Miejsca, których nie ma już we Wrocławiu: Brama Mikołajska

0
Litografia, Brama Mikołajska

Dziś po Bramie Mikołajskiej pozostało jedynie kilka śladów we Wrocławiu. Można je zaobserwować przechodząc przejściem podziemnym na pl. Jana Pawła II. Znajdziecie tu również sklep, którego nazwa to właśnie ,,Brama Mikołajska”.

W średniowieczu brama była bardzo rozpoznawalnym obiektem we Wrocławiu, który stanowił przejście do miasta, na wysokości dzisiejszej ul. Ruskiej i Św. Mikołaja. Takich bram były jeszcze 4 – w tym Świdnicka, Ruska, Piaskowa i Oławska.

Brama Mikołajska została zburzona w 1820 roku. Wcześniej została mocno zniszczona w trakcie bombardowania Wrocławia przez wojska napoleońskie.

Nazwa Brama Mikołajska wywodzi się od dawnej świątyni św. Mikołaja, która powstała w połowie XIII wieku. Kościół ten był przebudowywany trzykrotnie. Niestety, podczas walk o Festung Breslau został poważnie uszkodzony, a po 1945 roku ostatecznie rozebrany.

Obecnie na miejscu dawnej świątyni znajduje się skwer z krzyżem, który nosi nazwę placu św. Mikołaja.W 1979 roku relikty bastionu bramy Mikołajskiej oraz murów obronnych, zostały wpisane do rejestru zabytków.

fot. Wikipedia/ Julo

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułHistoryczny moment dla Wrocławia: Pociągi wracają na Dworzec Świebodzki
Następny artykułTęsknisz za wiosną? Poczujesz ją w Dolinie Baryczy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.