a

W ostatnią niedzielę (15 maja) mieliśmy przyjemność poprowadzić drugi już Photowalk po Wrocławiu. Tym razem wraz z grupą ponad 30 osób spacerowaliśmy uliczkami wyjątkowo ciekawego wrocławskiego osiedla, jakim z pewnością jest Nadodrze. Przekonaliśmy się, że jest to miejsce niesamowitych kontrastów i udało się nam to uchwycić na zdjęciach, które prezentujemy w poniższej fotorelacji.
Dziękujemy uczestnikom za wspólny spacer i podzielenie się Waszymi fotografiami. Dla tych, których nie było z nami przygotowaliśmy całą trasę spaceru.

unspecified2fot. Adam Bystry

ŻABIA KŁADKA
Trasę spaceru rozpoczęliśmy przy Żabiej Kładce, która prowadzi do Wyspy Bielarskiej.

fantka713

fot. fantka71

BRAMA DO NADORZA
Następnie zatrzymaliśmy się przy ,,Bramie do Nadodrza” autorstwa Michała Węgrzyna, absolwenta wrocławskiej ASP. Mural powstały w roku 2013, został wybrany w internetowym głosowaniu i zajmuje przestrzeń liczącą 435m2, a jego koszt wynosił blisko 55tys. zł.

085
fot. Janusz Baleja

LODZIARNIA ROMA
Skręciliśmy lewo w ul. Rydygiera, żeby zobaczyć najstarszą wrocławską lodziarnię ,,Romę”, która działa od roku 1946 i w której do dziś można kupować lody za pomocą żetonów.

MURAL SKĄPIEC
Kolejnym punktem spaceru był mural przy ul. Cybulskiego. Wyjątkowe dzieło bolońskiego artysty ulicznego BLU, które zmienia swoje oblicze w zależności od pory dnia. Zwróćcie uwagę na umiejscowienie oczu postaci, na elewacji budynku.

fot. Halina Włoszczyńska
fot. Halina Włoszczyńska

KLATKA SCHODOWA PRZY UL. POMORSKIEJ
Nasz spacer nie obył się również bez odwiedzania dość nietypowych miejsc, ale za to będących nie lada gratką dla fotografów. Dzięki wskazówce jednej z uczestniczek photowalku, odwiedziliśmy klatkę schodową przy ul. Pomorskiej. To był strzał w dziesiątkę!

aleksandramariab2

fot. @aleksandramariab_s_a_s_z_a_fot. @_s_a_s_z_a_

KRZYWY KOMIN
Włochy mają swoją Krzywą Wieżę w Pizie, a Wrocław Krzywy Komin na Nadodrzu. Komin znajduje się na terenie Centrum Rozwojowego Krzywy Komin, a dawniej należał do mieszczącej się w tym miejscu pralni i farbiarni. Sprawdzaliśmy, czy naprawdę jest taki krzywy.

fantka712

fot. fantka71

ULICA KURKOWA
Tego miejsca nie mogło zabraknąć na trasie photowalku. Mowa oczywiście o ul. Kurkowej, będącej planem filmowym wielu znanych filmów – ostatnio gościł tu sam Steven Spielberg. Kamienica przy ul. Kurkowej może budzić grozę nawet w biały dzień.

night_._crawlerfot. night_._crawler

STACJA KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ
Idąc dalej w kierunku Parku Staszica minęliśmy stację kolejki wąskotorowej, tzw. Pędzącego Rolanda, którym dawniej można było dostać się do Trzebnicy.

fantka714fot. fantka71

DWORZEC NADODRZE
Spoglądając na Dworzec Nadodrze mieliśmy wrażenie, że czas zatrzymał się tu na dobre. Podczas gdy inne wrocławskie dworce doczekały się już swojej rewitalizacji, nadodrzańska stacja kolejowa cierpliwie czeka na renowację. Postanowiliśmy wejść do środka i nasza wizyta zaowocowała w fascynujące zdjęcia. Jeden z uczestników photowalku doskonale sprawdził się nawet w roli modela. Zobaczcie sami.

mrejebkofot. @mrebejko

aleksandramariabfot. @aleksandramariab

KONTRASTOWE ULICZKI NADODRZA
Wróciliśmy na ul. Rydygiera by odwiedzić jeszcze kilka ciekawych miejsc. Ulica ta, jak z resztą i wiele innych nadodrzańskich ulic, ma w sobie wiele kontrastów. Nasi dzielni fotografowie wspaniale uchwycili je na zdjęciach. Zrewitalizowane kamienice w połączeniu z elewacjami, które noszą jeszcze ślady kul i niemieckich napisów, to naprawdę dość intrygujące połączenie.

krupajakkasza

fot. @krupajakkaszamariola_dofot. @mariola_do

krupajakkasza2fot. krupajakkaszaDSC07104

fot. @night_crawlerDSC07073 fot. @night_crawler

fantka71fot. fantka71

MOZAIKA ,,SERCE NADODRZA”
Ponad 400 kafelków wykonanych własnoręcznie przez mieszkańców Nadodrza, zdobi od roku jedną ze ścian w podwórku przy ul. Rydygiera. Przerwa na grupowe zdjęcie i ruszamy dalej.

13242194_1015147428567310_223994046_o (1)
PL. ŚW. MACIEJA
Przechodząc przez pl. Św. Macieja zatrzymaliśmy się przy pamiątkowym kamieniu z tablicą upamiętniającą życie Anny German. Idąc dalej w kierunku ul. Trzebnickiej przy kamienicy nr 5 spoglądnęliśmy w okna mieszkania tej znanej artystki.

krupajakkasza1fot. @krupajakkasza

KOŚCIÓŁ OPIEKI ŚW. JÓZEFA – ,,OKRĄGLAK”

Najwytrwalsi uczestnicy photowalku dotarli do  znanego wszystkim ,,Okrąglaka”, który dawniej był kościołem ewangelickim pw. św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic. Słuchając legendy, odkryliśmy tajemnicę tej dość nietypowej nazwy świątyni.

255fot. Janusz Baleja

PODWÓRKO PRZY UL. ROOSEVELTA

Przedostatnim już punktem naszego spaceru było bardzo wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce. Przechodząc ul. Roosevelta wejdźcie na podwórko przez bramę nr 13. To co zobaczycie z pewnością na długo pozostanie w waszej pamięci. Kto wie, może zainspirujecie się i stworzycie podobną artystyczną przestrzeń na Waszym podwórku?

285

fot. Janusz Baleja

aleksandramariab3

fot. @aleksandramariabbart_photofot. @bart_photo

abd_sandrafot. @abd_sandra

288fot. Janusz Baleja

20160515_174613

fot. Halina Włoszczyńska

Nasz drugi Photowalk zakończyliśmy na Wzgórzu Słowiańskim. Jeszcze raz chcemy ogromnie podziękować tym, którzy byli razem z nami i zaprosić Was na następny spacer.

Już za tydzień będzie okazja do ponownego odkrywania Wrocławia z aparatem w ręce. Śledźcie naszą stronę, żeby poznać trasę kolejnego photowalku.

kochamwroclaw

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe wtorek prapremiera książki „Wieża”, której akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym Wrocławiu
Następny artykułZobacz najnowszy spot Uniwersytetu Wrocławskiego
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.