3 zamki na wodzie na Dolnym Śląsku, o których mogliście nie mieć pojęcia

0

Dolny Śląsk jest znanym regionem w Polsce ze względu na swoje malownicze krajobrazy i bogate dziedzictwo historyczne. Jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Dolnego Śląska są zamki i pałace. Te imponujące budowle położone nad malowniczymi jeziorami i rzekami są świadectwem potęgi i bogactwa feudalnych właścicieli ziemskich z czasów średniowiecza.

W tym artykule dowiesz się więcej na temat trzech niezwykłych zamków na wodzie Dolnego Śląska, których mogliście nie znać: Zamek w Piotrowicach Świdnickich, Zamek w Wojnowicach i Zamek w Karpnikach.

Zamek w Piotrowicach Świdnickich

Zamek w Piotrowicach Świdnickich jest jednym z mniej znanych zamków na wodzie Dolnego Śląska, a naprawdę warto go zobaczyć!

Został zbudowany w latach 1590–1599 i był własnością wielu właścicieli na przestrzeni wieków. Jest dworem o charakterze obronnym, który powstał na planie prostokątna z czterema wieżami w narożnikach. W 1945 roku zamek został zniszczony podczas II wojny światowej i pozostał w ruinie przez wiele lat. Dopiero w latach 80. XX wieku rozpoczęto jego renowację i odnowienie.

Dziś zamek w Piotrowicach Świdnickich jest częściowo dostępny do zwiedzania. Powstaje w nim obecnie Muzeum Techniki Rolniczej.

Lokalizacja: Piotrowice Świdnickie

Zamek w Wojnowicach

Zamek w Wojnowicach to kolejny ważny zamek na wodzie Dolnego Śląska. Jest najbliżej położonym od Wrocławia tego typu obiektem. Malowniczo umiejscowiony w pobliżu lasów i pól, zachwyca swoją architekturą.

Został zbudowany w XVI wieku i był własnością wielu znamienitych rodzin arystokratycznych. Zamek w Wojnowicach przeszedł wiele zmian na przestrzeni wieków, w tym wiele modernizacji. Jest gotycko-renesansową budowlą, pochodząca z okresu średniowiecza. Został zbudowany jako siedziba rycerska i do dzisiaj jest uważany za jeden z najważniejszych zabytków w regionie. Jest to jeden z nielicznych zamków na wodzie w Polsce, który zachował swoje pierwotne cechy architektoniczne.

Zamek ma wyjątkowe walory estetyczne i jest bardzo charakterystyczny dzięki swojej malowniczej bryle. Otoczony jest fosą z ceglanym mostem od strony północnej, który zastąpił pierwotny most zwodzony.

Lokalizacja: Wojnowice, ul. Zamkowa 2

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach to trzeci zamek na wodzie Dolnego Śląska, który warto odwiedzić. Zamek sięga swoją historią wieku XV i związany jest ze znakomitymi rodami śląskimi. W okresie powojennym, od lutego 1946r. do 1949r., mieścił się tam Uniwersytet Ludowy, który był pierwszą tego typu instytucją na Dolnym Śląsku.

W kolejnych latach obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli i próbowano go różnie zagospodarować, jednak bez powodzenia. Pomimo kolejnych remontów i prac zabezpieczających, zamek popadał w ruinę, co sprzyjało aktom wandalizmu i grabieży.

Dopiero w 2009r. obiekt wraz z parkiem i przyległym terenem został zakupiony przez deweloperską spółkę, która postawiła sobie za zadanie rewitalizację zamku i przywrócenie mu dawnej świetności. Dziś pełni funkcję luksusowego obiektu hotelowego i zaspakaja gusta najbardziej wymagających osób.

Lokalizacja: Karpniki, ul. Łąkowa 1

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [NOCLEGI W ZAMKU] 9 zamków na Dolnym Śląsku, w których możesz nocować!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułŚwiatowy Dzień Recyklingu W Wrocław Fashion Outlet. Ekologiczne upominki
Następny artykułTo delikatna historia, czyli o dolnośląskiej porcelanie i ceramice słów kilka: Krzysztof, Karolina i Bolesławiec
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.