Mieszkańcy protestowali przeciwko budowie hali tenisowej przy Parku Południowym. Powstał nowy projekt z uwzględnieniem głosów wrocławian

0

Teren kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej od połowy lipca zeszłego roku został przekazany spółce WCT Spartan, która zarządza obiektami sportowo-rekreacyjnymi we Wrocławiu. Po opublikowaniu raportu z konsultacji społecznych i zapoznaniu się z opiniami mieszkanek i mieszkańców Wrocławia nt. zagospodarowania terenu zieleni z kortami przy ul. Pułtuskiej, spółka rozpoczęła prace nad wstępną koncepcją architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenu.

Wnioski mieszkańców dotyczyły przede wszystkim zachowania i pielęgnacji istniejącej na tym obszarze zieleni, zachowania funkcji tenisowej oraz modernizacji i rozwoju infrastruktury sportowej poprzez przykrycie dachem kilku kortów tenisowych (hala lub balon), rozwoju funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych, tak aby uczynić ten teren bardziej dostępnym i atrakcyjnym dla mieszkańców i mieszkanek.

– Biorąc pod uwagę wynik konsultacji i głosy mieszkańców rozpoczęliśmy prace nad wizualizacją i stworzyliśmy wstępną koncepcję rozwoju terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej. W pierwszym etapie chcielibyśmy postawić nowoczesna lekką halę tenisową przykrywającą 5 utwardzonych kortów tenisowych – mówi wiceprezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Paweł Łosiński.

We wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu przedstawione zostały 3 etapy w jakich  przeprowadzone zostaną inwestycje.:

  • I etap to budowa hali tenisowej przykrywającej 5 kortów o twardej nawierzchni i zewnętrzną ścianką tenisową
  • II etap to budowa budynku kortowego (budynek usługowy z funkcją gastronomiczną i szatniową)
  • III etap to zagospodarowanie terenów zielonych wokół kortów.

W związku z tym, że korty tenisowe położone są w zabytkowym Parku Południowy, każdy z etapów inwestycji konsultowany będzie z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Aby obiekt mógł być całoroczny w pierwszej kolejności wybudowana zostanie hala tenisowa. Stanie ona w miejscu starego, wysłużonego już balonu tenisowego, który został zdemontowany. Planowane jest postawienie lekkich, drewnianych, łukowatych konstrukcji, które przykryją 5 kortów o twardej nawierzchni. Będą one w tym samym miejscu, co stary balon, a ich przykrycie będzie bardziej estetyczne.

Wybudowanie hali tenisowej w miejscu starego balonu tenisowego umożliwi korzystanie przez miłośników tenisa ziemnego z kortów tenisowych również w okresie jesienno-zimowym. Wydłuży to zarazem funkcjonalność obiektu do całorocznego – dodaje Paweł Łosiński.

Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem nr 1217/19 prezydenta Wrocławia z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Wrocławia przed rozpoczęciem prac projektowych nad halą tenisową spółka zleciła opracowanie opinii dendrologicznej oceniającej wpływ istniejącej inwestycji na żywotność drzew wokół, a w szczególności określenie lokalizacji korzeni drzew otaczających obiekt. Opinia wskazała na brak korzeni konstrukcyjnych drzew rosnących wokół planowanego obiektu, w związku z czym możliwe jest postawienie w miejscu, w którym stał balon, hali tenisowej z kortami o nawierzchni twardej.

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią tereny przy ul. Pułtuskiej w życiu lokalnej społeczności i całego miasta. Jest to teren o wyjątkowym charakterze w przestrzeni miejskiej, o dużej wartości historycznej. Zapewniam, że wszystkie działania prowadzone przez spółkę Spartan są i będą uzgadniane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego, komfortowego obiektu służącego mieszkańcom Wrocławia, którego forma nie zaburzy historycznego charakteru parku Południowego – mówi wiceprezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Paweł Łosiński.

W trakcie trwania inwestycji tereny zielone będą pod stałą kontrolą Inspektora Terenów Zieleni i Inspektora Drzewnego, który stworzy koncepcję i projekt ochrony drzew. Ochrona i pielęgnacja drzew będą konsultowana z Zarządem Zieleni Miejskiej. Przy planowaniu prac oraz w trakcie realizacji stosowane będą wymagane „Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach Wrocławia”.

– Zapewniamy, że żadne drzewo nie zostanie wycięte w ramach prowadzonej inwestycji. Celem inwestycji jest wyłącznie poprawa i modernizacja istniejących tam terenów sportowo-rekreacyjnych Całość zachowa swój niepowtarzalny urok oraz klimat i będzie to obiekt całoroczny. – dodaje mówi wiceprezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Paweł Łosiński.

Koszt I etapu inwestycji to 3,5-4 mln złotych.

mat. UM Wrocławia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu otworzone zostanie Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Następny artykułW przypałacowym parku na wrocławskich Pawłowicach odbędą się Dni Przyrodników! [PROGRAM]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.