Magiczna Kotlina Kłodzka — 5 nieoczywistych miejsc, które warto odwiedzić

0

Leżąca na terenie Dolnego Śląska Kotlina Kłodzka wydaje się być wcięta w czeską granicę, a jednak — to nasza polska perełka, jeśli chodzi o piękną naturę. Ten wyjątkowy rejon znany jest miłośnikom przyrody z pagórkowatych widoków, pełnych spokoju górskich lasów oraz masy atrakcji kulturowych, przyrodniczych i historycznych. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić. 

Urocza wieś w Górach Stołowych — Pasterka

Pasterka to niepozorna wieś założona w XV wieku, leżąca w Kotlinie Kłodzkiej nieopodal Szczelińca. Jest ona swego rodzaju granicą między Czechami a Polską, przez co stała się popularnym przystankiem na szlaku dla miłośników górskich wycieczek. Jej nazwa nawiązuje do wypasu owiec, który niegdyś odbywał się na okolicznych łąkach. Jest to miejsce uwielbiane przez turystów odwiedzających Park Narodowy Gór Stołowych — w okolicy znajduje się Szczeliniec Wielki, dostępne są liczne szlaki turystyczne i trasy biegowe. 

Między Międzylesiem — Goworów 

Goworów to wieś niedaleko Międzylesia i Międzygórza. Warto tu jednak zajrzeć będąc w okolicy, ponieważ natura prezentuje się w tym miejscu wyjątkowo malowniczo. Okolica aż huczy od różnego rodzaju gospodarstw agroturystycznych, dzięki czemu można na kilka dni mieć świetną bazę wypadową, z której zwiedzić można m.in. Śnieżnik, Międzygórze, Wodospad Wilczki, a także Szklary, w której znajduje się opisana poniżej Willa Orle Gniazdo, serwująca pyszne dania. W Goworowie odwiedzić można też ciekawy obiekt, jakim jest młyn wodny z XX wieku. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @maciejowachata

Szklary i Willa Orle Gniazdo 

Willa Orle Gniazdo leży u podnóża Góry Iglicznej i Sanktuarium Maria Śnieżna. Cała wioseczka Szklary jest oazą spokoju i stanowi idealne miejsce dla tych, którzy szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku. Willa ta ma bogatą historię i działa od 1890 roku, goszcząc turystów przemierzających Ziemię Kłodzką. Oferuje wiele atrakcji — od mini zoo, poprzez grotę solną, winiarnię, aż do uroczej plaży nad górskim strumieniem Szklarzynka, z której podziwiać można zalesione góry, nad którymi latają orły. Willa serwuje też lokalne specjały, w tym pyszne górskie pstrągi z własnej hodowli (staw można podziwiać na terenie obiektu). Co więcej, Willa Orle Gniazdo jest świetną bazą wypadową do Sanktuarium Maria Śnieżna. 

Skansen Pstrążna – Kudowa-Zdrój

Powstał w 1984 roku w Pstrążnej — Skansen Pstrążna to ośrodek, który przechowuje kawał historii. Zobaczyć w nim można, między innymi, zabytkowe przedmioty powiązane z lokalnym, drewnianym budownictwem Ziemi Kłodzkiej, a dokładnie Podgórza Sudeckiego. Skansen ma na celu zachowanie dawnej kultury i sposobów życia mieszkańców Pstrążnej. 

Miejsce to znajduje się z dala od centrum miejscowości, w której też nie brak atrakcji — zwiedzić można kapliczki, amfiteatr i starą dzwonnicę alarmową. Skansen otwarty jest codziennie od 9:30 – 15:30 oprócz poniedziałków. W sezonie letnim, od maja do października są to godziny 9:30 – 18:00. Bilet normalny kosztuje 9 zł, a bilet ulgowy 7 zł.

Pałac Kamieniec

Leżący na obrzeżach Kłodzka Pałac Kamieniec majestatycznie wyłania się spośród wzgórz. 

Miejsce to warte jest odwiedzin, jeśli jesteś w okolicy — zabytkowy budynek ma wiele do zaoferowania, w tym piękne i mieniące się wieloma kolorami ogrody, liczne budynki pełne uroku oraz wiele miejsc, z których podziwiać można okoliczne widoki. Obiekt ma też ciekawą ofertę noclegową, dzięki której każdy gość poczuje się, niczym król lub królowa.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł14 rzeczy, które warto zrobić jesienią we Wrocławiu
Następny artykułNoc Księgarń 2023: Te wrocławskie księgarnie warto odwiedzić tej nocy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.