Odwołanie dyrektorki Opery Wrocławskiej Haliny Ołdakowskiej. W tle impreza z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem

0

Zarząd Województwa Dolnośląskiego jednogłośnie podjął uchwałę o zamiarze odwołania Pani Haliny Ołdakowskiej ze stanowiska Dyrektora Opery Wrocławskiej z powodu naruszenia prawa w zakresie dyscypliny finansów publicznych. Zamiar odwołania dyrektor Opery Wrocławskiej z zajmowanego stanowiska poprzedziły negatywne wyniki kontroli przeprowadzonej w Operze przez Najwyższą Izbę Kontroli, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz orzeczenia Regionalnej Komisji Orzekającej działającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej, wydanego po zawiadomieniu złożonym przez Rzecznika Finansów Publicznych.

– Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o zamiarze odwołania Pani Haliny Ołdakowskiej ze stanowiska Dyrektora Opery Wrocławskiej z powodu naruszenia prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem. Pani Halina Ołdakowska została dwukrotnie uznana winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Regionalną Komisję Orzekającą  przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej we Wrocławiu. Na Dyrektor Opery nałożono karę nagany oraz upomnienia – mówi Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała negatywną ocenę działalności Opery w zakresie: organizacji, kwestii zatrudnienia, udzielania zamówień publicznych oraz gospodarki finansowej, stwierdzając w poddanych kontroli obszarach nieprawidłowości dotyczące m.in. udzielenia dwóch zamówień publicznych dotyczących stosowania trybu zamówień z wolnej ręki.

Mowa o umowie z firmą MK Vocal Art Mariusz Kwiecień Pana Mariusza Kwietnia, którego zatrudniono w charakterze dyrektora artystycznego na łączną kwotę prawie 3 mln złotych oraz kontrakcie z Panem Bassemem Akiki na kwotę blisko 1 mln zł.

Kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wykazała niezgodne z prawem dokonywanie płatności bieżących Opery z rachunku bankowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 210 tys. zł oraz niedopełnienie obowiązków i procedur związanych z zaciągnięciem kredytu w wysokości 1 mln zł. Zgodnie z procedurą, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zwróci się o opinię do związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych oraz współprowadzącego Operę Wrocławską Ministra Kultury.

Przypomnijmy, że w lutym br. w Operze Wrocławskiej, instytucji kultury podległej Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, zorganizowano prywatne urodziny asystenta ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, podczas których polityków Prawa i Sprawiedliwości zabawiał lider zespołu Bayer Full m.in. utworem „Majteczki w kropeczki”. W sprawie skandalicznego wykorzystywania instytucji kultury do prywatnych celów polityków partii rządzącej, Ruch Samorządowy Tak! dla Polski – Dolny Śląsk w poniedziałek 27 lutego 2023 r. zorganizował briefing prasowy.

Dzięki działaniu niezależnych mediów po raz kolejny światło dzienne ujrzał skandal związany z działalnością ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Skandal, który wpisuje się w to co dzieje się od wielu lat w Operze Wrocławskiej, który już przybrał miano afery Opera Plus. W miejscu tak ważnym dla kultury narodowej, politycy Prawa i Sprawiedliwości w osobach ministra Przemysława Czarnka, Poseł Mirosławy Stachowiak-Różeckiej oraz Wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, biesiadują przy muzyce zespołu Bayer Full na scenie opery. Mam nadzieję, że nie tylko melomani, odpowiednio ocenią taki sposób zawłaszczania państwa i kultury w nadchodzących wyborach. – Paweł Skrzywanek – animator kultury – działacz Tak! dla Polski – Dolny Śląsk.

Na deskach jednej z najpiękniejszych scen w Polsce zamiast opery, rozegrała się tragikomedia. Z jednej strony cała ta sytuacja jest bardzo zabawna, z drugiej smuci to, że politycy Prawa i Sprawiedliwości pozwalają sobie wykorzystywać tak ważne dla miłośników kultury miejsce jak Opera Wrocławska, dla swoich prywatnych celów. Ten spektakl trzeba jak najszybciej zakończyć i wybuczeć ludzi, którzy w ten sposób zarządzają tą instytucją i tym państwem, z ministrem Przemysławem Czarnkiem na czele. – Barbara Balicka – Wrocławianka.

To co widzimy dzisiaj w mediach, relacje z urodzin asystenta ministra Czarnka na scenie Opery Wrocławskiej, nie tylko bulwersuje, ale obliguje nas też, radnych Sejmiku Województwa, do podjęcia szczegółowej kontroli instytucji podległej Marszałkowi Województwa. W instytucji kultury, finansowanej ze środków publicznych, wychodzi kolejna arogancja partii rządzącej, która stworzyła sobie nowy program „Opera Plus”. To na scenie Opery Wrocławskiej występował zespół Bayer Full i śpiewał utwór “Majteczki w kropeczki”. Rzecz bulwersująca i którą nawet trudno było sobie wcześniej wyobrazić i tym samym trudno jest zrozumieć, jak osoby odpowiadające za tą instytucję mogły się na to zgodzić. Jedno jest pewne, muszą za tą prywatę zostać odpowiednio rozliczone. Sprawdzimy także, kto za tą imprezę z udziałem prominentnych polityków Prawa i Sprawiedliwości zapłacił i jak “Majteczki w kropeczki” trafiły na scenę Opery Wrocławskiej. – Marek Łapiński – Przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTabletki z drukarki? Wrocławska badaczka Uniwersytetu Medycznego prowadzi projekt z drukowania leków
Następny artykułWrocław: Bilety Urbancard będą znów honorowane w Kolejach Dolnośląskich i PolRegio. Przewoźnik zaakceptował ofertę miasta
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.