Majówka last-minute? Dolina Baryczy czeka!

0

Weekend majowy za pasem. Na zaplanowanie dalekich wojaży może być już za późno, jednak nic straconego! Ci, którzy marzą o wypoczynku na łonie natury, nie muszą szukać daleko – Dolina Baryczy wciąż ma wiele do odkrycia.

Przedstawiamy 5 pomysłów na majówkę w tym przepięknym i nadal dzikim zakątku Dolnego Śląska.

Kolorowy Szlak Karpia po Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy słynie ze swojej wiekowej tradycji hodowli karpia. Ryby te hoduje się tu niemal od 800 lat! Nic więc dziwnego, że to właśnie ich figury wyznaczają szlak po najważniejszych atrakcjach krainy. Łącznie jest ich 30 i można je znaleźć przy najciekawszych obiektach zabytkowych i rekreacyjnych oraz  miejscach aktywności i edukacji przyrodniczej. Przed wyruszeniem na poszukiwania, warto zaopatrzyć się w mapkę okolicy.

Znajdziemy ją w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, albo w formie elektronicznej w specjalnej aplikacji Doliny Baryczy (do pobrania tutaj: www.dolinabaryczy.travel) Aplikacja, oprócz tego, że zawiera opisy tras w obrębie szlaku, oferuje też ciekawostki i wskazówki przydatne podczas wycieczki.

Rowerowe królestwo

Dolina Baryczy to raj dla rowerzystów. Przebiega tędy Międzynarodowy Szlak Rowerowy Euro Velo R9, który prowadzi od Wrocławia przez Trzebnicę, Nowy Dwór, Domanowice, Koniowo, Rudę Sułowską, Baranowice, Szkaradowo i Jutrosin. Szlak nie jest wymagający i obejmuje dobrze przygotowane trasy asfaltowe i szutrowe. Jego najciekawszy, a zarazem najbardziej malowniczy fragment ciągnie się od Koniowa w stronę Stawów Milickich, gdzie poruszamy się prawie wyłącznie leśnymi ścieżkami.

Muzeum Bombki w Miliczu

Mało kto wie, że jeszcze do niedawna w Miliczu funkcjonowała fabryka bombek, której wyroby trafiały na najważniejsze choinki świata. Ozdobami z Milicza zachwycali się Walt Disney i Jan Paweł II. Dziś można je zobaczyć w działającym tu Muzeum Bombki, które gromadzi ponad 6 tysięcy ręcznie wykonanych eksponatów. Będąc na miejscu, nie sposób nie zwrócić uwagi na ciekawą architekturę miejsca. Zaraz przy Muzeum znajduje się KOM – wielofunkcyjne centrum edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe, w którym cyklicznie odbywają się ciekawe warsztaty i inicjatywy związane z lokalnym dziedzictwem regionu.

Przerwa na coś dobrego!

By naładować baterie, warto zatrzymać się w Kawiarni Stara Bombkarnia, gdzie skosztujemy lokalnych specjałów sygnowanych znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. Na większy głód proponujemy odwiedzić działający kilka kroków dalej Fishtruck KOŁO KOM. Serwowany tutaj Karp Tutejszy czy Tosty Milickie wpadną w gusta poszukiwaczom lokalnych smaków, a i fani burgerów powinni być zadowoleni – na nich czekać będzie złożony z samych pyszności Burger Leśny. KOM to doskonałe miejsce na zakończenie wycieczki, ale też na chwilę odpoczynku przed powrotem na szlak.

Dolina Baryczy to miejsce wciąż dzikie i nie do końca odkryte. Tu czas biegnie innym tempem, a kojąca natura napawa dobrą energią i optymizmem. Zatem jeśli nie macie jeszcze planów na majówkę – naprawdę warto pomyśleć o tym zielonym sercu Dolnego Śląska.

Więcej informacji na www.kom.edu.pl/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułEKOszenie we Wrocławiu – miasto ekologicznie kosi trawniki
Następny artykułMultisensoryczna wystawa VAN GOGHA zachwyca widzów we Wrocławiu! Zanurz się w świecie obrazów
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.