Każdego roku, 6 stycznia, mieszkańcy i turyści gromadzą się, by wspólnie świętować Objawienie Pańskie, uczestnicząc w barwnym korowodzie prowadzonym przez Trzech Króli.

Historia i znaczenie Orszaku Trzech Króli

Tradycja organizowania Orszaku Trzech Króli w Polsce sięga 2009 roku, kiedy to pierwszy taki pochód odbył się w Warszawie. Wrocław dołączył do tej inicjatywy w 2011 roku, a od tego czasu wydarzenie to stało się integralną częścią miejskich obchodów święta Objawienia Pańskiego. Orszak symbolizuje podróż Mędrców ze Wschodu, którzy, podążając za gwiazdą, przybyli do Betlejem, by oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi.

Przebieg Orszaku we Wrocławiu

W 2025 roku Orszak Trzech Króli we Wrocławiu odbędzie się pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”. Pochód tradycyjnie wyruszy z Ostrowa Tumskiego o godzinie 12:30, przechodząc przez Most Tumski, ulicę św. Jadwigi, Most Piaskowy, ulicę Piaskową, św. Katarzyny, Oławską, aż do Rynku, gdzie nastąpi symboliczny pokłon Trzech Króli przy stajence. Na zakończenie przewidziane jest wspólne kolędowanie z zespołem Arka Noego.

Nowości i atrakcje tegorocznego Orszaku

Tegoroczny Orszak wprowadza kilka nowości. W pochodzie pojawią się postacie św. Franciszka, nawiązujące do 800-lecia powstania pierwszej szopki betlejemskiej, oraz błogosławionej rodziny Ulmów, pierwszej w historii Kościoła beatyfikowanej całej rodziny, co podkreśla znaczenie rodziny w życiu duchowym. Dodatkowo, Mały Dobosz – chłopiec z bębenkiem – będzie zachęcał uczestników do czynienia dobra i aktywnego udziału w Orszaku.

Jak dołączyć do Orszaku?

Udział w Orszaku Trzech Króli jest otwarty dla wszystkich chętnych. Organizatorzy zachęcają do przybycia na miejsce zbiórki na Ostrowie Tumskim przed godziną 12:30. Dla uczestników przygotowane będą papierowe korony oraz śpiewniki z kolędami, by wspólnie celebrować to radosne święto.

Znaczenie Orszaku dla Wrocławia

Orszak Trzech Króli stał się nieodłącznym elementem wrocławskiej tradycji, łącząc mieszkańców we wspólnym świętowaniu i przypominając o wartościach związanych z Objawieniem Pańskim. To także okazja do integracji społeczności lokalnej oraz podkreślenia bogactwa kulturowego i duchowego miasta.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułŻywa szopka we Wrocławiu. Ostatni moment, żeby ją zobaczyć
Następny artykułRekordowe tempo sprzedaży pakietów startowych na 11. PKO Nocny Wrocław Półmaraton!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.