Koniec kolejnej wielkiej inwestycji komunikacyjnej we Wrocławiu! Kierowcy i rowerzyści będą mogli od soboty 25 listopada korzystać z nowej ul. 11 listopada i przebudowanej ulicy Kosmonautów. Dokończenie obwodnicy Leśnicy zmieni komunikacyjne zachodnią część stolicy Dolnego Śląska.

  To obok realizowanej na wschodzie miasta Alei Wielkiej Wyspy największa inwestycja drogowa i infrastrukturalna prowadzona obecnie przez miasto. Trasa składa się z ul. 11 listopada (powstałej od al. prezydenta Kaczorowskiego do ul. Fieldorfa)  i rozbudowanej ulicy Kosmonautów (od wysokości skrzyżowania z ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki). Koszt inwestycji to ponad 181 milionów złotych. Ponad 134 miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej, za które dziękujemy i prosimy o jeszcze, bo Wrocław będzie się rozwijał dalej, a unijne wsparcie jest dla nas bardzo ważne – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Warto dodać, że dofinansowanie całego projektu jakim była budowa obwodnicy Leśnicy (razem z pierwszym etapem) z funduszy Unii Europejskiej to kwota: 233 390 021,24 zł!

Ul. 11 listopada i przebudowana ul. Kosmonautów to w sumie 4,2 km nowej drogi, 2,2 km nowego torowiska tramwajowego wraz z infrastrukturą sieciową i przystankową, 5,7 km nowych dróg dla rowerów, 5,9 km nowych chodników, ponad kilometr ciągów pieszo-rowerowych, przebudowane zostało 5 skrzyżowań.

Ul. 11 listopada to zupełnie nowa trasa. Po jednej stronie znajduje się chodnik i dwukierunkowa droga dla rowerów oraz rondo na wysokości ulicy Halickiej. Ułatwi dojazd w kierunku lotniska, a także w kierunku szpitala wojewódzkiego i zamknie obwodnicę Leśnicy. Bardzo ważnym elementem infrastruktury jest wiadukt w ciągu ul. 11 listopada. Wiadukt umożliwi bezkolizyjny przejazd nad ruchliwą linią kolejową prowadzącą w kierunku Legnicy. To imponująca konstrukcja. – Zużyliśmy na nią 4500 metrów sześciennych betonu i 635 ton stali zbrojeniowej. Długość całkowita obiektu wraz ze skrzydłami to 173 metry, długość konstrukcji nośnej to 143 metry. Szerokość obiektu to 23 metry. Znajdzie się tu jezdnia, droga dla rowerów, a także chodnik. W sąsiedztwie wiaduktu są przejścia tunelowe, które pozwolą wygodnie przejść lub przejechać rowerem – wylicza Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji.

Ulica Kosmonautów rozbudowana została tak, aby miała dwa pasy ruchu w kierunku centrum oraz AOW i dwa w kierunku Leśnicy. Przy skrzyżowaniach liczba pasów się jeszcze zwiększa z racji na relacje skrętne. Przy ul. Kosmonautów mamy po obu stronach dwukierunkowe drogi dla rowerów i chodniki. W miejscach, gdzie wskazane to zostało decyzją środowiskową ustawione zostały ekrany akustyczne.

– To nie koniec inwestycji infrastrukturalnych, które zmieniają obraz zachodniego Wrocławia. W pobliżu planowanego szpitala onkologicznego wybudowaliśmy pętlę autobusową oraz nowy przystanek tramwajowy. Docelowo pozwoli on wysiąść lub wsiąść do tramwaju w sąsiedztwie szpitala onkologicznego, który buduje tu marszałek województwa ze środków rządowych. Tak więc szpital zostanie otoczony nową infrastrukturą drogową oraz tramwajową zrealizowaną przez miasto – mówi prezydent Jacek Sutryk. – Na ulicy Kosmonautów od ponad roku korzystamy bowiem z nowego torowiska na odcinku 2,2 km i sieci trakcyjnej. Posadziliśmy w nim rozchodnik. Ułożyliśmy tu blisko 13 tysięcy metrów sześciennych zielonego dywanu. To o blisko 4 tysiące metrów kwadratowych więcej niż liczy nasza murawa na Tarczyński Arena, która należy do największych w ekstraklasie.
Na przebudowywanej ul. Kosmonautów wybudowane zostały nowe przystanki tramwajowe i autobusowe. Na ul. 11 listopada pojawiły się nowe przystanki autobusowe.

Tu bowiem do 11 listopada skierujemy dwie linie dzienne. Zgodnie z wcześniejszym zapowiedziami w momencie otwarcia TAT: autobusy linii 107 zostaną przedłużone od ulicy Jerzmanowskiej przez nową ulicę 11 Listopada, ul. Fieldorfa, Wojanowską i Stabłowicką do pętli na Praczach Odrzańskich. Autobusy linii 148 będą kursowały od ulicy Żernickiej przez ulicę Jerzmanowską i ul. 11 Listopada do ulicy Małopolskiej – uzupełnia prezydent Jacek Sutryk.

Ta inwestycja to również bardzo dużo nowych nasadzeń.  Przy ul. 11 listopada będzie rosło 321 sztuk nowych drzew. Znaleźć tu można: lipy drobnolistne, klony jawory, klony czerwone, brzozy brodawkowate i brzozy papierowe. Przy ulicy posadzone zostały już piękne krzewy: tawuły japońskie, berberysy, kosodrzewina. Na wysokości ronda przy ul. Halickiej powstał ogród deszczowy.

– Przy ul. Kosmonautów rośnie już prawie 400 drzew to: platany klonolistne, klony jawory, klony pospolite. Są to drzewa o parametrach jakie rzadko się sadzi. Mają od 30 do 36 cm obwodu, do 9 metrów wysokości i potrafiły ważyć nawet 800 kg. Kolejne nasadzenia na tej ważnej ulicy będziemy prowadzić jeszcze w tym miesiącu po oddaniu do użytku ulicy. Wykonawca będzie w najbliższych tygodniach prowadził jeszcze drobne prace wykończeniowe czy porządkowe wzdłuż inwestycji – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Od soboty zmienia się także organizacja ruchu w okolicy osiedla Żerniki. Więcej w załączonej mapce.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFoodsharing nie tylko od święta. Żeby nie marnować, warto się dzielić
Następny artykułProjektowanie z sercem: charytatywna konferencja I DESIGN już w listopadzie!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.