Jaka powinna być brama garażowa? Funkcjonalna i niezajmująca zbyt wiele miejsca przed budynkiem i w jego wnętrzu. W pierwszej chwili wybór drzwi wydaje się więc prosty. W praktyce przed zakupem trzeba rozważyć wiele czynników, które wpłyną na ich użytkowanie. Dzięki znajomości rodzajów, materiałów i sposobów otwierania zakup z pewnością będzie udany.

Brama garażowa – podział ze względu na budowę

Dobrze dobrana brama garażowa nie zabiera przestrzeni potrzebnej na poruszanie się w obrębie pomieszczenia. Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Przed zakupem trzeba rozważyć, czy lepiej poświęcić miejsce przed wjazdem, czy w środku. Warto też zastanowić się nad najbardziej kompaktowym modelem drzwi.

Rolowana brama garażowa

Model bramy garażowej, która zajmuje najmniej miejsca. Po złożeniu cała przegroda mieści się w kasecie zawieszonej na zewnętrznej ścianie budynku. Dzięki temu roleta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trudno byłoby zamontować drzwi innego typu. Takie proste konstrukcje pasują jednak wyłącznie do nowocześnie wykończonych domów.

Plusem rolowanej bramy garażowej jest jej kompaktowy rozmiar, a minusem – design współgrający tylko ze współczesnymi budynkami.

Segmentowa brama garażowa

Jeśli nie brakuje miejsca w budynku, a duże znaczenie ma wygląd bramy garażowej, najlepiej rozejrzeć się za wariantem segmentowym. Wiele różnorodnych modeli można znaleźć w ofercie Hörmann. Zaletą proponowanych przez producenta drzwi jest więc ich różnorodne wzornictwo.

Warto jednak mieć na uwadze, że mechanizm, po którym brama będzie się przesuwać, zabierze trochę przestrzeni przy ścianach albo pod sufitem.

Uchylna brama garażowa

Tego typu drzwi cechują się wyjątkowo prostą konstrukcją. Nie ma tu żadnych prowadnic ani kasety z mechanizmem nawijającym bramę na rolkę. Mocuje się je na zawiasach lub dźwigni podnoszącej skrzydło. Dzięki temu ryzyko awarii nie istnieje.

Problemem jest jednak konieczność posiadania dostatecznie dużej powierzchni przed wjazdem. Z tego powodu drzwi uchylne nie sprawdzą się, gdy garaż mieści się zaraz przy ulicy.

Prosta konstrukcja zapewniająca niezawodność to jedna z zalet uchylnej bramy garażowej. Niestety, po otwarciu zabiera dużo przestrzeni przed wjazdem.

Brama garażowa – zalety i wady drewna, metalu i tworzyw sztucznych

Czy brama powinna wpasowywać się w resztę elewacji budynku? Bez wątpienia, choć różnie można to rozumieć. Dla części osób ładniejsze okażą się drzwi, które są istotnym elementem garażu, a inni uznają, że lepiej, by były niezauważalne. Za każdym razem wybór pociąga pewne konsekwencje.

Drewniana brama garażowa

Drewno prezentuje się stylowo, a do tego pasuje do budynku każdego rodzaju. Nie bez znaczenia jest również wysoka termoizolacyjność drewna. Ta cecha ułatwia przebywanie w garażu, gdy zimą zajdzie konieczność naprawy samochodu. Naturalny surowieć trzeba jednak impregnować. W innym przypadku zacznie się odkształcać, a przez to pękać.

Metalowa brama garażowa

Bramy garażowej z aluminium bądź stali nie trzeba konserwować. Na przykładzie oferty firmy Hörmann da się również uznać, że takie drzwi nie ustępują drewnianym odpowiednikom pod względem wyglądu. Metal nie jest jednak w stanie utrzymać tyle ciepła w środku co naturalny surowiec. Z tego powodu garaż należy uszczelnić i docieplić.

Brama garażowa z tworzyw sztucznych

Materiały syntetyczne, których używa się do produkcji bram garażowych, są wystarczająco trwałe, by skutecznie zabezpieczyć wnętrze budynku. Co więcej, tworzywa sztuczne także nie wymagają konserwacji. Tańsze modele ustępują jednak wyglądem drzwiom drewnianym i metalowym.

Brama garażowa – sposoby automatycznego sterowania

Nie trzeba wychodzić z auta, żeby otworzyć bramę garażową. Zamiast tego lepiej zamontować system automatycznego kontrolowania jej ruchu. Warto zastanowić się nad wyborem:

  • Hörmann BiSecur – metody otwierania przy pomocy pilota na fale radiowe;
  • Hörmann BlueSecur – opcji sterowania bramą z poziomu aplikacji mobilnej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDzień Dziecka we Wroclavii będzie trwał cały czerwiec! 
Następny artykułCo robić w długi weekend we Wrocławiu? Te atrakcje będą otwarte
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.