Pięć zalewów na Dolnym Śląskich idealnych na ucieczkę od upałów

0
Zalew Sulistrowicki z widokiem na górę Ślęża, źródło: https://www.sleza.sobotka.pl/

Wakacje trwają w pełni, a temperatury niestety nas nie oszczędzają. W murach miasta jeszcze bardziej dają się we znaki i aż marzy się o ucieczkę gdzieś nad wodę. Na szczęście Dolny Śląsk oferuje wiele miejsc, w których można się schronić przed obecną falą upałów. Okoliczne zalewy mogą pochwalić się nie tylko malowniczymi krajobrazami i bogatą naturą, ale też masą wakacyjnych rozrywek, które zapewniają miejscowe ośrodki turystyczne i kąpieliska. Są idealne zarówno na jednodniowe, jak i dłuższe wypady wakacyjne.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie pięciu najatrakcyjniejszych zalewów na Dolnym Śląsku idealnych zarówno dla miłośników natury i spokojnego wypoczynku nad wodą, jak i poszukiwaczy przygód.

Zalew Mietkowski

Zalew Mietkowski jest nie tylko największym zbiornikiem wodnym w okolicach Wrocławia, ale także jednym z najpopularniejszych wakacyjnych miejsc wypoczynkowych na Dolnym Śląsku. Oprócz głównej plaży w Borzygniewie, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, nad zalewem znajduje się także druga, po przeciwnej stronie jeziora. Dla osób, które marzą o spędzeniu czasu nad wodą w kompletnym zaciszu, wokół znajduje się szereg dzikich plaż.

Plaża w Borzygniewie oferuje wszystko, co tylko dusza zapragnie na wakacyjnym wypoczynku – restauracje, budki ze słodkościami, wypożyczalnia ze sprzętem pływającym (rowerkami wodnymi, kajakami, łodziami i żaglówkami), oraz noclegi zarówno na polu campingowym, jak i pensjonacie. Nudna z pewnością was tam nie dopadnie!

A gdy przyjdzie wam ochota na spacer, możecie udać się do znajdującego się około 1 kilometra od Zalewu Mietkowskiego, zbiornika wodnego Proszkowice.

Jezioro Mietkowskie ze Ślężą w tle
Jezioro Mietkowskie ze Ślężą w tle, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jezioro_Mietkowskie_ze_%C5%9Al%C4%99%C5%BC%C4%85_w_tle.jpg

Zalew Stradomia Wierzchnia

Zalew w Stradomii Wierzchniej znajdujący się około 50 km od Wrocławia to idealna przestrzeń turystyczno-rekreacyjna dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Na 300-metrowej plaży wydzielono strzeżone kąpielisko, z którego bezpiecznie mogą korzystać również wasze pociechy. Oprócz tego, na miejscu znajduje się plac zabaw dla dzieci i boiska do wszelkich gier plażowych, jak piłka siatkowa, oraz przystań z rowerkami wodnymi i kajakami. Każdy miłośnik sportu z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. W celu wyciszenia polecamy wybrać się spacerem lub rowerem do okolicznych lasów, w których można schować się przed prażącym słońcem i pooddychać świeżym powietrzem. Zwłaszcza znajdujące się niedaleko malownicze Arboretum Leśne może was zachwycić!

Osoby, które marzą o dłuższym wypoczynku nad wodą, mogą skorzystać z pola namiotowego znajdującego obok kąpieliska. Nie trzeba też martwić się wtedy o pusty brzuch, ponieważ w sezonie wakacyjnym nad zalewem otwarte są punkty gastronomiczne.

Zalew Prężycki i miasteczko portowe w Urazie

Miejsce to znane jest przede wszystkim wędkarzom i miłośnikom sportów wodnych. Nad zalewem znajduje się plaża, na której można ochłodzić się w wodzie podczas upalnych dni. Jednak prawdziwa atrakcja to znajdujące się nad Odrą, obok Zalewu Prężyckiego, miasteczko portowe. Poszukiwacze przygód z pewnością z chęcią skorzystają z miejscowej wypożyczalni sprzętu wodnego, w której możecie wypożyczyć między innymi kajak, rowerek wodny czy łódź motorową.

Na miejscu można także porządnie zjeść w pizzerii lub tawernie portowej z grill barem, w którym możecie skosztować wędzonej ryby. Koniecznie trzeba również skorzystać z przeprawy promem, która zabierze was na drugi brzeg, czyli Zalew Prężyce.

Pełną ofertę i dojazd do miasteczka portowego możecie zobaczyć tutaj.

miasteczko portowe w Urazie, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Uraz,_przysta%C5%84_-_panoramio.jpg

Zalew Sulistrowski u podnóży gór 

Zalew ten znajduje się się obok wsi Sulistrowiczki, u podnóży Ślęży, około 35 kilometrów od Wrocławia. Ze względu na otaczającą go bogatą faunę i florę, zalew ten jest idealnym miejscem do ucieczki od zgiełku miasta i do spokojnego wypoczynku na łonie natury. Nad zalewem znajdują się dwie plaże. Plaża gminna, która jest bezpłatna, oraz plaża znajdująca się w płatnym kompleksie wypoczynkowym „SuliCamp”, który oferuje wynajem miejsc na polu campingowym, domków i pokojów, a także strefy rekreacyjne. Jest to ciekawe miejsce na spędzenie weekendu, zwłaszcza jeśli chcecie się wybrać do znajdującego się obok Ślężańskiego Parku Narodowego. Cennik i pełną ofertę kompleksu „SuliCamp” możecie zobaczyć tutaj.

Z plaży gminnej rozciąga się zachwycający widok na Górę Ślęże oraz Ślężański Park Narodowy, który może odebrać dech w piersiach. Na miejscu można korzystać z boiska do siatkówki, drewnianych leżaków do użytku ogólnego oraz wydzielonego miejsca na ognisko. Więcej informacji turystycznych na temat okolicy możecie przeczytać tutaj.

Zalew Sulistrowicki
Zalew Sulistrowicki z widokiem na górę Ślęża, źródło: https://www.sleza.sobotka.pl/

Zalew w Starej Morawie

Znajduje się 116 kilometrów od Wrocławia, jest więc najdalej położonym zalewem od Wrocławia ze wszystkich przedstawionych. Przebyta droga jest jednak warta zachodu! Zalew w Starej Morawie znajduje się bowiem u podnóży góry Krzyżnik w Masywie Śnieżnika. Wypad w góry połączony z wypoczynkiem nad wodą to idealne połączenie.

Oprócz zachwycających widoków, czekają tam na was strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, molo z wieżą widokową, boiska do gier zespołowych, atrakcje dla dzieci, a nawet zewnętrzne szachy. Oczywiście można skorzystać z bazy noclegowej lub pola namiotowego.

Dodatkowo, około 6 kilometrów od zalewu znajduje się rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia, która jest nie mała atrakcją dla turystów.

Zalew w Starej Morawie, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zalew_w_Starej_Morawie_z_Suszycy.jpg

Szukasz innych pomysłów na wypad na wodę? Czytaj również: Osiem miejsc na spokojny relaks nad wodą w okolicy Wrocławia, o których mogliście nie słyszeć!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZadbaj o swoje zdrowie z Arkadami Wrocławskimi! Zdobądź inteligentną opaskę Maxcom
Następny artykułCoraz więcej osób chce mieszkać na przedmieściach Wrocławia