnie odkrywanie osiedlowej kuchni rozpocznie się o godzinie 10:00 leniwym śniadaniem w parku Na Niskich Łąkach. Dania przygotują uczniowie technikum nr 16 przy wsparciu dziennikarki i blogerki kulinarnej Joanny Aniszczyk (blog „I love to eat”). Trójkąt nie marnuje, dlatego do posiłku wykorzystane zostaną niesprzedane tego dnia owoce i warzywa z TargPiastu, organizatorzy zrezygnowali także z plastikowych naczyń i sztućców. Produkty z targu dostępne będą też w innych punktach Dnia Trójkąta, m.in. w Sąsiedzkiej Strefie Relaksu (zbieg ul. Kościuszki i Komuny Paryskiej).

Nie marnujemy na osiedlu

7 września w Przed·Pokoju H13 (ul. Hercena 13), będzie można dołączyć do otwartych warsztatów szycia wielorazowych woreczków. Własnoręcznie przygotowane siateczki na warzywa lub owoce będą ekologicznym i przyjemnym dla oka zamiennikiem jednorazowych foliówek, które niestety wciąż dostępne są w większości marketów. Do warsztatów dołączyć można o dowolnej porze między 13:00 a 16:00.  Godzinę później, w tym samym miejscu, otwarta zostanie pierwsza na osiedlu Lodówka Foodsharing (tzw. Jadłodzielnia). To owoc intensywnej współpracy Foodsharing Wrocław, i Przed·Pokoju H13 ze Strefą Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy.

Foodsharing to idea zmniejszenia marnowania żywności, z której skorzystać może każdy: starsza pani, biznesmen, mama z dzieckiem, student, emeryt i całe rodziny. Lodówka społeczna (zwana też Jadłodzielnią) nie odnosi się do pomocy społecznej, a do „rzeczy wspólnej” – to miejsce budowania świadomości o tym, jak nie marnować jedzenia. O różnych aspektach oszczędzania żywności od godziny 17:00 opowiedzą zaproszone na Hercena ekspertki – Agnieszka Maniewska (Foodsharing Wrocław),Małgorzata Dudek (My Eco Ego), Joanna Aniszczyk (I love to eat), a także Ewelina Żygadło (Bazar Dawna Pralnia) i Alicja Strąpoć (Eko Tytka).

Trójkąt poznajemy od kuchni

Dzień Trójkąta – sąsiedzkie święto Przedmieścia Oławskiego – w tym roku zapowiada się wyjątkowo smakowicie.7 września będzie można wziąć udział w aż czterech spacerach po osiedlu,koncercie wrocławskiego duetu Gaijin Blues w niedostępnym na co dzień ogrodzie Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec oraz licznych warsztatach (dla dużych i małych). Tego dnia odbędzie się także spotkanie z Joanną Mielewczyk, autorką książki „Kamienice 2 – opowieści mieszkańców przedwojennego Wrocławia”, plenerowy pokaz filmu „Wieś pływających krów” i Trójkonada, czyli osiedlowa wersja słynnej Familiady. Czynna od południa Sąsiedzka Strefa Relaksu będzie miejscem spotkań i przestrzenią do rozmów m.in. z przedstawicielami Rady Osiedla i Biura Partycypacji Społecznej. Przez cały dzień warto odwiedzić też lokalne kawiarnie, restauracje i bary, które serwować będą specjalne przysmaki za jedyne 3 złote. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!


Impreza organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRusz na spacer z MIASTOmovie – pierwszy już dziś wieczorem
Następny artykuł85 tysięcy dzieci i młodzieży rozpoczęło rok szkolny we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.