Powrót legendarnych rurek z kremem i piknik sąsiedzki na Placu Grunwaldzkim

0
a

Partnerstwo „Nasz Grunwald” zaprasza na 3. edycję sąsiedzkiego świętowania na osiedlu Plac Grunwaldzki. Obchody rozpoczną się 30 maja i potrwają do 4 czerwca. W programie m.in. piknikowanie, detektywistyczna zabawa w escape roomie, spacer z Maciejem Wlazło – twórcą bloga „Beard of Breslau”, warsztaty less waste oraz koncerty. Nie zabraknie kultowych rurek z kremem, które ponownie przywołają ducha Grunwaldu. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a na niektóre z nich obowiązują zapisy.

Święto Osiedla powstało, aby integrować osoby mieszkające, uczące się lub pracujące na terenie Placu Grunwaldzkiego i kształtować lokalną tożsamość. Zbliżająca się edycja będzie kolejną okazją do twórczego spędzenia wolnego czasu oraz poznania najbliższej okolicy – jej losów, kultury i wyjątkowej architektury.

Warsztaty i spacer historyczny na otwarcie

Już 30 maja Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 29 zamieni się w detektywistyczny escape room. Uczestnicy i uczestniczki zabawy (dzieci w wieku od 6 do 13 lat) odkryją zagadkę znikających książek i zmierzą się z 12 zadaniami. Dzień później skwer im. Ireny Sendlerowej przeobrazi się w pracownię ceramiczną pod chmurką. 1 czerwca natomiast Maciej Wlazło – przewodnik i autor bloga „Beard of Breslau” – oprowadzi chętnych po okolicy Placu Grunwaldzkiego i zdradzi wiele sekretów ukrytych w detalach budynków.

Piknik sąsiedzki i słynne rurki z kremem

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej odsłony Święta Osiedla będzie rodzinny piknik sąsiedzki, który odbędzie się 3 czerwca na Kampusie Grunwaldzkim. Organizatorzy tradycyjnie poczęstują uczestników i uczestniczki rurkami z kremem. Za stanowisko z lokalnym specjałem będą odpowiadać właściciele legendarnych rurek z Grunwaldu. Niegdyś przysmaku można było skosztować w budce zlokalizowanej na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element tradycji i pamięci o historii osiedla – większość mieszkanek i mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki właśnie z wszechobecnym zapachem kultowego deseru.

Na miejscu powstaną trzy strefy: sąsiedzka, kreatywno-warsztatowa i główna. Odbędą się warsztaty dla dzieci z robienia pacynek, wykonywania ptaków z drewna, a także odciskania w glinie muszli, szyszek, orzechów czy kamieni. Nie zabraknie rozrywek dla całej rodziny, tj. zajęć z robienia kwietnych bomb oraz less waste, a także łączącej pokolenia inicjatywy „Podaruj drugie życie starej książce”. Oprócz tego kampus wypełnią bańki mydlane, a dzieci będą mogły zrobić tatuaże i wziąć udział w zabawach ruchowych. W strefie głównej czekać będzie punkt naprawy rowerowej, stół pełen pyszności oraz koło fortuny.  W strefie sąsiedzkiej natomiast – punkt konsultacyjny „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” dedykowany lokalnemu projektowi Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. – Święto Osiedla to idealna okazja do spotkania z mieszkankami i mieszkańcami, z którymi pragniemy porozmawiać o przyszłości Grunwaldu. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy, wspólnie z grupą studentów i studentek, wypracowaliśmy zgłoszone do WBO projekty. Jeden z nich dotyczy skrzyżowania ulic: Ładna, Grunwaldzka, Benedyktyńska i Górnickiego, którego metamorfozę nasi sąsiedzi i sąsiadki zobaczą na własne oczy przy użyciu okularów VR – mówi Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie, współorganizatora wydarzenia.

Z myślą o osobach uchodźczych i obcokrajowcach podczas święta Grunwaldu działał będzie również punkt doradczo-informacyjny obsługiwany przez inicjatywę WroMigrant i Przejście Dialogu.

Finał osiedlowego święta zaplanowano z muzycznym akcentem na 4 czerwca. Organizatorzy zapraszają do Klubu u Piasta. Odbędzie się tam koncert „Moja Matko ja wiem” senioralnego chóru „Grunwald” działającego przy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki pod batutą dyrygenta Marcina Grzywaczewskiego. Zespół wykona znane i lubiane utwory poświęcone matkom.

Szczegóły dotyczące zbliżających się wydarzeń znajdują się na stronie organizatora: https://placgrunwaldzki.com.

____________

Święto Osiedla Plac Grunwaldzki jest częścią projektu „Centrum Organizacji Pozarządowych – Skłodowskiej-Curie” realizowanego w ramach współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną oraz partnerstwem „Nasz Grunwald”. Odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.

Partnerstwo „Nasz Grunwald” to nieformalna grupa inicjatywna, której celem jest międzysektorowa współpraca na rzecz poprawy jakości życia na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. To reprezentacja organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i środowiska akademickiego, podmiotów sektora prywatnego oraz oddolnych inicjatyw społecznych. „Nasz Grunwald” łączy kompetencje i zasoby, by wzmocnić markę osiedla na poziomie miejskim, zbudować trwałe i wartościowe więzi w lokalnej społeczności, a także promować sąsiedzkość i lokalną tożsamość.

ŚWIĘTO OSIEDLA PLAC GRUNWALDZKI

PROGRAM

30.05, godz. 16:00 i 17:00

detektywistyczny escape room w Miejskiej Bibliotece Publicznej – filii nr 29 (ul. Reja 1)

zapisy: mbp29@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie: 71 326 60 63

31.05, godz. 16:00

ceramiczny piknik pod chmurką z Zakwas Studio (Skwer im. Ireny Sendlerowej między ul. Curie-Skłodowskiej, Łukasiewicza i Smoluchowskiego / w razie niepogody warsztaty odbędą się stacjonarnie w Zakwas Studio przy ul. Szczytnickiej 40/1B)

zapisy: zamknięte

1.06, godz. 17:30

spacer „Grunwaldzki kalejdoskop — dawna i obecna historia osiedla” z Maciejem Wlazło (zbiórka: Skwer Adolfa Marii Bocheńskiego przy zbiegu ulic: Szczytnickiej, Miłej, Piwnej i Sępa Szarzyńskiego)

zapisy: https://bit.ly/SwietoOsiedlaSPACERzapisy

3.06, godz. 16:00

rodzinny piknik sąsiedzki na Kampusie Grunwaldzkim (kwartał pomiędzy ulicami Szczytnicką, Wyszyńskiego, Joliot-Curie i Polaka)

zapisy: nie obowiązują, warsztaty i wydarzenia mają charakter otwarty

4.06, godz. 16:00

koncert chóru „Grunwald” (Klub u Piasta, Benedyktyńska 15 – 1 piętro)

zapisy: nie obowiązują

https://placgrunwaldzki.com

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Przy szkołach i przedszkolach powstaną nowe ogródki warzywne
Następny artykułDni Przyrodników we Wrocławiu w parku przy Pałacu Pawłowice
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.