Pomysł na weekend: Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

0
a

Zaledwie dwie godziny jazdy od Wrocławia leży Jeleniogórska Dolina Zamkowa — miejsce to znane jest z tego, że na jego obszarze znajduje się najwięcej zamków i pałaców w skali Europy. Co więcej, to właśnie tam zobaczysz niezwykłe krajobrazy, w które to wplecione są stare gmachy wielkich budowli.

Jadąc samochodem przez tę okolicę, zobaczysz, że zamki oddalone są tu od siebie często zaledwie o kilka minut drogi. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić, wybierając się do Jeleniogórskiej Kotliny Zamkowej. 

Pałac Łomnica

Zanim popadł w ruinę, służył jako szkoła, a obecnie funkcjonuje jako muzeum i hotel.

Mowa tu o Pałacu w Łomnicy, który jest jedną z atrakcji Jeleniogórskiej Kotliny Zamkowej. W budynku funkcjonuje także stowarzyszenie działające na rzecz historycznych miejsc i zabytków na Dolnym Śląsku. Co więcej, jeśli interesują Cię wnętrza zabytkowych pałaców, to Łomnica Cię nie zawiedzie. Zwiedzający mają możliwość obejrzenia zakamarków, jakie znajdują się w środku rezydencji. Jedną z ciekawszych rzeczy, jakie można zobaczyć, jest przygotowana przez muzeum wystawa multimedialna „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. 

Odwiedzający, mając do dyspozycji ponad 18 pałacowych wnętrz, mogą odbyć swego rodzaju podróż w czasie, podziwiając przedmioty, meble i dzieła sztuki z różnych epok istnienia pałacu. Są tu eksponaty zarówno XVIII wieku, jak i z lat 50-60. XX w.

Dookoła Pałacu Łomnica znajdują się także zagospodarowania folwarczne, takie, jak różne lokalne sklepiki, piekarnia i restauracje, a sam budynek leży nad rzeką Bóbr, przez co w pobliżu nie brakuje pięknych tras na piesze wędrówki. Miłośnicy natury mogą także wypocząć w ładnym pałacowym ogrodzie. 

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie stoi na drugim brzegu rzeki Bóbr, niemal naprzeciw Pałacu w Łomnicy. 

Jest to bajkowe miejsce, w którym znajduje się urzekający park zaprojektowany przez Petera Josepha Lenne. Obecnie na terenie Pałacu w Wojanowie znajduje się kompleks hotelowo-konferencyjny, w którego ofercie znaleźć można wiele atrakcji, takich, jak: piękne ogrody, stawik i mostek nad rzeczką, dwie restauracje, hotel mający pokoje w różnym standardzie, winiarnię i wiele więcej. Niestety poza pałacowym parkiem, który dostępny jest za darmo dla gości, Pałac Wojanów nie oferuje możliwości zwiedzania. Chętni na odkrycie jego tajemnic, mogą jednak zarezerwować hotelowy pokój w naprawdę uczciwej cenie. 

Pałac Bobrów

Otoczony pięknymi krajobrazami Pałac Bobrów znajduje się nad samą rzeką, kilka minut jazdy od poprzednich opisanych lokacji. Niestety turyści nie mają możliwości zwiedzania tego miejsca. Jednak sama lokacja robi wielkie wrażenie, warto wybrać się tam przy okazji zwiedzania innych obiektów. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maciej Rybacki (@michuryb)

Zamek Karpniki

Zamek Karpniki powstał już w XIV wieku, jest to więc miejsce z bogatą historią. Obecnie, po renowacji wykonanej przez prywatnych inwestorów, dostępny jest on dla gości — hotel oferuje nocleg w zabytkowych pomieszczeniach, a rezerwacji dokonać można bezpośrednio na stronie Zamku Karpniki lub poprzez Booking.com. 

Ruiny Zamku Chojnik

Dla osób, które lubią aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem ruin, polecamy wycieczkę do ruin Zamku Chojnik. Jest to miejsce z XIII wieku, które stoi na wzgórzu. Wejście zajmuje około 40 minut, jednak zdecydowanie warto podjąć się wysiłku — piękny widok na góry i lasy dookoła z pewnością zachwyci Cię oraz twoich towarzyszy. Co więcej, w pobliżu znajduje się także restauracja AQUAKultura, w której zamówić można, między innymi, smaczne dania zawierające owoce morza. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ola 🙋 (@nikt393)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 3 zamki na wodzie na Dolnym Śląsku, o których mogliście nie mieć pojęcia 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOddaj odpady i w zamian odbierz sadzonkę drzewa. Przyjdź do Magnolia Park na Dzień Przyjazny Planecie
Następny artykułNiezwykły Cyrk na Wodzie Waterland już w maju we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.