Ile kosztuje utrzymanie Wrocławia? 67 tys. zł/m-c na Ogród Japoński, 13,5 tys. za jedną latarnię [Budżet 2022]

0

Ile Wrocław przeznacza na edukację, inwestycje, transport, pomoc społeczną czy ochronę zdrowia? Ile kosztuje budowa siłowni plenerowej, montaż wiaty przystankowej czy miesięczne utrzymanie Ogrodu Japońskiego?

Te i inne informacje można znaleźć w nowym serwisie przygotowanym przez portal www.wroclaw.pl. Prezentacja tegorocznego budżetu wraz z cennikiem Wrocławia od dzisiaj jest dostępna w internecie.

Portal www.wroclaw.pl przygotował specjalny serwis, prezentujący najważniejsze liczby miejskiego budżetu, a także wydatki związane z utrzymaniem miasta i inwestycjami.

W prosty i atrakcyjny sposób pokazujemy mieszkańcom, że każde, nawet najmniejsze działanie kosztuje. Przez inflację i droższe materiały budowlane z roku na rok za podobne realizacje płacimy coraz więcej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Budżet Wrocławia 2022 to kompendium wiedzy dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Zachęcam, by zapoznać się z jego treścią i przekonać się, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie miasta.

Zebrane dane mogą być zaskakujące, bo mało kto wie, ile kosztuje utrzymanie jednej kamery monitoringu miejskiego, odbiór tony odpadów czy posianie trawnika. Zestawienie powstało po to, aby bardziej obrazowo pokazać, jak wydawane są pieniądze z miejskiego budżetu. W cenniku pojawiają się konkretne przykłady inwestycji i przeznaczone na nie kwoty. W niektórych przypadkach są one uśrednione. Ich ostateczna wysokość zależy od wielu czynników, takich jak np. czas, zakres prac i teren, na którym są wykonywane.

Strona prezentuje również główne liczby przyjętego budżetu miasta. Zakłada on dochody na poziomie 5,3 mld zł (niższe o 83 mln zł niż w 2021 r.) oraz 6,2 mld zł wydatków (wyższe o ponad 200 mln zł niż w 2021 r.). Ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na realizację trwających i nowych inwestycji. Największe wydatki zostały zaplanowane na wrocławską oświatę, opiekę wychowawczą oraz szkolnictwo wyższe. To łącznie 1,78 mld zł i blisko 29% wszystkich wydatków miasta, zaplanowanych na 2022 rok.

Wrocław, podobnie jak inne, polskie miasta, musi mierzyć się z wprowadzanymi przez rząd zmianami podatkowymi i nieplanowanymi obciążeniami finansowymi. W sumie, w wyniku wszystkich zmian podatkowych stolica Dolnego Śląska od 2019 roku traci ponad 1 mld zł rocznie. Szacuje się, że po reformach podatkowych miasto może stracić nawet 3,4 mld zł w ciągu 10 lat w udziale w PIT. Ponad 200 mln zł mniej dochodów i blisko 100 mln zł dodatkowych wydatków to z kolei efekt dwóch lat pandemii koronawirusa. Kolejne miliony złotych z budżetu miasto wyda w najbliższych miesiącach także na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pełny Budżet Wrocławia na 2022r: www.wroclaw.pl/budzet-wroclawia/2022/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu otwiera się nietypowa cukiernia Dickery. Kupisz tu gofry w kształcie genitaliów
Następny artykułOdkryj 5 najbardziej klimatycznych wrocławskich uliczek! Ukryte miejsca we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.