Hala Stulecia we Wrocławiu będzie miejscem Okrągłego Stołu ws. pomocy dla uchodźców

0

Samorządowcy zapraszają do rozmów przy okrągłym stole. Dziś w Sopocie prezydenci i burmistrzowie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski zaprosili przedstawicieli rządu, organizacje pozarządowe oraz organizacje międzynarodowe do wspólnych rozmów na temat systemowej pomocy uchodźcom.

Okrągły Stół w sprawie uchodźców odbędzie się 9 maja we Wrocławiu, w Hali Stulecia.

Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę polskie samorządy i mieszkańcy są na pierwszej linii frontu pomocy uchodźcom, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę. Dziś w Sopocie samorządowcy tłumaczyli, że sześć tygodni skutecznych działań pomocowych to przede wszystkim zasługa mieszkańców i organizacji pozarządowych, a także samorządów, które organizowały miejsca noclegowe, posiłki, opiekę dla najmłodszych.

– Teraz jednak już czas, aby pracować nad rozwiązaniami systemowymi, które pomogą samorządom i NGO jeszcze skuteczniej pomagać nowym mieszkańcom naszych miast, miasteczek i metropolii. Chodzi o edukację, zdrowie, rynek mieszkaniowy czy korekty budżetowe. Chcemy rozmawiać o tym z przedstawicielami rządu, trzecim sektorem, organizacjami międzynarodowymi i stroną ukraińską. Dlatego 9 maja organizujemy we Wrocławiu Okrągły Stół, by wspólnie odpowiedzieć na wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższych miesiącach, a może i latach – mówi Jacek Sutryk prezydent Wrocławia, wiceprezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Okrągły Stół i propozycja systemowych rozwiązań polityki migracyjnej ma dotyczyć wszystkich uchodźców, także tych, którzy wciąż próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską. Samorządowcy zwracają uwagę, że niemal od roku mówią o potrzebie klarownej polityki wobec uchodźców. Już podczas konfliktu w Syrii przewidywali, z jakimi wyzwaniami może się zmagać w niedalekiej przyszłości państwo polskie.

– Już od ubiegłego roku domagamy się od rządu polskiego jasnej i klarownej polityki wobec uchodźców. Było to po pierwszym kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej, kiedy Białorusini uciekali przed reżimem Łukaszenki, a także przy okazji ewakuacji dotkniętych wojną w Aleppo. Nie zgadzaliśmy się z tym, że push back i mur w Puszczy Kampinowskiej to jedyna odpowiedź na kryzys. Wtedy prosiliśmy o opracowanie takiej polityki. Ale do dziś jej nie ma. Mamy za to mur na granicy z Białorusią i mamy dobre, ale tymczasowe rozwiązania dotyczące uchodźców z Ukrainy – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

– Dlatego zapraszamy polski rząd, organizacje pozarządowe, organizacje międzynarodowe do opracowania klarownej i długofalowej polityki imigracyjnej, bo przecież nie ma różnicy pomiędzy dzieckiem ukraińskim, dzieckiem z Syrii czy dzieckiem z Białorusi – zaprasza do rozmów Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, lider Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.
Samorządowcy zwracają uwagę, że dzisiaj potrzebujemy nowej organizacji państwa polskiego.


–  Kryzysy – uchodźczy i doświadczenie COVID-19 – pokazują, że potrzebujemy nowej organizacji państwa polskiego, że potrzebujemy dyskusji między tymi, którzy ustanawiają przepisy prawa, decydują o finansach publicznych, a tymi, którzy rzeczywiście odpowiadają za standard, za jakość różnego rodzaju usług publicznych, czyli między rządem a samorządem – podkreśla Jacek Sutryk, zapraszając do rozmów we Wrocławiu.

Samorządowcy mówią także o tym, kim są uchodźcy i co polskie państwo mogłoby im zaoferować oraz jak skorzystać z ich kompetencji.  

– Inżynier bezpieczeństwa nuklearnego, filolożka angielska, doktor prawa, dyrektorka szkoły, pedagog, właścicielka dużej firmy leasingowej – takie zawody wpisują nasi goście z Ukrainy w ankietach, których w 34-tysięcznym Sopocie wypełniło już ponad 3 tysiące uchodźców. Co łączy te kobiety, bo to one głównie przyjechały do Polski? To, że w rubryce: „Czy chcesz podjąć pracę” odpowiadają: „Tak”. A w rubryce: „Co możesz robić?” wpisują – „Wszystko”. Łączy je jeszcze to, że nie wiedzą, kiedy będą mogły wrócić do domów. I co my możemy im zaoferować? – o uchodźcach w Sopocie opowiada Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, członkini Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

– Pozwólmy tym osobom żyć godnie w naszym kraju i przygotować się do tego, żeby służyły potem Ukrainie w odbudowie – domaga się Magdalena Czażyńska-Jachim. Domagamy się systemowej pomocy, przede wszystkim dofinansowanych przez rząd kursów języka polskiego, w tym języka specjalistycznego, zawodowego. Domagamy się też szybkiej, najlepiej bezpłatnej ścieżki nostryfikacji dyplomów i po trzecie, ulg dla pracodawców przy zatrudnianiu specjalistów i osób z Ukrainy.

Od samego początku samorządy i mieszkańcy miast i gmin ponoszą największy ciężar przyjęcia uchodźców, dlatego Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podkreśla, że na najbliższą przyszłość potrzebne są rozwiązania systemowe, ale nie centralistyczne.
– Od lat rządzący próbują przekonać Polki i Polaków że model Polski zarządzanej centralistycznie jest najlepszy. Zarówno pandemia, jak i kryzys uchodźczy, jakiego Europa nie pamięta od II wojny pokazują, że to samorządy najlepiej radzą sobie z takimi wyzwaniami. Cieszymy się zaufaniem społecznym, które pozwala wykazać wielką solidarność wobec uchodźców. Na nasz apel do przedsiębiorców o pomoc, odpowiedź była błyskawiczna – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, sekretarz Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski

To my i mieszkańcy naszych miast i gmin ponosimy największy ciężar przyjęcia uchodźców, ale potrzebujemy rozwiązań systemowych. Pokazujemy w tych wielkich kryzysach, że potrafimy sobie radzić, potrafimy wesprzeć państwo. W Poznaniu wydaliśmy uchodźcom już 18 000 numerów PESEL, posłaliśmy do szkół ponad 4, 5 tysiąca ukraińskich dzieci. Dajcie nam tylko narzędzia, my sobie z tymi wyzwaniami poradzimy – dodaje Jacek Jaśkowiak.

O podsumowaniu dotychczasowych działań samorządów i organizacji pozarządowych przypomina Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki:

– W ręku mam raport przygotowany przez samorządowców z całej polski. Dokument „31 dni wojny w Ukrainie. Raport na temat pilnych zmian w organizacji państwa polskiego” pokazuje, co zrobiliśmy, zadaje pytania i szuka odpowiedzi, co powinniśmy zrobić. Nasza obecność tutaj pokazuje, że dalsza droga pomocy musi być wyznaczona w sposób systemowy, musimy być profesjonalistami – mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, członek zarządu Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Chwalimy się [Polska] nadanymi 800 tysiącami numerów pesel. Ale jeżeli uchodźców jest blisko 3 miliony, to oznacza, że ponad 2 miliony nie mogą uzyskać pomocy, bo brak peselu jest barierą np. w uzyskaniu opieki czy pracy – zwraca uwagę burmistrz Wieliczki.
Okrągły Stół odbędzie się 9 maja w we wrocławskiej Hali Stulecia. Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski zaprasza do rozmów przedstawicieli rządu, samorządowców wszystkich szczebli, krajowe organizacje pozarządowe i międzynarodowe zaangażowane w działania pomocowe dla uchodźców.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski! to największa ogólnopolska organizacja zrzeszająca polskich samorządowców ze wszystkich województw. TAK! Dla Polski skupia ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. Założyciele Ruchu Samorządowego reprezentują regionalne organizacje zrzeszające m.in. 5 marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJak dawniej leczono choroby we Wrocławiu? Jak radzimy sobie z nimi dziś? Nowy cykl o ZDROWIU na Kocham Wrocław!
Następny artykuł,,Sutryk – zgroza – betonoza!” – skandowali dziś aktywiści. Zatrzymano sprzedaż łąk we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.