11 marca ruszyła zbiórka odzieży we Wrocław Fashion Outlet. Za min. 2 kg oddanych ubrań uczestnicy otrzymają bony na zakupy o wartości 30 zł. Co ważne, kolejne 30 zł zostanie przekazane na pomoc dla Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż we Wrocławiu. Wszystkie zebrane tekstylia zostaną wprowadzone do drugiego obiegu przez partnera zbiórki – Fundację Eco TEXTIL.

Drugie życie szafy

Akcja potrwa do 18 marca, czyli do Światowego Dnia Recyklingu Do centrum można przynosić wyłącznie czyste ubrania w dobrym stanie. Zbiórka nie obejmuje butów, tekstyliów domowych i wyrobów skórzanych, takich jak kożuchy. Po zakończeniu akcji „Oddaj, zyskaj, wspieraj!” wszystkie zebrane ubrania tafią do sortowni, za sprawą Fundacji Eco TEXTIL. Po przeprowadzonej selekcji – w zależności od stanu jakościowego – zostaną przekazane do drugiego obiegu w sklepach z odzieżą używaną. Z kolei ubrania w gorszym stanie, które nie będą nadawały się do dalszego użytkowania, zostaną przeznaczone do recyclingu – powstanie z nich czyściwo fabryczne lub paliwo alternatywne.

Wiosenne porządki garderoby na rzecz organizacji non-profit

Uczestnicy zbiórki nie tylko zyskają 30 zł za przekazanie ubrań. Dzięki swojemu zaangażowaniu mają realny wpływ na pomoc wrocławskiej organizacji. Za przekazanie min. 2 kg odzieży Wrocław Fashion Outlet przekaże 30 zł na rzecz Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż, które na co dzień ratuje i rehabilituje zwierzęta domowe, dzikie i wolnobytujące – od kotów i psów, przez ptaki, po jeże i nietoperze. Wrocław Fashion Outlet regularnie podejmuje inicjatywy na rzecz środowiska. Za sprawą centrum m.in. posadzono 6 tysięcy sadzonek, które stworzą las na Osobowicach, w Parku Tysiąclecia pojawiły się drzewa owocowe i domki dla owadów, także okolice ronda Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. Granicznej zyskały nowe drzewa w ramach programu Zielony Mecenat we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Większa odpowiedzialność za ubrania

W najbliższej akcji centrum propaguje odpowiedzialne podejście do ubrań, które już mamy w szafach. Zamiast zajmować miejsce w naszych mieszkaniach lub trafiać do koszy na śmieci, mogą np. cieszyć kolejnych użytkowników, co pozostaje w zgodzie z filozofią mody cyrkularnej. Co ciekawe, podobne inicjatywy już wkrótce staną się obowiązkiem wszystkich europejskich producentów odzieży, a to za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej, która została ogłoszona w lipcu 2023 roku. Zgodnie z nią państwa członkowskie zostały zobowiązane do ustanowienia rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w tym przepisów dotyczących selektywnej zbiórki i odpowiedniej segregacji odpadów tekstylnych. Przepisy będę obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Wrocław Fashion Outlet już teraz chce promować dobre praktyki związane z modą. 

Więcej na: www.wroclawfashionoutlet.com  

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCzy kwoty wskazane w kalkulatorze frankowym są wiarygodne?
Następny artykułWrocław zazieleni się na Dzień św. Patryka. Dlaczego irlandzkie święto cieszy się taką popularnością wśród Wrocławian?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.