Pierwszy samowystarczalny zielony przystanek we Wrocławiu! Tej miejskiej zieleni nie trzeba podlewać

0
a

Z początkiem kwietnia 2023 r. Wrocław – jako 9 miasto – dołączył do największego w Polsce systemu eko wiat AMS. Pierwszy samowystarczalny i prośrodowiskowy zielony przystanek powstał w centrum miasta na ulicy Kazimierza Wielkiego.

Zielone przystanki obecne są w europejskich miastach, a AMS z sukcesem realizuje ten projekt w Polsce i wprowadza w przestrzeń miejską zieleń w takich miejscach, gdzie w inny sposób byłoby to praktycznie niemożliwe.

– W AMS szukamy rozwiązań umożliwiających poprawę jakości życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wiemy bowiem, że prośrodowiskowych działań oczekują mieszkańcy i że są one naturalnym krokiem w kierunku budowania miast w duchu smart city – mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektorka marketingu AMS. – Cieszymy się, że Wrocław jest kolejnym miastem, w którym elementy infrastruktury zmieniają swoje oblicze w kierunku EKO – dodaje.

Zielone oazy w mieście to doskonała przestrzeń do współpracy z odpowiedzialnymi markami, które chcą mieć realny wpływ na środowisko i którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju oraz ochrony planety. To także rozwiązanie służące mieszkańcom i doskonale włączające się w działania prośrodowiskowe miasta.

– Zielony przystanek doskonale wpisuje się w charakter naszych wielu proekologicznych projektów jak chociażby retencja wód opadowych, program Złap Deszcz, prowadzone na szeroką skalę nowe nasadzenia drzew, organizacja nowych oraz rewitalizacja istniejących terenów zielonych, jak też działania na rzecz zrównoważonej mobilności. W ciągu trasy WZ będzie to już kolejny taki projekt, bliżej skrzyżowania z ul. Ruską już drugi sezon funkcjonuje bowiem nasz pilotażowy Zielony Przystanek ze starannie dobraną roślinnością w specjalnie zaprojektowanych siedziskach. Przygotowujemy się również do zazieleniania kolejnych przystanków, tym razem na osiedlu Przedmieście Oławskie. Warto podkreślić, że rozwiązanie z rozchodnikiem jako roślinnością trwałą i co ważne samowystarczalną już stosujemy w naszym mieście –  w zielonych torowiskach. Najnowsza lokalizacja to nasadzenia na trasie tramwaju na osiedle Popowice. I podobnie jak zielonych torowisk, roślinności na dachu również nie trzeba podlewać – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Zielona EKO wiata we Wrocławiu to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dach przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniża o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe – są samowystarczalne, nie trzeba ich podlewać, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.

AMS jest pionierem stosowania ekologicznych rozwiązań w branży OOH. Na EKO ofertę firmy składają się: system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi w 9 miastach, EKO Premium Citylight – prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew, EKO słupy – największa w Polsce sieć słupów zasilanych energią słoneczną, EKO Busback – miejska reklama w ruchu na zero- i niskoemisyjnych pojazdach komunikacji publicznej oraz EKO Backlight – zestaw proekologicznych rozwiązań obejmujących m.in. zmniejszenie smogu świetlnego oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych.

AMS posiada certyfikaty poświadczające uczestnictwo w systemie gwarancji sprzedaży energii z ekologicznych źródeł. W 2022 r. firma przystąpiła do programu EKO Premium Tauron i korzysta z energii elektrycznej, która w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki udziałowi w programie AMS zakupił od Tauron energię pochodzącą z ekologicznych źródeł, zmniejszając emisję CO2 o 650 ton.

Za zielone przystanki, EKO słupy solarne, EKO Backlighty i inne działania przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego AMS otrzymał dwukrotnie nagrodę Carbon Footprint Challenge Award oraz tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2022 i 2023 r. Ponadto EKO wiata oraz EKO słup zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2021.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPark Brochowski – najstarszy park we Wrocławiu
Następny artykułWe Wrocławiu powstaje nowe miejsce spotkań nad wodą: Beach Bar Port Węglowy. W przyszłości będzie tu miejska marina! 
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.