EKOszenie we Wrocławiu – miasto ekologicznie kosi trawniki

0

Przypominamy zasady koszenia, które odpowiadają na zachodzące zmiany klimatyczne. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostosowuje częstotliwość koszenia m.in. do warunków pogodowych, tempa wzrostu trawy oraz bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.

Koszeniu podlegają m.in. trawa w obrębie skrzyżowań, pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych. Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej. To wszystko ze względu na ochronę środowiska.

– To już kolejna wiosna, kiedy we Wrocławiu przystępujemy do koszenia w standardzie eko, co nie oznacza ekonomicznie a ekologicznie. Wyższa trawa zatrzymuje wodę, obniża lokalnie temperaturę, tłumi hałas i zatrzymuje pyły Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość. Chcemy m.in. aby w mieście powstawało jak najwięcej łąk kwietnych oraz żeby trawa i kwiaty miały możliwość wysiania nasion. Wyższa trawa to wiele korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Warto zauważyć, że podobnie działają już w Europie oraz w innych dużych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy w Warszawie.

Zasady i harmonogram koszenia

Wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, tak by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone mogą być też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych.

– Ograniczenie koszenia nie dotyczy wszystkich terenów. Pasy zieleni przyulicznej czy miejsca skrzyżowań ulic, gdzie widoczność mogłaby być ograniczona przez wysoką trawę i zagrażałoby to bezpieczeństwu lub mogłoby utrudniać ruch, będą koszone regularnie. Trawie pozwolimy natomiast urosnąć w niektórych miejscach np. w parkach, gdzie takie działanie jest wskazane. Już widzimy korzyści z nowej polityki koszenia – podkreśla Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

W parkach w całości koszone są polany rekreacyjne, by wrocławianie mogli komfortowo z nich korzystać, wypoczywając na świeżym powietrzu. Na pozostałych obszarach trawę przycina się częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników.

O terminach i miejscach planowanych koszeń miasto, wzorem ubiegłego roku, regularnie będzie informować na stronie internetowej: wroclaw.pl/ekoszenie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGorące oferty z rozgrzanego rynku mieszkań – Targi Mieszkań i Domów w Hali Stulecia
Następny artykułMajówka last-minute? Dolina Baryczy czeka!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.