Żyjąc w mieście warto raz na jakiś czas naładować baterię i wyciszyć zmysły w otoczeniu natury. Na szczęście na Dolnym Śląsku nie brakuje atrakcji przyrodniczych, do których można uciec, gdy zmęczy nas zgiełk miasta. Jednym z nich jest znajdujący się niecałą godzinę drogi od Wrocławia pełen ciekawych miejsc Masyw Ślęży, który sprawdzi się idealnie zarówno na wycieczkę solo jak i z całą rodziną.
Masyw Ślęży zwłaszcza latem przyciąga rzadko spotykaną w Polsce roślinnością i malowniczymi widokami. Jest to także miejsce przepełnione historią, której liczne ślady możemy napotkać podczas wędrówki. Przedstawiamy kilka powodów, dla których naszym zdaniem warto się tam wybrać!
Góry, góry i jeszcze raz góry
Chodzenie po górach to samo zdrowie! Nie tylko usprawnia pracę naszego układu oddechowego i krwionośnego, ale także wpływa na lepszą kondycję organów wewnętrznych. Jest to idealna opcja dla osób, które nie lubią siłowni i ćwiczeń, ale chcą pozostać w dobrej kondycji fizycznej.
Masyw Ślęży to nie tylko znana nam góra Ślęża, która jest najwyższym szczytem masywu położonym 718 m n.p.m., ale także: Radunia (573 m n.p.m.), Wzgórza Kiełczyńskie (466 m n.p.m.) oraz Wzgórza Oleszeńskie (382 m n.p.m.). Wszystkie świetnie nadają się na spokojną wędrówkę wyciszającą zmysły pośród malowniczych widoków.
Grupy Górskie masywu Ślęży znajdują się w obrębie cennych terenów Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, które posiadają wiele walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Na jego obszarze wyodrębnione są trzy rezerwaty przyrody, które są siedliskiem wielu chronionych i częściowo chronionych gatunków roślin, jak goździka pysznego czy marzanki wodnej.
Historia i sacrum
Masyw Ślęży jest miejscem niesamowitym, w którym rzadko spotykana w Polsce fauna i flora spotyka się z elementami historycznymi oraz sakralnymi. Podczas wędrówek na szczyty możemy napotkać pogańskie kamienne rzeźby, kapliczki słupowe, krzyże misyjne oraz średniowieczne krzyże pokutne.
Jedną z najbardziej znanych historycznych atrakcji jest Kościół Najświętszej Maryi Panny zbudowany na ruinach średniowiecznego zamku na Ślęży. Świątynia swoją historią sięga aż XII wieku, a jej murach otwarta została ekspozycja muzealna. Pod podłogą można oglądać zachowane średniowieczne mury dawnego zamku, a za niewielką opłatą 5 zł wejdziecie na wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na Masyw Ślęży.
Ślady pogańskich kultów
Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenach Masywu Ślęży dowiodły, że niegdyś było to miejsce kultów wierzeń pogańskich, w których czczono głównie zjawiska przyrodnicze i atmosferyczne. Znalezione kamienne i gliniane krążki symbolizujące słońce sugerują związek tutejszych dawnych kultur z pogańskim kultem solarnym.
Spacerując górskimi szlakami, zwróćcie uwagę na rzeźby oznaczone znakiem ukośnego krzyża – są to bowiem pomniki bóstw postawione przez miejscową ludność okresu kultury łużyckiej występującej do roku 400 p.n.e. Najsłynniejsza z nich to niedźwiedź znajdujący się na szczycie góry Ślęża. Śladem po pogańskich kultach są także zbudowane wokół Ślęży, Raduni i Wieżycy tajemnicze kamienne wały, które oznaczały niegdyś zasięgi miejsc świętych.
Zalew Sulistrowicki z malowniczym widokiem na góry
Zalew znajduje się tuż u podnóży góry Ślęża, obok wsi Sulistrowiczki. Idealne miejsce na odpoczynek po zejściu ze szczytu górskiego. Nad zalewem znajdują się dwie plaże. Plaża gminna, która jest bezpłatna, oraz plaża znajdująca się w płatnym kompleksie wypoczynkowym „SuliCamp”, który oferuje wynajem miejsc na polu campingowym, domków i pokojów, a także strefy rekreacyjne. Cennik i pełną ofertę kompleksu „SuliCamp” możecie zobaczyć tutaj.
Z plaży gminnej rozciąga się zachwycający widok na góry, który może odebrać dech w piersiach. Na miejscu można korzystać z boiska do siatkówki, drewnianych leżaków do użytku ogólnego oraz wydzielonego miejsca na ognisko.
Sulistrowiczki
Ta mała wieś położona na zboczu Masywu Ślęży skrywa także kilka ciekawych miejsc, które warto przy okazji zobaczyć. Najbardziej znaną z nich jest przyciągająca uwagę oryginalną architekturą kapliczka Matki Bożej Dobrej Rady. Pracę nad budową kaplicy rozpoczęto w 1992 roku. Powstała na planie siedmiokąta foremnego z więźbą dachową w kształcie gwiazdy siedmioramiennej, która nawiązuje do siedmiu darów Ducha Świętego. W środku aż czuć ducha naszych słowiańskich przodków, gdyż wystrój nawiązuje do wierzeń żyjących tam niegdyś ludów pogańskich.
Niedaleko kaplicy znajduje się urokliwy Dawny Park Krajobrazowy Wenecja, który sięga pamięcią do 1914 roku, kiedy to został utworzony. Niestety nie wszystkie jego oryginalne elementy się zachowały, część uległa zniszczeniu po II wojnie światowej. Zachowała się jednak ogólna kompozycja i kamienne struktury oraz części stawów i kaskad przywodzących na myśl malowniczą Wenecję. Na północ od parku Wenecja możemy natknąć się na „źródło życia”, czyli studnie Świętego Świerada z postawioną obok figurką Madonny.
Masyw Ślęży – dojazd i szlaki
Na Masyw Ślęży można dojechać komunikacją autobusową z Wrocławia Głównego, które posiada dużą częstotliwość połączeń w okresie letnim. Dokładny rozkład możecie sprawdzić tutaj.
Autobusem możecie dojechać w dwa główne miejsca wypadowe na Masyw Ślęży:
- Sobótka, z której na górę Ślęża prowadzą 4 szlaki
- Przełęcz Tąpadła znajdująca się pomiędzy Ślężą a Radunią, która jest głównym węzłem szlaków turystycznych i znakomitym miejscem wypoczynku. W przełęczy znajduje bar z sezonowym bufetem, samoobsługowa stacja naprawy rowerów, dwa parkingi leśne: płatny oraz bezpłatny. Z przełęczy prowadzą trzy szlaki na Ślęże: żółty, niebieski i czarny, szlak niebieski na górę Radunia oraz szlak zielony prowadzący do Słupic.