Nowy zarząd wrocławskiego MPK. Kim jest nowy prezes?

0

Witold Woźny – dotychczasowy dyrektor ds. korporacyjnych i prokurent w MPK został powołany przez prezydenta Wrocławia na stanowisko prezesa wrocławskiego MPK. Woźny ze spółką związany jest od 2015 roku, wcześniej między innymi nadzorował właściwą realizację przetargów w MPK oraz brał czynny udział w pracach związanych z TORYwolucją czy zakupami nowego taboru.
 
Witold Woźny zastąpi na stanowisku zmarłego 19 stycznia tego roku Krzysztofa Balawejdera. Spółką w ostatnich tygodniach kierował przewodniczący rady nadzorczej, jednocześnie skarbnik miejski Marcin Urban. Witold Woźny (rocznik 1980) jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego (politologia) oraz ma tytuł Master of Business Administration (MBA). Jest również absolwentem kierunku audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce, jak i za granicą, był m.in. menadżerem w firmie produkującej żywność w Londynie. Ma bardzo duże doświadczenie w realizacji inwestycji oraz zadań finansowanych ze środków unijnych i krajowych.

– Witold Woźny, dzięki wszechstronnemu wykształceniu jak i znajomości firmy – jej silnych i słabych stron – gwarantuje kontynuację zmian rozpoczętych w MPK przez Krzysztofa Balawejdera. Jestem przekonany, że oddajemy spółkę w najlepsze ręce – człowieka z MPK, a jednocześnie bardzo rzetelnego, gwarantującego najwyższą jakość zarządczą menadżera. – ocenia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Rola, jaką pełnił w spółce w ostatnim czasie – dyrektora ds. korporacyjnych i prokurenta – sprawia, że był naturalnym kandydatem na to stanowisko. Dodatkowym wskazaniem był fakt, że brał czynny udział we wszystkich najważniejszych zadaniach realizowanych przez Spółkę w ostatnich latach, w tym związanych z modernizacją i wymianą taboru Spółki, czy remontami infrastruktury w ramach programu TORYwolucji.

– W 2022 roku autobusy MPK przejechały niemal 30 milionów kilometrów, tramwaje 14 milionów. W tym roku w związku z otwarciem tras przez Popowice i na Nowy Dwór dojdzie kolejnych 3 miliony wozo- i pociągo-kilometrów. MPK jest rozpędzonym pojazdem, cieszymy się że ten pojazd jedzie coraz szybciej notując coraz mniej wykolejeń – w ubiegłym roku było ich 27. Do grudnia 2023 zakończymy modernizację Zajezdni Tramwajowych Borek i Gaj. Borek remontujemy obecnie i przebudowujemy na jej terenie układ torowy dodając 2 km torów. W tym roku pojawią się nie tylko nowe autobusy elektryczne we Wrocławiu, których 13 sztuk będzie obsługiwać linię K. Odbierzemy także kolejne nowe tramwaje z poznańskiego Modertransu – wyjaśniał mediom Witold Woźny.

W tym roku pojawią się też na ulicach Wrocławia kolejne zupełnie nowe modele tramwaju – pierwsze Pesy nowego typu z Bydgoszczy. Ich łącznie w tym i kolejnych latach będzie 24 + 16 w ramach prawa opcji. MPK będzie także prowadziła remonty torowisk w swoim programie Torywolucji. Wrocławian czeka remont m.in. placu Powstańców Warszawy na Nadodrzu, ulicy Małachowskiego i przez wakacje ulicy Legnickiej.

W spółce powołano też wiceprezesa. Został nim Przemysław Nowicki. To ekspert z zakresu marketingu i transportu. Nowicki (rocznik 1984) jest absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Menadżerskiego w Wyższej Szkole Handlowej. Posiada również tytuł MBA, w czasie swojej kariery zawodowej był. m.in. prezesem PKS-Tour S.A. Nowicki współpracował ze śp. Krzysztofem Balawejderem jeszcze w czasie pracy w firmie Polbus-PKS, gdzie był m.in. dyrektorem działu przewozów. Po przejściu w 2019 roku do MPK był zastępcą dyrektora ds. korporacyjnych

– MPK to trzy modernizowane zajezdnie tramwajowe i jedna nowoczesna zajezdnia autobusowa. Realizujemy co dziennie 530 tysięcy podróży pasażerskich. Dziś w MPK pracuje 2813 osób w tym ponad dwa tysiące motorniczych i kierowców, reszta z naszej drużyny między innymi 700 osób pracowników warsztatów i służby obsługi pojazdów oraz administracji. Do naszej drużyny – w której wciąż mamy wakaty i zapraszamy – w ciągu roku dołączyło 49 kierowców i motorniczych z Ukrainy – mówił Przemysław Nowicki.

Jak przypominał nowy wiceprezes MPK zabierało i zabiera głos w ważnych społecznie sprawach – stąd ukraińskie flagi na tramwajach, zaangażowanie w akcje krwiodawstwa, wymiany pieców, budowania tożsamości Wrocławia. Spółka będziemy te akcje kontynuować. MPK zapowiedziało, że z wrocławianami chce się spotkać na początku maja – przy okazji przejęcia wybudowanej trasy przez Popowice. Tym razem zaprosi na Dzień Otwarty MPK nie do jednej z zajezdni a na 4 kilometry nowego torowiska.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław vs Łódź, które miasto jest lepsze do życia? Porównanie
Następny artykuł4 pomysły na Dzień Kobiet we Wrocławiu
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.