Konto firmowe – narzędzie dla przedsiębiorców

0

Konta firmowe są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. To rachunki bankowe specjalnie zaprojektowane dla przedsiębiorców, które umożliwiają obsługę finansową firm. Dzięki nim transakcje z przedsiębiorcami, wypłaty wynagrodzeń czy odliczanie podatków można załatwić o każdej porze i bez wychodzenia z domu.

Co oferują konta firmowe?

Konta firmowe w Polsce oferują różnorodne funkcje i usługi dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Można wśród nich wymienić:

  • możliwość prowadzenia płatności i wpłat;
  • zarządzanie środkami finansowymi;
  • dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • obsługę kart płatniczych dedykowanych dla firm;
  • linie kredytowe;
  • rozwiązania do obsługi płatności online;
  • obsługę transakcji międzynarodowych;
  • specjalistyczne usługi doradcze i finansowe dla przedsiębiorców.

Co więcej, aby wybrać najlepsze konto firmowe dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa, warto sprawdzić ofertę kilku banków. Przydatne są w tym np. porównywarki bankowe. Dodatkowo dzięki nim łatwiej wychwycić aktualne promocje kont firmowych, co pozwala na odroczenie niektórych płatności lub uzyskanie korzystniejszych warunków umowy.

Konto firmowe dla każdego przedsiębiorcy będzie się także wiązać z innymi wymaganiami. Niektórzy będą kładli ogromny nacisk na dostęp do transakcji zagranicznych, inni na korzystne warunki używania terminali i bezgotówkową obsługę klientów.

Z tego względu przed dokonaniem wyboru należy dokładnie przeanalizować aktualne potrzeby firmy oraz to, jak mogą się one zmienić w przyszłości i na podstawie takich danych rozpocząć poszukiwanie oferty dla siebie. Znając potrzeby przedsiębiorstwa, łatwiej jest dobrać opcję, która jak najlepiej będzie na nie odpowiadać.

Konto firmowe – podstawowe informacje

Konta firmowe to rachunki bankowe specjalnie zaprojektowane dla przedsiębiorców, które umożliwiają obsługę finansową własnej działalności gospodarczej. Konta firmowe są dostępne w większości banków i oferują różnorodne funkcje i usługi.

Przede wszystkim pozwalają na oddzielenie finansów osobistych od biznesowych, a także ułatwiają rozliczenia przedsiębiorstwa.

Kiedy trzeba założyć rachunek firmowy?

Konto firmowe nie jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy, jednak pozwala znacznie ułatwić funkcjonowanie firmy. Istnieją przypadki, w których prowadzenie rachunku firmowego to konieczność i dotyczy to takich sytuacji jak:

  • zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki jawnej, fundacji;
  • prowadzenie działalności przez firmy zagraniczne na terenie Polski;
  • dokonywanie transakcji z innymi przedsiębiorcami;
  • wypłacanie pensji pracownikom;
  • roczny obrót netto ze sprzedaży lub sumy aktywów bilansu (w ciągu jednego roku spośród dwóch ostatnich lat) przekroczyły kwotę 2 milionów euro;
  • jednorazowa wartość dokonywanych transakcji przekracza 15 tysięcy złotych.

Rachunek firmowy a osobisty

Mikroprzedsiębiorstwa w wielu przypadkach mogą stosować do swoich rozliczeń konto osobiste, jednak warto zwrócić uwagę na różnice między narzędziami i to, dlaczego warto używać konta firmowego.

Konto osobiste jest przeznaczone do prowadzenia rozliczeń domowych i prywatnych, płatności w sklepach, kontroli oszczędności i wykonywania transakcji bankowych.

Konto firmowe pozwala na inne operacje, charakterystyczne dla prowadzenia działalności. Co więcej, aby dokonywać transakcji zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności, konieczne jest jej zaadresowanie na rachunek, który znajduje się na białej liście podatników VAT.

Na niej z kolei zapisywane są wyłącznie numery przypisane do kont firmowych. Przedsiębiorcy rozliczający faktury przy pomocy split payment są zobowiązani do posiadania konta firmowego, które pozwala na podział płatności na kwotę netto i VAT.

Konto firmowe – co daje przedsiębiorcom?

Konto firmowe jest przydatne dla przedsiębiorców z wielu powodów. Po pierwsze, oddziela finanse osobiste od biznesowych, co ułatwia zarządzanie i monitorowanie transakcji związanych z firmą.

Co więcej, w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo ma problemy z płynnością i dochodzi do zablokowania środków na koncie, niedostępne są tylko te na rachunku firmowym. Gdy przedsiębiorstwo i budżet domowy obsługiwane są za pośrednictwem jednego konta, taka sytuacja może być o wiele bardziej problematyczna dla codziennego funkcjonowania.

Po drugie, rachunek firmowy ułatwia prowadzenie księgowości i rozliczanie się z podatków, co przyczynia się do zachowania przejrzystości finansowej. Konto firmowe umożliwia również korzystanie z funkcji i usług dedykowanych dla firm, np. obsługa płatności od klientów, wypłaty wynagrodzeń, linie kredytowe czy rozwiązania bankowości elektronicznej dostosowane do potrzeb biznesowych.

Posiadanie konta biznesowego jest tak samo bezpieczne, jak prowadzenie konta osobistego. Są projektowane z myślą o bezpieczeństwie finansowym całych przedsiębiorstw, dlatego do ich obsługi stosowane są takie narzędzia jak:

  • autoryzacja i uwierzytelnianie w postaci haseł, kodów PIN, dane biometryczne, tokeny bezpieczeństwa;
  • szyfrowanie danych np. protokołem SSL;
  • zabezpieczenia antyphishingowe, np. filtrowanie wiadomości mailowych;
  • zapory przeciw atakom cybernetycznym.

Zalety kont firmowych

Główną zaletą kont bankowych jest to, że pozwalają uporządkować finanse firmowe i oddzielić je od budżetu osobistego. Dodatkowo przejrzystość wpływa na mniejsze szanse popełnienia błędu w rozliczeniach. W sytuacji kontroli z urzędu skarbowego spada także ryzyko wykrycia nieprawidłowości wynikających z pomieszania rachunków osobistych i firmowych.

Ponadto wykonywanie transakcji urzędowych np. z US lub ZUS-em przy pomocy rachunku firmowego jest łatwe i bezproblemowe. W przypadku konta osobistego bank ma prawo do zablokowania takiej transakcji, ponieważ dotyczą spraw firmowych (a tych nie należy wykonywać z ROR-ów, zgodnie z zawieranymi umowami).

Koszty prowadzenia konta firmowego nie są czymś, co znacznie zniechęca do ich wyboru, tym bardziej że banki chętnie oferują promocje, dzięki którym konkretne usługi są darmowe lub bezpłatne przez jakiś okres czy po spełnieniu określonych warunków.

Konta firmowe ułatwiają także prowadzenie dokładnej i przejrzystej księgowości oraz rozliczanie się z podatków. Oddzielenie transakcji biznesowych od osobistych ułatwia śledzenie dochodów i wydatków związanych z firmą, co przekłada się na łatwiejsze i bardziej precyzyjne rozliczenia podatkowe.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDolny Śląsk na weekend: Francja-elegancja na polskiej ziemi, czyli Zamek Kliczków
Następny artykułPizza dla mięsożerców. Jakie mięso wybrać, by osiągnąć mistrzowski smak?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.