Foodsharing to idea prężnie rozwijająca się w Europie. Ma na celu dzielenie się jedzeniem za pomocą lodówek, znajdujących się w ogólnodostępnych miejscach miasta. Jeżeli zrobiłeś/aś za dużo jedzenia i wiesz że go nie zjesz, przyjdź na Rydygiera 25a i zostaw je w miejskiej lodówce. Na pewno sprawisz komuś radość!
14. lutego w Walentynki powstała wspólna miejska lodówka, która znajduje się na podwórku przed HARTem, przy ul. Rydygiera 25a. Inicjatorkami powołania lodówki są aktywnie działające na Nadodrzu Panie: Izabela Duchnowska (szefowa HARTu), Anastazja Jarodzka (HART), Agnieszka Kalinowska (szefowa Bistro Powoli) i Karolina Nowakowska (dziennikarka i przedstawicielka grupy Foodsharing Wrocław), w działaniach bardzo intensywnie pomaga również Wioletta Bodnar, przedstawicielka tutejszego MOPSu.
Co można wkładać do wspólnej lodówki?
Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Ciasta czy zupy powinny być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem. Podstawowa zasada: przynieś to, co sam mógłbyś zjeść. Na produkty suche także znajdzie się specjalnie wyznaczone miejsce.
Czego nie można przynosić do lodówki?
Nie będą przyjmowane produkty: zawierające surowe mięso, surowe jajka, produkty z niepasteryzowanego mleka, otwarte konserwy czy słoiki z przetworami; produkty, które przekroczyły termin przydatności do spożycia; produkty z oznakami popsucia.
Twórcy zachęcają, by zanim skierujesz swoje kroki do marketu, w którym musisz kupić duże opakowanie śmietany, choć potrzebujesz zaledwie dwóch łyżek do zupy, skierować swoje kroki najpierw do społecznej lodówki, w której ktoś być może zostawił część opakowania. W Polsce pierwsza społeczna lodówka stanęła w maju 2016 roku. Obecnie Foodsharing Polska to 25 jadłodzielni w 14 miastach, we Wrocławiu pierwsza lodówka stanęła w 2016 roku w akademiku, teraz idea przeniosła się na Nadodrze aby postawić tu kilka jadłodzielni!
Źródło: mat.prasowe.