W XVI w. była tu strzelnica Bractwa Kurkowego. Po wojnie, dzięki działaniom Ligi Ochrony Przyrody, teren ten został uporządkowany, a od 1967 funkcjonuje jako park miejski. Mimo niewielkich rozmiarów, sporo można o nim powiedzieć – to Park Mikołaja Kopernika
O Parku
W rejonie ulicy Teatralnej oraz placu Teatralnego znajduje się Park Mikołaja Kopernika. Nazwa ta obowiązuje od 1994 roku, wcześniej Park był nazywany Zwingerpark, Park Międzymurzowy, Park Staromiejski, Park Hanki Sawickiej. Park Kopernika zajmuje obszar zaledwie 2,75 ha.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przyroda
Odwiedzając Park warto szczególną uwagę zwrócić na rosnące tam drzewa. Zobaczycie cisy, platany, klony, buki, robinie akacjowe, żywotniki, lilaki, derenie, wiciokrzewy, śnieguliczki oraz trzy pomniki przyrody: dwa miłorzęby dwuklapowe i wiązowiec zachodni. Wiązowiec zachodni charakteryzuje się błyszczącymi, ale twardymi i szorstkimi liśćmi. Liście te z dołu pokryte są sztywnymi białymi włoskami, a ich brzegi są nieregularne i ostro pikowane.
Nie można też zapomnieć o niepowtarzalnym dwupniowym skrzydłorzechu kaukaskim, którego w całości utrzymują tylko liny przyczepione do gałęzi w koronie. Warto także obejrzeć przepiękną wierzbę płaczącą oraz buk rosnący koło placu zabaw.
Naprzeciwko Teatru Lalek możemy podziwiać ogromne platany klonolistne. Mimo imponujących obwodów pni, wynoszących prawie 500 cm, żaden z nich nie został jeszcze pomnikiem przyrody. Być może zmieni się to za parę lat. W tym samym miejscu możemy już oglądać śliczne krokusy.
Majowy weekend w Parku Mikołaja Kopernika uświetnią rozkwitające różaneczniki i lilaki, poczujemy też mocny zapach bzu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Park Kopernika dziś
W Parku znajdziemy plac zabaw oraz pomnik przedstawiający Amora na Pegazie. Na uwagę zasługuje również fontanna Chłopiec z Łabędziem, będąca kopią dzieła Theodora Kalide.
Park został wyremontowany w latach 2009-2010. Podczas prac starano się odtworzyć jak najwięcej elementów z jego wyglądu z roku 1894. Wtedy też postawiono ogrodzenie okalające parkowe tereny, letnią scenę i karuzelę. Parczek odwiedzimy w godzinach 10.00-20.00, potem bramy są zamykane. Pamiętajcie, że w Parku Kopernika obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
Wyświetl ten post na Instagramie
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Park Kleciński – centrum dziecięcej zabawy we Wrocławiu