Już wkrótce siedem podwórek na Ołbinie zostanie zazielenionych w ramach unijnego projektu badawczego Grow Green. W związku z tym powstała strona internetowa, gdzie będą pojawiać się informacje o spotkaniach z mieszkańcami i aktualnie realizowanych zadaniach.
Projekt Grow Green powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie terenów zielonych w zabudowanych miastach, które zmagają się ze złą jakością powietrza. Rośliny oprócz funkcji estetycznej będą polepszały warunki środowiskowe i klimatyczne, a także jakość życia mieszkańców.
– Celem projektu jest sprawdzenie możliwości przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych – mówi Joanna Kiernicka-Allavena, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Jak to będzie wyglądać?
W tak dużym mieście jak Wrocław trudno jest znaleźć miejsce na to, aby stworzyć zielone miejsca. Stąd wziął się projekt parków kieszonkowych, zielonych ścian i dachów, które pojawią się na podwórkach osiedla Ołbin, a także ul. Daszyńskiego.
Istotnym elementem projektu jest jednak zaangażowanie mieszkańców, którzy na samym początku zostali poproszeni o wybranie miejsc przeznaczonych do zazielenienia. Przyszło 120 zgłoszeń, z czego wybrano siedem. Przy drugim etapie mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w projektowaniu mikrozieleni – powstaną specjalne grupy składające się ze specjalistów z dziedziny architektury krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów.
We Wrocławiu Grow Green jest nadzorowany przez gminę Wrocław, przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.
Koniec projektu przewidziany jest na rok 2022.
Strona dla mieszkańców
mat. prasowe