kolorowe jeziorka

Południe Polski bez wątpienia zachwyca i zachęca do tego, aby to tam spędzić wolny weekend albo urlop wypoczynkowy. Karpacz i Szklarska Poręba od wielu lat cieszą się sporą popularnością, przez co wiele osób zapomina, że niedaleko znajduje się inna atrakcja – Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym. 

Czy warto? Z pewnością! Kolorowe Jeziorka to świetne miejsce na jednodniowy wypad poza Wrocław bądź jako atrakcja podczas urlopu w Karkonoszach. Po drodze zawsze można zobaczyć jeszcze Skalne Miasto, o którym pisaliśmy tutaj.

Położenie, genologia i trochę historii

Kolorowe jeziorka to część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są przy niewielkiej wsi Wieściszowice (z niemieckiego Rohnau), która sama w sobie cieszy się ciekawą historią. Pierwsze opowieści o wsi sięgają XIII i XIV wieku i początkowo obejmują kulturę sakralną. Aktualnie we wsi znajdują się dwa kościoły – jeden późnogotycki z 1559 roku, a drugi neogotycki wzniesiony w 1850. W Wieściszowice znane są również z zakładu chemicznego produkującego kwas siarkowy (witrolej). Po wyczerpaniu się złóż pirytu z pobliskiej kopalni, zakład zaczął wytwarzać farby olejne. Niestety został zamknięty w 1925 roku.

Interesująca jest również historia Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który powstał dopiero w 1989 roku, a jego aktualna powierzchnia wynosi niemal 16 tysięcy hektarów. Warto pamiętać, że cały park jest objęty ochroną ze względu na walory przyrodnicze, historyczne i krajobrazowe. Bez problemu można jednak do niego wejść, a przy okazji zdobyć kilka względnie niskich szczytów – w tym Skalnik, będący najwyższym wzniesieniem na całym obszarze (945 metrów n.p.m.). Przez Rudawski Park Krajobrazowy wiedzie również szlak na Wielką Kopę i obejmuje jedną z największych atrakcji dla wielbicieli natury – Kolorowe Jeziorka.

Zielony szlak w kierunku Wielkiej Kopy, ciągnie się od wsi Wieściszowice aż do miasta Rędzin. Trasa została dostosowana do pieszych wycieczek zarówno pojedynczych turystów, jak i rodzin z dziećmi – maluchy bez problemu pokonają łatwą część trasy wiodącą ku Kolorowym Jeziorkom. Idąc jednak dalej, w stronę Wielkiej Kopy, będzie można zdobyć inny szczyt – Mnicha.

Obecnie wyróżnia się cztery jeziorka – żółte, błękitne, purpurowe oraz zielone. Ostatnie niestety jest zbiornikiem sezonowym, które pojawia się bardzo rzadko. Ich niepowtarzalne kolory wynikają z obecności związków chemicznych.

Ścieżka edukacyjna Kolorowe Jeziorka

Popularność Kolorowych Jeziorek doprowadziła do tego, że na terenie Parku utworzono specjalną ścieżkę edukacyjną. Ciągnie się ona przez cały zielony szlak. Na trasie znajduje się 7 tablic informacyjnych, dzięki którym spacerowicze mogą poznać historię terenu – głównie historię górnictwa. Trasa wynosi trzy kilometry i podziwiając widoki można ją pokonać w około 2 godziny. Po drodze bez problemu można robić liczne przystanki dla odpoczynku, a także zorganizować piknik.

Po przyjeździe na miejsce można otrzymać mapkę ścieżki edukacyjnej, na której została umieszczona trasa obejmująca trzy jeziorka.

Żółte jeziorko pojawia się jako pierwsze na szlaku, ale aby do niego dojść, należy przejść przez wykuty w skale otwór. Kolor zawdzięcza otaczającym go skałom wapnia oraz siarki. Kolor purpurowego jeziorka często trudno jest dostrzec, przez co łatwo pomylić go z poprzednim – żółtym. W zależności od tego jak padnie światło i w jakim miejscu będziemy się znajdować, będzie widać fioletowe odblaski. Warto jednak pamiętać, że do purpurowego jeziorka wchodzić nie można ze względu na wysokie stężenie kwasu siarkowego. Błękitne jeziorko, nazywane również Lazurowym, kolor zawdzięcza związkom miedzi pochodzących z wyrobiska „Nowe Szczęście”. Woda jest czysta. Warto jednak pamiętać, że bardzo często wysycha. Mały, zielony stawek to jeziorko, które pojawia się bardzo rzadko – najczęściej tylko po obfitych deszczach. Bardzo często znika na całe lata.

Wstęp na Kolorowe Jeziorka

Wstęp do Rudawskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Wystarczy przejść przez główną bramę prowadzącą od wsi Wieściszowice. Co ciekawe – na miejscu można rozbić namiot na przystosowanym do tego polu namiotowym.

Cena za namiot – 30 zł/doba.

W cenie zawiera się możliwość skorzystania z toalety oraz umywalki oraz podłączenie urządzeń elektronicznych.

kolorowe jeziorka

Parking przy Rudawskim Parku Krajobrazowym

Możesz skorzystać z 5 parkingów Kolorowych Jeziorek. Zostawiając swój samochód na nich możesz się czuć bezpiecznie ze względu, iż parkingi są strzeżone i monitorowane. Cennik parkingów: auto osobowe – 10 zł, bus – 20 zł, autobus – 30 zł. Cena obowiązuje przez cały dzień. Pomimo spaceru nad Kolorowe Jeziorka możecie w ramach opłaty parkingowej skorzystać m.in. z: placu zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki czy toalet.

Dojazd do Kolorowych Jeziorek

Na Kolorowe Jeziorka można wybrać się na jednodniową wycieczkę z Wrocławia, jak i potraktować je jako część większego wyjazdu. Turyści najczęściej decydują się na przyjazd będąc w Karpaczu – to zaledwie 15 kilometrów!

Z Wrocławia najłatwiej będzie jechać w stronę Karpacza – część autostradą A4, a w Kostomłotach zjechać na D5. Jeśli GPS nagle zacznie prowadzić polną drogą – nie ma się czym przejmować, na pewno dojedziecie do celu! 🙂

Dodatkowe atrakcje w okolicy Rudaw Janowickich

  • Wielka Kopa – będąc przy Kolorowych Jeziorkach koniecznie trzeba przejść cały zielony szlak, zdobywając po drodze szczyt Wielkiej Kopy. Nie jest to wysoka góra, a podejście jest naprawdę łagodne.
  • Zamek Bolczów – jeśli ktoś lubi zwiedzać stare zamki.
  • Browar Miedzianka – dla miłośników dobrego piwa rzemieślniczego. Miedzianka jest mało popularna wśród piwoszy, a może pochwalić się kilkoma udanymi warkami. Szczególnie warte polecenia jest piwo Cycuch Janowicki. W browarze można również zjeść.

Sprawdź również: Weekend poza Wrocławiem – Skalne Miasto [WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend we Wrocławiu: 8 najciekawszych wydarzeń [9-11 sierpnia 2019]
Następny artykułNowy plac zabaw przy ul. Legnickiej [ZOBACZ]
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl