Gdzie oddać ubrania we Wrocławiu?

0
Donacja ubrania

Znaczna część Wrocławian nie lubi marnować rzeczy, w tym oczywiście ubrań. Jeśli nie nosimy już czegoś, wolimy to oddać. We Wrocławiu problemem nie jest co oddać, tylko gdzie oddać. Rozwiążmy zatem ten problem.

Gdy wyrastamy z naszych ubrań, albo przestają one pasować do naszej garderoby, musimy rozważyć opcję oddania ich w dobre ręce. Związane jest to z samymi korzyściami – nie marnujemy odzieży, zwalniamy miejsca w szafie i pomagamy potrzebującym. Kumulowanie starych ubrań niepotrzebnie przekłada się na kupowanie kolejnych pojemników na nie, co w przyszłości przyczynia się do kolejnych wydatków, np. na meble.

  • Ubrania oddasz do jednej z wrocławskich noclegowni lub schronisk dla bezdomnych.

  • We Wrocławiu często organizowane są wyprzedaże garażowe lub sąsiedzkie vintage markety.

  • Grupy do oddawania rzeczy znajdziesz również na Facebooku.

Warto wiedzieć

„Z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów (czyli ok. 80 mld sztuk ubrań) co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton (to dane wyłącznie z Unii Europejskiej i USA) i dzieje się tak, mimo że 95 proc. tych wyrzucanych ubrań nadaje się do przetworzenia” – więcej informacji o marnowaniu odzieży na stronie oees.pl

Mimo ciągłych oburzeń tą sytuacją, nie każdy podejmuje jakiekolwiek poważne działania, by ją naprawić. Nam, konsumentom, pozostaje jedno z najważniejszych działań w tej sprawie – zapobieganie marnotrawstwu. Kupowanie z rozsądkiem, to pierwszy krok w redukcji zmarnowanych materiałów.

Gdzie można sprzedać swoje ubrania

Sprzedać ubrania może każda osoba dzięki sklepom i aukcjom internetowym, takim jak Allegro, Vinted, OLX, Gumtree czy Szafa. Również na portalach społecznościowych można sprzedać swoje rzeczy – Facebook i Instagram, pozwalają na swobodny kontakt z osobami zainteresowanymi kupnem czy sprzedażą odzieży. Najlepiej jest szukać w specjalnych grupach sprzedażowych.

Poza internetem istnieją też wyprzedaże garażowe, na których można wystawić swoje ubrania na stoiskach.

Warto też pamiętać o komisach (uwaga – nie wszystkie komisy skupują ubrania), czy lumpeksach, które z chęcią wycenią sprzedawaną odzież na wagę.

Gdzie można oddać swoje ubrania

We Wrocławiu jest mnóstwo sposobów na przekazanie odzieży używanej. Często ruszają akcje charytatywne, takie, jak na przykład Charytatywna Zbiórka Zimowego Obuwia.

Wśród najbardziej znanych, warto wymienić takie organizacje jak:

1. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Koło Wrocławskie

Według strony Towarzystwa, we Wrocławiu odzież można oddać do:

  • Schroniska dla Mężczyzn (ul. bp. Bogedaina 5, 50-514 Wrocław),
  • Schroniska dla Kobiet (ul. Strzegomska 9, 53-611 Wrocław),
  • Noclegowni dla Mężczyzn (ul. Małachowskiego 15, 50-848 Wrocław),
  • Schroniska św. Brata Alberta w Szczodrem (ul. Trzebnicka 28, 55-095, Mirków),

Towarzystwo przyjmuje kurtki (zimowe i letnie), spodnie, podkoszulki, koszule, swetry, a także pościel, śpiwory i koce, odzież i bieliznę męską (również wypraną bieliznę i skarpety) buty męskie, ręczniki i materace (80-90×200).

2. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Ich Rodzinom w Szczególnie Trudnej Sytuacji Życiowej „Iskierka”

Siedziba Stowarzyszenia znajduje się na pl. św. Macieja 5, 50-244 Wrocław. Poza ubraniem można tam także oddać przybory szkolne, książki, a także artykuły plastyczne i sportowe. Uwaga, daną rzecz należy bezpośrednio zanieść do punktu.

Numer telefonu Stowarzyszenia:  71 322 41 14

3. Łaźnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Pod adresem ul. Katedralna 7, 50-328 Wrocław, znajduje się punkt, do którego można własnoręcznie przynosić odzież męską, w tym bieliznę, kalesony, podkoszulki, spodnie, buty, bluzy, kurtki itp.

Numer telefonu punktu: 71 327 13 16

Nie wyrzucajmy ubrań – zawsze znajdzie się ktoś, kto ich potrzebuje!

Zachęcamy naszych czytelników do przemyślanych zakupów odzieży, do częstszego przeglądu swojej garderoby i oddania nieużywanych rzeczy, zamiast ich wyrzucania.

Być może walka o wspólne dobro nie musi być tak ciężka – wystarczy pomyśleć o innych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oddam za darmo Wrocław – wyszukaj lub oddaj niepotrzebne rzeczy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMiasto Wrocław musi dopłacić około 43 mln złotych firmie, która budowała Stadion Wrocław
Następny artykułWrocław: Nietrzeźwy kierowca podmiejskiego autobusu woził pasażerów