Na terenie inwestycji Bulwary Książęce we Wrocławiu przy ul. Księcia Witolda 11 powstał mural. Wyjątkowy, wielkoformatowy obraz znajduje się na jednej ze ścian I etapu osiedla i jest nowoczesną interpretacją miejskiej legendy o Księciu Witoldzie. Projekt muralu, którego autorką jest Ewa Markowska, został wyłoniony w ramach konkursu zorganizowanego dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przez dewelopera inwestycji – BPI Real Estate Poland
Bulwary Książęce to przykład projektu aktywnie kształtującego przestrzeń miasta zgodnie z misją BPI Real Estate Poland. Podnosząc jakość funkcjonalno-estetyczną Kępy Mieszczańskiej, doskonale dopełnia panoramę współczesnego Wrocławia. Powstały mural to coś więcej niż tylko wielkoformatowy obraz na jednej ze ścian budynku. To nawiązanie do bogatej historii wrocławskich murali stanowiących ważny element miejskiego krajobrazu.
„Chcemy aktywnie kształtować przestrzeń miast poprzez inspirujące inwestycje deweloperskie. Bulwary Książęce to wyjątkowy projekt, który zmienił przyodrze. Dzięki doskonałemu dopasowaniu projektu do okolicy, ta zapomniana lokalizacja została zrewitalizowana, a Wrocław zyskał nową panoramę. Postawiliśmy na relację z mieszkańcami poprzez ciekawe inicjatywy. Powstały mural zachęca do dialogu i podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Idealnie wpisuje się także w nasze założenie mające na celu uatrakcyjnienie okolicy, tak aby stała się nowym miejscem spotkań” – powiedział Mariusz Rodak, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland.
Konkurs na mural jest drugim, po zeszłorocznej inicjatywie „Nazwij Krasnala”, nawiązującym do tradycji miejskich Wrocławia. Historia murali we Wrocławiu jest bardzo długa, pierwsze malowidła powstały w okolicach zoo już pod koniec lat 70-tych XX w. Te wyjątkowe grafiki znajdujące się na ścianach budynków na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Obraz, który powstał na jednej ze ścian I etapu inwestycji Bulwary Książęce nawiązuje do miejskiej legendy o Księciu Witoldzie, którego koń uratował mieszkańców przed powodzią. Graficzna, świeża i prosta forma jest jej nowoczesną interpretacją nawiązującą do aktualnych street-artowych realizacji.
„Kocham detal, precyzyjnie zaprojektowana przestrzeń jest dla mnie ogromną inspiracją. Zdecydowałam się na niezamalowywanie tła – betonowej ściany pięknej w swej surowości. Myślę, że odbiorca nie będzie czuł się przytłoczony obrazem, a dzięki oddechowi między elementami łatwiej zrozumie ideę. Szukałam powiązania między tym co chcę przekazać, a postacią Księcia Witolda i postawiłam na karaimską legendę z nim związaną. W dzisiejszych czasach ludzie spotykają się z innymi problemami, ale dom powinien być miejscem, w którym mogą się od nich odciąć” – powiedziała Ewa Markowska, laureatka konkursu
Projekt na mural został wyłoniony w ramach konkursu zorganizowanego przez BPI Real Estate Poland dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zwycięską pracę wyłoniło jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele uczelni Politechniki Wrocławskiej oraz członkowie firmy BPI.
„Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a poziom wybranych projektów był dość wyrównany. Pomysł na narrację, skojarzenia i wreszcie ich stylistyka czyniła je absolutnie niepowtarzalnymi. A to właśnie jest zaletą formuły konkursu. Cieszę się, że inwestor odważył się oddać fragment obiektu do zaprojektowania studentom, zwłaszcza w tak prestiżowej inwestycji. Zwyciężył projekt o narracji przekazanej w konwencji street-artu. Myślę, że ta realizacja będzie sympatycznym akcentem, który będzie wprowadzał przechodniów i mieszkańców w dobry nastrój.
Każdy nowy obiekt musi się wpisać w przestrzeń, mural może mu pomóc w tworzeniu charakteru miejsca – wyróżnia się z otoczenia, szybko oswaja przestrzeń i czyni ją gotową do zamieszkania” – dr inż. arch. Beata Juchniewicz z Politechniki Wrocławskiej
Bulwary Książęce to unikatowa inwestycja zlokalizowana u zbiegu dwóch ramion Odry na wyspie Kępa Mieszczańska. Projekt jest realizowany w dwóch etapach. W ramach I etapu wybudowano 175 lokali mieszkalnych, w tym mieszkania o podwyższonym standardzie oraz apartamenty. W sprzedaży zostało kilka ostatnich mieszkań dostępnych w I etapie inwestycji. Oferta nowobudowanego, II etapu to kolejne 190 mieszkań oraz niezwykły w skali kraju pasaż handlowo-usługowy zlokalizowany poniżej zabudowy mieszkalnej. Bulwary Książęce to jednak coś więcej niż luksusowe mieszkania w centrum miasta. Koncepcja powstania inwestycji nawiązuje do śródmiejskiego stylu życia, którego integralnym elementem będzie pieszy pasaż 30 lokali usługowych o łącznej powierzchni najmu 4 200 mkw. GLA. „Będzie to nowa atrakcyjna przestrzeń publiczna, dzięki której adres Księcia Witolda 11 będzie nie tylko miejscem, w którym każdy będzie chciał mieszkać, ale i bywać. A starannie przemyślana koncepcja całego kompleksu umożliwi synergię wszystkich zaprojektowanych funkcji” – dodaje Mariusz Rodak.
Zakończenie budowy II etapu Bulwarów Książęcych planowane jest na III kwartał przyszłego roku.
Więcej informacji nt. inwestycji znaleźć można na stronie http://bulwaryksiazece.pl/ .