Rowerem z Wrocławia do Świnoujścia? Koncepcja Blue Velo – Odrzańskiej Trasy Rowerowej

0
@taehwan_kim

Być może już niedługo przejechanie takiej trasy ma być możliwe. List intencyjny w sprawie budowy Odrzańskiej Trasy Rowerowej ma być podpisany przez pięć województw, przez które przepływa Odra. Samorząd dolnośląski jest głównym inicjatorem projektu.

Projekt „Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa”, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, ma na celu utworzenie prawie tysiąckilometrowej drogi rowerowej biegnącej od Czech aż do Świnoujścia. Trasa będzie przebiegała przez 5 województw w tym przez 25 gmin. Szlak ma być zintegrowany z trasami niemieckimi oraz z siecią EuroVelo C.

W niektórych miejscach już trwają prace budowlane. Z wielu tras składających się na Odrzańską Trasę Rowerową już teraz mogą skorzystać rowerzyści. Część z nich zostanie wybudowana od zera, po to by połączyć obecnie istniejące. Droga ma być oznakowana i bezpieczna. Turyści będą mogli skorzystać także z wielu usług umieszczonych w pobliżu trasy, które pomogą w podróży.

– Dolny Śląsk jako jedyny w tej chwili opracował strategię budowy dróg rowerowych, ale określił również standardy, jakie te drogi powinny spełniać, począwszy od zakrętów, nachyleń, ale i stacji rowerowych – tak wypowiada się marszałek Cezary Przybylski.

Dodatkowo marszałek dodaje:
Stworzyliśmy już odpowiednią koncepcję projektu, którą opracowali fachowcy z Instytutu Rozwoju Terytorialnego. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia będzie przebiegała etapami i na pewno będzie wymagała dużo czasu, ale wierzę, że efekt będzie spektakularny.

trasa Blue Velo

Odcinek Dolnośląski ma mieć około 150 km długości i będzie biegł po obu stronach rzeki. Koszt budowy trasy wyniesie nasze województwo około 70 milionów złotych.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułElżbieta Neumann została uhonorowana medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”
Następny artykułGdzie spędzić niedzielę we Wrocławiu? Dowiedz się podczas wydarzenia „Zamknięte sklepy – otwarte miasto”
Odkryj Wrocław na nowo