Ranking inwestycji we Wrocławiu. Jakie nieruchomości kupują wrocławianie?

0

Mieszkania w obiektach historycznych od kilku lat cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Widać to szczególnie we Wrocławiu, gdzie do tej pory odnowiono takie budynki jak: XIX-wieczną destylarnię braci Wolf (Lofty Platinum), pochodzącą również z XIX wieku fabrykę papieru (Nowa Papiernia), czy też dawny szpital przy ul. Poniatowskiego (Lokum Vena).

W planach są już kolejne inwestycje, również te w bezpośrednim sąsiedztwie zabytków. Sprawdzamy, w czym tkwi sukces tego typu nieruchomości?

Blisko centrum

Miejsca charakteryzujące się zabytkową zabudową w dużej mierze znajdują się w centrach miast. To ogromny atut nie tylko dla przyszłych nabywców, którzy zyskują czas, nie tracąc go na dojazdy do pracy czy szkoły, ale również dla deweloperów, którzy w czasach zmniejszającej się ilości gruntów, otrzymują świetną lokalizację dla swojej inwestycji. Na takim rozwiązaniu zyskuje również miasto, gdyż odrestaurowane budynki często stają się wizytówkami miast, które przyciągają nie tylko nowych mieszkańców, ale i turystów.

Blisko historii

Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz częściej dla kupujących istotny jest kontekst miejsca, czyli jego historia. Chcemy mieszkać w miejscach, które opowiadają jakąś historię. Dlaczego? Z jednej strony jest to z pewnością podniesienie prestiżu i unikatowości przestrzeni w jakiej przyjdzie nam żyć, z drugiej mieszkania tego typu charakteryzują się unikatowymi wnętrzami – duże okna, wysokie ściany czy też odrestaurowane płytki, cegły i balustrady – tego nie znajdziemy w typowym budownictwie. Historyczne detale inwestycji przyciągają więc nie tylko wzrok, ale i uwagę wymagających klientów, którzy szukają nie tyle lokum, co wyjątkowej przestrzeni do życia.

Blisko zabytków

Niestety obiektów, które nadają się do rewitalizacji jest mało, nie wszystkie przetrwały do naszych czasów, wiele z nich nie nadaje się na przekształcenie w budynek mieszkalny.  W tej sytuacji nie mniejszą popularnością cieszą się inwestycje realizowane w pobliżu zabytków. Często są one bardzo dobrze wkomponowane w otaczające je zabudowania, tym samym łączą historyczny klimat z nowoczesnością. Tak, jak w przypadku zrewitalizowanych budynków, charakteryzują się świetną lokalizacją, nierzadko z przepięknym widokiem np. na starówkę, ale dodatkowo mają np. podziemny parking, czego może brakować w typowych rewitalizowanych budynkach.

Przykładem takiej inwestycji jest Zajezdnia Wrocław, która powstaje w pobliżu zabytkowej zajezdni tramwajowej (od której to również otrzymała swoją nazwę). Inwestycja została dopasowana do oryginalnej architektury sąsiednich budynków, która nawiązuje do XIX-wiecznej zabudowy Nadodrza. O jej popularności może świadczyć fakt, że została doceniona również w Rankingu Inwestycji, organizowanym co kwartał przez portal RynekPierowtny.pl, gdzie zajęła drugie miejsce.

Natomiast osoby, które pragną zamieszkać w samym sercu Wrocławia, z pewnością zainteresuje inwestycja Przy Arsenale (trzecie miejsce w Rankingu), która jest zlokalizowana w okolicy wrocławskiego Starego Miasta. Dzięki czemu z okien inwestycji rozciąga się przepiękny widok na fosę miejską oraz park. Również i w tym przypadku, przyszli nabywcy mogą liczyć na parking podziemny, a także obszerne tarasy.

Zachwycający widok z okien będą mieli również przyszli mieszkańcy Oak Park – inwestycji, która zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Inwestycji. W jej bliskim sąsiedztwie również znajduje się park (Wschodni), a także rzeka Oława, co z pewnością podnosi walory wizualne tego miejsca. Dodatkowym atutem jest też kameralność tego projektu, powstanie tutaj tylko 15 mieszkań z przynależącymi do nich ogródkami, bądź antresolami. Deweloper nie zapomniał również o podziemnym parkingu dla wszystkich mieszkań.

Silny trend

Rewitalizacja budynków oraz budowa obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie zabytków to trend, który jest nie lada wyzwaniem dla deweloperów, nie tylko z racji większych kosztów, ale również dodatkowych procedur czy też utrudnień w czasie budowy. Mimo to jeszcze długo będzie cieszył się zainteresowaniem nabywców, którzy z jednej strony chcą mieszkać w centrach miast, a z drugiej cenią unikatowość i historyczny klimat przyszłego lokum.

 

Więcej na temat Rankingu Inwestycji poniżej:
https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/wroclaw/ocena-q1-2020/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNie ZOOstawiaj na potem. Kup dzisiaj bilet do ZOO Wrocław i wykorzystaj przez rok
Następny artykułTak będzie wyglądać zielony przystanek Rynek Wrocław!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.