Nowe i większe przedszkola. Wrocław systematycznie zwiększa liczbę miejsc w placówkach

0

Ponad 2 tys. miejsc w przedszkolach powstać ma w najbliższych latach we Wrocławiu. To dzięki budowie i rozbudowie placówek oświatowych. Inwestycjom, które realizują miasto i podmioty prywatne.

Zwiększanie liczby miejsc dla dzieci we wrocławskich przedszkolach jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez miasto. Tylko w latach 2018-2021 we Wrocławiu powstało ponad 5 200 nowych miejsc w 42 lokalizacjach.

W samym 2021 r. uruchomiono 10 gminnych i publicznych przedszkoli – łącznie dla blisko 1400 maluchów. Natomiast w bieżącym roku powstało lub rozbudowanych zostało ich 5 (na 280 miejsc). A to nie koniec.

Mimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, rosnącej inflacji oraz podwyżkom cen paliw i prądu miasto nie zwalnia tempa, realizując zaplanowane inwestycje. Do 2024 r., w mieście, powstać ma 10 nowoczesnych gminnych i publicznych przedszkoli. Po 2025 r. jeszcze dwie takie placówki.

– Staramy się, w ramach naszych możliwości finansowych, budować i rozbudowywać placówki oświatowe w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne. Szczególnie na dynamicznie rozwijających się osiedlach, które zamieszkuje wiele młodych rodzin. Chcemy bowiem zapewnić dzieciom miejsca w nowoczesnych przedszkolach blisko domu, co jak wiemy ma ogromny wpływ na jakość i komfort życia w mieście – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Realizowane i zaplanowane inwestycje

W 2023 r. oddany do użytku ma zostać m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej – z przedszkolem dla 200 dzieci. Będzie to bardzo nowoczesna, 8-oddziałowa placówka z węzłami sanitarnymi, salą rekreacyjną, kuchnią, jadalnią i pomieszczeniami administracyjnymi oraz gospodarczymi, a także z ekologicznym, zielonym dachem. Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego kosztować będzie ok. 48 mln złotych.

Inną, ważną gminną inwestycją jest budowa placówki oświatowej przy ul. Cynamonowej. Zespół Szkolno-Przedszkolny, oczekiwany szczególnie przez mieszkańców Lipy Piotrowskiej, będzie miał 8 oddziałów przedszkolnych dla 200 dzieci. Przy czym, oferty wykonawców znacznie przewyższyły kwotę, jaką miasto chciało przeznaczyć na jej realizację. Zamiast planowanych 65 mln złotych, placówkę na Lipie Piotrowskiej wybuduje firma AWM Budownictwo za 87 mln złotych.

– To bardzo ważna inwestycja na edukacyjnej mapie Wrocławia. Wiemy, że mieszkańcy Lipy Piotrowskiej, Widawy czy Świniar już czekają na jej otwarcie. Dlatego wszystkim zależy, by budowa tego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zakończyła się zgodnie z planem, czyli w 2024 r. – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Poza tym, w 2025 r. uruchomiona ma zostać placówka przy ul. Zwycięskiej, z przedszkolem również dla 200 maluchów. Obiekt powstanie na ponad 3 hektarowej działce, którą miasto kupiło za ponad 6 milionów złotych (razem z działką na Kępie Mieszczańskiej) od Agencji Mienia Wojskowego. Będzie tam 8 sal przedszkolnych z węzłami sanitarnym, salą rekreacyjną i placami zabaw.

Dodatkowo, w najbliższym roku (2023 r.) do użytku ma zostać oddane przedszkole przy ul. Hallera. Placówka będzie miała 8 sal dydaktycznych, salę wielofunkcyjną, salę do zajęć terapeutycznych, kuchnię, toalety oraz pomieszczenia magazynowe i administracyjne. Koszt ok. 15 mln złotych.

Współpraca z inwestorem zewnętrznym

Natomiast, jeszcze w tym roku, mają powstać dwa publiczne przedszkola przy ul. Rubczaka (58 miejsc) i ul. Kluczborskiej (50 miejsc). A do końca 2024 r. cztery dodatkowe takie placówki budowane przez inwestora zewnętrznego, do których uczęszczać będzie łącznie 750 maluchów.

– Trzeba jednak pamiętać, że pandemia, jak i szalejąca inflacja mogą mieć wpływ na terminy uruchomienia placówek prowadzonych przez podmioty prywatne. Jednak na tę chwilę terminy te są aktualne, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna – podkreśla Marcin Miedziński.

Placówki te mają status placówek publicznych, co oznacza, że wrocławianie mogą z nich korzystać na takich samych warunkach, jak z przedszkoli gminnych.  Prowadzi je jednak operator zewnętrzny przy ścisłej współpracy z miastem.

Wrocławskie placówki powstałe lub rozbudowane w 2022 r.:

  • Publiczne Przedszkole „Pirackie Skarby” ul. Przemkowska – 25 miejsc
  • Publiczne Przedszkole „Wrocławskie Skauty VI” ul. Błotna – 36 miejsc
  • Publiczne Przedszkole „Wesoła Ferajna” ul. Kominiarska – 94 miejsca
  • Katolickie Przedszkole Publiczne we Wrocławiu ul. Paulińska – 100 miejsc
  • Publiczne Przedszkole „LiPi” ul. Cynamonowa 6 – 25 miejsc

Przedszkola planowane do uruchomienia:

  • Przedszkole publiczne ul. Rubczaka – 58 miejsc – 2022 r.
  • Przedszkole publiczne ul. Kluczborska – 50 miejsc – 2022 r.
  • Przedszkole gminne nr 141 ul. Hallera – 200 miejsc – 2023 r.
  • Przedszkole gminne ul. Asfaltowa – 200 miejsc – 2023 r.
  • Przedszkole gminne ul. Cynamonowa – 200 miejsc – 2024 r.
  • Przedszkole gminne ul. Zwycięska – 200 miejsc – 2025 r.
  • Przedszkole publiczne ul. Starogajowa – 250 miejsc – 2023 r.
  • Przedszkole publiczne ul. Rajska – 200 miejsc – 2023 r.
  • Przedszkole publiczne ul. Lekcyjna – 200 miejsc – 2024 r.
  • Przedszkole publiczne ul. Białostocka – 100 miejsc – 2024 r.

Planowane po 2025 r.

  • Przedszkole publiczne ul. Straussa – 200 miejsc
  • Przedszkole gminne ul. Skarbowców – 150 miejsc

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Nadciąga 2. edycja Gastro Miasto 2022!
Następny artykułWrocław: Opowiedz nam o… Abakanowicz! Powstaje przewodnik z opowieściami odbiorców twórczości Magdaleny Abakanowicz
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.