Ten skrawek zieleni otoczony charakterystycznym czerwonym ogrodzeniem odnajdziemy w sercu Nadodrza. Park Staszica zajmuje powierzchnię około 5 ha i ma kształt ściętego trójkąta położonego między ulicami Rydygiera i Pomorską oraz placem Staszica. Dzięki gruntownej rewitalizacji przeprowadzonej w 2012 roku jest miejscem zadbanym i zachęcającym do spacerów. Jednak nie zawsze tak było. Park ma za sobą długą i ciekawą historię, którą krótko prześledzimy. Opowiemy również o jego obecnych walorach, które spodobają się osobom w każdym wieku, w tym również właścicielom zwierząt.

Park Staszica dawniej

W XIX wieku w tym miejscu działał targ koński (Rossplatz). Organizowano tam również występy cyrkowe oraz miejskie wydarzenia, takie jak Śląska Wystawa Rzemiosł i Przemysłu z 1881 roku. Pierwsze plany odnośnie założenia na tym terenie przestrzeni zielonej pojawiły się już w latach 80. XIX wieku. Ostatecznie powstała ona w latach 1905 – 1908 jako pierwszy we Wrocławiu park modernistyczny, promujący aktywne spędzanie wolnego czasu. Stąd jego rozplanowanie w formie polan przeznaczonych do uprawiania sportu, które oddzielono od alejek wysokimi drzewami.

fot. Kościół św. Bonifacego widoczny z południowej części parku

Po II wojnie światowej zatarł się pierwotny układ kompozycyjny parku, a jego teren przez dwa lata pełnił funkcję tymczasowego cmentarza. W 1947 roku przeprowadzono prace ekshumacyjne, po których szczątki 1150 osób narodowości niemieckiej, w tym 130 żołnierzy, przeniesiono na Cmentarz Grabiszyński.

fot. Dworzec Nadodrze oraz parkowe linarium

W czasach PRLu Park Staszica był uważany za miejsce, do którego nierozważnie było zapuszczać się po zmroku. Nocny przechodzień narażał się bowiem na niebezpieczeństwo kradzieży i napaści.

Powódź Tysiąclecia spustoszyła okolice Nadodrza, w tym również Park Staszica.
W lipcu 1997 roku znalazł się on pod wodą aż po korony drzew.

Archiwalne fotografie parku można obejrzeć pod poniższymi linkami:
polska-org.pl/Wroclaw_Park_Staszica_Stanislawa
polska-org.pl/Wroclaw_Cmentarz_Wojenny

Park obecnie

Po wspomnianej we wstępie rewaloryzacji dokonanej sześć lat temu Park Staszica wrócił do swojego pierwotnego kształtu i funkcji. Został podzielony na kilka stref, które pozwalają na aktywny wypoczynek i rekreację. Znajdziemy w nim plac zabaw dla dzieci, strefę sportową z terenową siłownią, linarium i polaną do gier, czy też miejsce dla osób starszych, gdzie można odpocząć na ławeczkach oraz zasiąść do stolików szachowych.

fot. siłownia plenerowa
fot. plac zabaw dla najmłodszych
fot. stoliki szachowe

Fani jazdy na rolkach mogą skorzystać z toru umieszczonego przy fontannie. Właściciele czworonogów i ich pupile mają do dyspozycji specjalnie wydzieloną strefę dla zwierząt wraz z psią toaletą.

fot. tor dla łyżworolek przy fontannie
fot. strefa dla zwierząt

Przy wejściu od strony pl. Powstańców Wielkopolskich leży mały placyk eksponujący odnowioną betonową rzeźbę „Tańcząca para”.

fot. Tańcząca para

Szerokie parkowe alejki zachęcają do spaceru pośród wyjątkowych gatunków roślin, do których zaliczają się m.in. dereń jadalny, tulipanowiec amerykański, dąb biały czy też klon srebrzysty.

Przy parku przebiegają linie tramwajowe (14, 24, 15, 0) oraz autobusowe (K, 142). Nieopodal znajdziemy przystanki komunikacji miejskiej – Dworzec Nadodrze oraz Pl. Staszica. Kilkanaście kroków od bramy obejrzymy Pomnik Zesłańców Sybiru oraz kościół św. Bonifacego. Z parkowych alejek doskonale widoczna jest fasada dworca kolejowego oraz kominy nadodrzańskiej elektrociepłowni.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław na weekend: 6 najciekawszych wydarzeń[21-23 grudnia 2018]
Następny artykułNajlepsze sale zabaw dla dzieci we Wrocławiu! [TOP 4 MIEJSC]
Marzena Herka
Urodziłam się w Trzebnicy, więc z okolicami Wrocławia jestem związana od zawsze. Tutaj mieszkam, studiuję i pracuję. Uwielbiam zwierzęta, zdrową kuchnię i wszelkiego rodzaju fantastykę :)