Kiedy wypełnimy formularz kalkulatora frankowego może nas zaskoczyć wysokość potencjalnego zwrotu w razie uznania unieważnienia umowy kredytowej. Z jednej strony to świetny sposób na zachętę, z drugiej strony wydaje się nieprawdopodobne, aby suma taka była realna do odzyskania. 

Szacunkowe wartości kalkulatora

Narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy jest narzędziem opartym na danych jakie sami wskazujemy z umowy kredytu, a wyliczenie ma charakter szacunkowy. oznacza to nie mniej, nie więcej iż na taką sumę można liczyć, może być ona nieco większa lub mniejsza, jednak rząd sumy powinien być ten sam. Jeśli wpisujemy nieprawdziwe dane, kalkulator oszacuje równie nieprawdopodobne sumy, to zaledwie narzędzie, które nie weryfikuje faktycznych zapisów umownych. Aby dokładnie wyliczyć korzyści z unieważnienia kredytu frankowego potrzebna jest analiza umowy i pozostałych dokuemntów. Można taką usługę wykonać w kancelarii frankowej, gdzie oszacowane zostanie ryzyko w razie przegrania sprawy frankowej, koszty związane z wytoczeniem powództwa, koszty sądowe i zastępstwa procesowego itd. 

Długa droga do wypłaty

Wielu frankowiczów dosłownie łasi się na obiecywane przez kalkulator frankowy sumy, tymczasem droga do uzyskania wypłaty środków pieniężnych jest bardzo długa i mozolna. Przede wszystkim trzeba uzbroić się w  cierpliwość w oczekiwaniu na termin rozprawy i to nie jeden a zwykle dwa lub trzy, zanim zapadnie wyrok rozstrzygający spór. Ponadto mimo, iż wyrok prawdopodobnie będzie uznając roszczenie unieważnienia  umowy zobowiązania kredytowego w szwajcarskiej walucie, to musi się on uprawomocnić, by mógł być zrealizowany. Zapisy w orzeczeniu o rozliczeniu kredytu o niezwłocznym rozliczeniu rzadko mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Raczej przygotować trzeba się na kolejny okres oczekiwania związany z postępowaniem odszkodowawczym zgłoszonym przez bank, który może dochodzić rekompensaty za użytkowanie kapitału przez alta aktywnego kredytu. Tym sposobem od chwili wyliczeń w kalkulatorze frankowym do faktycznego otrzymania zwrotu środków może minąć rok a nawet dwa, rzadko można tę sprawę ukończyć w terminie krotszym niż dwanascie miesiecy. 

Znaczne przyspieszenie w sprawach frankowych

Dość sporo mówi się o przyspieszeniu postępowania w sprawach frankowych, co jest prawdą. jak najbardziej porównując postępowanie sądowe sprzed kilku lat do obecnego wiele zmieniło się na plus. Duże przyspieszenie nastąpiło po wyrokach TSUE, które wytyczyły linię orzecznictwa. Sądy nie mają już wątpliwości czy umowę kredytu unieważnić w całości, czy jedynie w wybranym zakresie i czy w ogóle właściwym jest uznać umowę kredytową w CHF za nieważną od chwili jej zawarcia. Przede wszystkim wyroki zapadają znacznie szybciej, rzadziej wnoszone są apelacje, a co więcej na termin sprawy na wokandzie nie trzeba czekać pół roku czy roku ale sparwy odbywają się do trzech miesięcy do wniesienia pozwu. Również samo rozliczenie kredytu odbywa się coraz sprawniej i szybciej. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTygodniowy przewodnik po wydarzeniach we Wrocławiu [14.03-20.03]. Atrakcje na każdy dzień!
Następny artykułOddaj, zyskaj, wspieraj! Trwa zbiórka odzieży we Wrocław Fashion Outlet – zebrano już pół tony ubrań
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.