Nowe otwarcie Hali Stulecia – nowe logo, nowa strona i nowe atrakcje!

0
a

Nowy, prosty w formie i czysty w kolorystyce logotyp będzie od teraz wyróżniał Halę Stulecia, która z Nowym Rokiem otwiera się dosłownie i w przenośni. Turyści już od wiosny będą mogli ponownie zwiedzać obiekt i nową wystawę w miejscu Centrum Poznawczego, dzień urodzin Maksa Berga rozpocznie serię ciekawych wydarzeń dla dzieci i dorosłych a sama Hala otwiera się na nowe działania prospołeczne m.in. w ramach projektu zero waste.

Wystartował już tegoroczny kalendarz imprez, nie zabraknie w nim koncertów wielkich gwiazd, widowisk operowych, jak również licznych występów kabaretowych.


Czas na zmiany

Zespół pracowników Hali Stulecia bacznie obserwuje dynamicznie zmieniające się otoczenie i nie pozostaje obojętny na rozwój techniki, ekonomii, środowiska a przede wszystkim na nowe nurty społeczne. Docenia i wierzy w siłę transformacji, ale przede wszystkim stara się nadążyć za duchem czasu i dlatego stale się doskonali.
Hala Stulecia w momencie powstania była bardzo nowoczesnym obiektem, wzniesiona według nowatorskiego projektu i pionierskimi metodami budowy. Sam architekt nazwał ją katedrą demokracji Traktujemy te słowa jako swoisty testament, jest to ogromna odpowiedzialność społeczna, historyczna i ekonomiczna. Dlatego musimy się inspirować zmieniającym się otoczeniem, dostrzegać nowe trendy, uczyć korzystania z nowych technologii, metod i zasad rządzących współczesnym światem. Otwieramy się dosłownie i w przenośni i chcemy, żeby te zmiany były widoczne – tłumaczy Magdalena Piasecka, prezes zarządu Hali Stulecia.


Nowy system identyfikacji wizualnej


Logotyp Hali Stulecia został odświeżony. Jest prosty, monochromatyczny, bez zbędnych ozdobników, tak jak sama budowla i jej surowe wnętrze, pozbawione ornamentu. Zgodnie z ideą, że Hala jako obiekt absolutnie wyjątkowy, nie potrzebuje znaku specjalnego, tworzy go wyłącznie nazwa słowna. Nowe logo doprecyzowują wizualnie kształty w kolorze niebieskim, reprezentujące poszczególne przestrzenie tworzące kompleks: począwszy od samej Hali, którą symbolizuje czteroliść (tetrakonchos) wywodzący się z kształtu budynku, poprzez Plac pod Iglicą, Pergolę, Fontannę Multimedialną aż po Centrum Kongresowe.


W odpowiedzi na potrzeby samych użytkowników powstaje również nowa strona internetowa, która będzie bardziej przejrzysta i intuicyjna. Priorytetem ma być swobodna nawigacja, szybki dostęp do informacji, łatwość w obsłudze i nowoczesny design. Strona ma być tak skonstruowana, aby każdy – niezależnie od celu – mógł swobodnie się po niej poruszać.

Ruch turystyczny i nowa wystawa


Wiosną Hala Stulecia otworzy się ponownie dla turystów, którzy chcieliby zobaczyć jej wnętrze i dowiedzieć się, co tworzyło historię tego miejsca. Dodatkowo oferta zwiedzania obiektu poszerzy się o możliwość wynajęcia przewodnika zarówno dla grup zorganizowanych, jak i klientów indywidualnych. Powrócą także cykliczne wydarzenia, takie jak spacery z przewodnikiem, na które zostały opracowane nowe, atrakcyjne trasy. Hala zorganizuje dodatkowo specjalne spotkania informacyjne dla wrocławskich przewodników miejskich, aby ułatwić poruszanie się po obiekcie turystom obsługiwanym przez operatorów zewnętrznych. W miejscu dotychczasowego Centrum Poznawczego powstanie Visitor Centre, nowa wystawa opowiadająca historię powstania Hali Stulecia w kontekście rozwoju Terenów Wystawowych i Wrocławia, której towarzyszyć będzie nowy punkt sprzedaży materiałów informacyjnych i pamiątek związanych z zabytkowym obiektem. Magdalena Piasecka zaznacza – W projektowaniu nowej wystawy sugerowaliśmy się uwagami odwiedzających nas dotychczas gości. Dlatego przestrzeń ma być praktyczniejsza pod względem komunikacyjnym, wzbogacona o nowe treści, które pomogą zrozumieć wyjątkowość Hali Stulecia. Chcemy również wyposażyć wystawę w nowe technologie, m.in. okulary VR, aby zobrazować zwiedzającym walory architektoniczne obiektu i zrekompensować tym samym ewentualny brak możliwości wejścia do wnętrza podczas trwających wydarzeń. Otwarcie wystawy planowane jest w maju br.
Rok na Maxa

17 kwietnia roku przypada sto pięćdziesiąta rocznica urodzin Maksa Berga, projektanta Hali Stulecia, który był architektem miejskim Wrocławia (ówczesnego Breslau) w latach 1909–1924. Z tej okazji Hala przygotowuje kilka atrakcji, rozłożonych w czasie od kwietnia do końca bieżącego roku. To właśnie Bergowi poświęcony będzie jeden z cykli wiosennych warsztatów kreatywnych dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Projekt realizowany przez zespół Hali Stulecia obejmuje 9 zajęć w ramach Młodzieżowego Studia Architektury, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu architektury, urbanistyki i wybranych zagadnień techniki. Letnią propozycją Hali Stulecia jest półkolonijna przygoda „Wakacje z Maksem” kierowana do dzieci od 6 do 12 lat. Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę pełną zagadek, tajemnic i zajęć na świeżym powietrzu a przy okazji nauki i rozwoju kreatywności. Dorosłych Hala zaprosi na cykl spacerów z przewodnikiem szlakiem budowli zaprojektowanych przez Maksa Berga, a tych we Wrocławiu jest sporo – każda z nich jest wyjątkowa oraz kryje wiele ciekawostek i tajemnic.

W trosce o zieleń: #HalaNieMarnuje


Hala Stulecia, chcąc wypełnić zobowiązania wobec Ziemi, ochrony jej zasobów i troski o środowisko naturalne, przystąpiła już do lokalnego programu działań w ramach ZERO WASTE. Świadomość drastycznych zmian zachodzących w przyrodzie i odpowiedzialność za najbliższe otoczenie spowodowały, że Hala wprowadza nowe standardy dotyczące ochrony zieleni na terenie kompleksu. W każdej umowie wynajmu zostaną wprowadzone odpowiednie zapisy, dzięki którym trawniki, klomby, drzewa i krzewy, które znajdują się na terenach zewnętrznych, będą pod szczególną ochroną. W zespole pracowników wyznaczono osobę odpowiedzialną za sprawdzanie i raportowanie stanu terenów zielonych oraz dopilnowanie, aby na wypadek ewentualnych zniszczeń, roślinność przywrócono do stanu pierwotnego.

Działania proekologiczne Hala Stulecia podejmuje także w obszarze edukacji. Magdalena Piasecka tłumaczy – Wiosną ruszamy z nowym cyklem warsztatów Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Architektury, które będą poświęcone tematyce zmian klimatycznych, hiperprodukcji opakowań z plastikiem oraz konieczności recyklingu papieru, szkła i innych tworzyw sztucznych. Zajęcia te prowadzimy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jak np. Ozoboty, czyli roboty do nauki programowania. A już jesienią zapraszamy do zupełnie nowych edukacyjnych pokoi zagadek. Jeden z nich w całości dedykujemy tematyce zero waste. Pani prezes wspomina również o nowych inwestycjach na terenach zewnętrznych Hali w 2020 roku. – Przymierzamy się do remontu oświetlenia zewnętrznego, chcielibyśmy wymienić archaiczne okablowanie na Placu pod Iglicą oraz latarnie wokół Hali Stulecia. Przy okazji dostosujemy oświetlenie do nowych standardów, tak, aby było przyjazne dla środowiska naturalnego Parku Szczytnickiego – i dodaje – wszystkie, nawet najmniejsze inwestycje zawsze uprzednio uzgadniamy z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Miejskim Konserwatorem Zieleni.

#CoUSąsiada?


Hala Stulecia rozpoczyna w tym roku nowy projekt ścisłej współpracy z instytucjami i obiektami zlokalizowanymi w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
Otwieramy się na naszych najbliższych sąsiadów, czyli Pawilon Czterech Kopuł, IASE, CeTę, ZOO. Chcemy zainicjować wspólne działania lokalne, wsparcie we wzajemnej promocji, podjęcie współpracy w zakresie projektów społecznych oraz ochrony Terenów Wystawowych. Planujemy rozpoczęcie swoistej kooperatywy sąsiedzkiej, w ramach której m.in. zamierzamy regularnie publikować informacje o wydarzeniach i imprezach u naszych sąsiadów na profilu Hali Stulecia w mediach społecznościowych, podejmować działania kulturalne takie jak przedstawienia teatralne czy też warsztaty filmowe. Mam nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem i w efekcie krąg sąsiedzki będzie się sukcesywnie powiększał – mówi Magdalena Piasecka.

Sezon wydarzeń otwarty


W 2020 roku na scenie Hali Stulecia zobaczymy takie gwiazdy jak np. Katie Melua, The Gentlemen, Taco Hemingway, Quebonafide, Pezet, Agnieszka Chylińska, zespół Dire Straits Experience. Zaplanowano kilka festiwali: Tranceformation – festiwal muzyki trance, One Love – dla fanów muzyki reggae czy też Hip Hop Festival. W czerwcu pod zabytkową kopułę powraca Opera Wrocławska z monumentalnym superwidowiskiem „Wojna i Pokój” w reżyserii wybitnego reżysera Michała Znanieckiego. Wśród imprez targowych jeszcze w styczniu odbędzie się Robotic Arena, następnie Targi Mieszkaniowe a w maju plenerowa Veganmania. Nie zabraknie również czegoś dla fanów sportu – w czerwcu Wrocławski Półmaraton przebiegnie przez wnętrze Hali Stulecia.
To zaledwie mała część imprez – szczegółowy kalendarz wydarzeń znajduje się na Facebooku (@hala.stulecia.official) oraz na stronie internetowej (www.halastulecia.pl).

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie polecimy na wakacje z Wrocławia?
Następny artykułMalutki pingwin przylądkowy – nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.