Mieszkanka Wrocławia zwyciężczynią jednego z największych konkursów fotograficznych na świecie.

0
Justyna Zduńczyk

Podwójne zwycięstwo wrocławianki w jednym z największych konkursów fotograficznych na świecie to wielki sukces. Justyna Zduńczyk zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Dzika przyroda” konkursu otwartego i zdobyła nagrodę Poland National Award.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest najbardziej różnorodną imprezą tego rodzaju na świecie. Na 11. edycję fotografowie z ponad 200 krajów i terytoriów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku.

Fotografię Justyny, która pokonała setki tysięcy prac nadesłanych z całego świata, uhonorowano na dwa sposoby: uznano ją za najlepsze pojedyncze zdjęcie w kategorii „Dzika przyroda” konkursu otwartego oraz za najlepsze zdjęcie zgłoszone przez fotografa z Polski do konkursu otwartego. Jednym z jurorów konkursu Poland National Award był znakomity fotograf i członek programu Sony Image Ambassador Tomasz Tomaszewski.

Sama laureatka przyznaje, że bardzo dużo fotografuje, skupia się na tym co ją otacza, a najwięcej zdjęć robi podczas podróży, które są jej pasją. Nie był to pierwszy raz jak wysyłała zdjęcie na tego typu konkursy, jednak jeżeli chodzi o tegoroczny SWPA to przesłała do konkursu w kategorii „Dzika przyroda” tylko jedno zdjęcie i to ono zapewniło jej główną nagrodę.

Tak zwyciężczyni opowiada o swojej fotografii:

Miałam właśnie opuścić Park Narodowy Sekwoi, gdy kątem oka zobaczyłam piękną polankę skąpaną we mgle. Niewiele myśląc, podbiegłam tam, żeby zrobić kilka zdjęć. Na miejscu usłyszałam trzask łamanych gałęzi. Trochę się przestraszyłam, bo w Parku Narodowym Sekwoi na każdym kroku spotyka się ostrzeżenia przed niedźwiedziami czarnymi. Odwróciwszy się, nie zobaczyłam na szczęście niedźwiedzia, tylko jelenia: ciekawskiego mulaka czarnoogonowego, który kierował się w moją stronę, radośnie przeżuwając kolację. Po chwili dołączyło do niego jeszcze kilka osobników. Przez dłuższą chwilę po prostu staliśmy, obserwując się nawzajem. To była jedna z najpiękniejszych chwil w podróży po Kalifornii.

Zwycięskie zdjęcie w kategorii "Dzika przyroda"
Zwycięskie zdjęcie w kategorii „Dzika przyroda”

Pytana o zwycięstwo w konkursie, Justyna Zduńczyk odpowiada: — Rok 2017 był dla mnie bardzo trudny. Czułam, że muszę oczyścić umysł i pobyć trochę w otoczeniu dzikiej przyrody, więc wybrałam się w dwumiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych. Po powrocie zgłosiłam na konkurs jedno ze zrobionych tam zdjęć i, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, zostało ono nagrodzone! To naprawdę ogromna zachęta, by kontynuować przygodę z fotografią i realizować marzenia.

Jako zwyciężczyni jednej z kategorii konkursu otwartego i laureatka nagrody narodowej Justyna Zduńczyk otrzyma najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz poleci do Londynu na uroczystą galę Sony World Photography Awards, która odbędzie się 19 kwietnia. Jej zdjęcie będzie prezentowane w czasie wystawy Sony World Photography Awards w Londynie w dniach od 20 kwietnia do 6 maja; zostanie także opublikowane w księdze pamiątkowej tegorocznej edycji.

Justyna Zduńczyk będzie także konkurować ze zwycięzcami pozostałych kategorii o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i związaną z nim nagrodę w wysokości 5000 dolarów.

Zwyciężczyni konkursu składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuszył pierwszy etap realizacji Parku Mamuta!
Następny artykuł200 nowych drzew pojawi się w Parku Młodego Wrocławianina
Wrocław odkrywam od ponad pięciu lat. To zdecydowanie za mało jak dla mnie. Tutaj skończyłem studia i spotkałem wielu wspaniałych ludzi. To miasto ciągle mnie zaskakuje w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Uwielbiam przechadzać się tutaj, robić zdjęcia i kręcić filmy. Często patrzę na wszystko z wielu perspektyw, dlatego wzbijam się ponad budynki i oglądam Wrocław za pomocą mojego „latającego obiektywu”.