Dawniej powozownia dziś Centrum Aktywności Lokalnej [ZDJĘCIA PRZED I PO]

0

CAL przy Prądzyńskiego 39A to największe takie centrum we Wrocławiu. Jego powierzchnia to ok. 1300 m2. Obiekt składa się z zabytkowego, dwukondygnacyjnego budynku głównego o konstrukcji i elewacji ceglanej oraz dwóch parterowych skrzydeł późniejszej zabudowy.

CAL powstał w ramach projektu pn. „Utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu” – elementu Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018, którego koordynatorem była spółka Wrocławska Rewitalizacja.

wygląd oficyny przed rewitalizacją

W czasie realizacji inwestycji zdecydowano się na restaurację XIX-wiecznej oficyny – dawnej powozowni. W czasie remontu wykonano m.in.: remont instalacji, okładzin, elewacji, dachu, naprawę lub wymianę elementów konstrukcyjnych, zagospodarowanie najbliższego otoczenia, wprowadzenie udogodnień dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym podjazdy, szerokie przejścia komunikacyjne, likwidacja progów, toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, oznakowanie poszczególnych obiektów w alfabecie Braille’a czy kontrastowe oznakowanie.

Powstały 4 sale spotkań przeznaczone na aktywność społeczną, sąsiedzką, edukacyjną, ruchową, kulturalną, etc. Dodatkowo centrum jest wyposażone w przestronny hall, który może pełnić rolę galerii i zaplecze sanitarne, które są ogólnodostępne. W ramach zagospodarowania terenu oficyny przy ul. Prądzyńskiego remontowi poddane zostały plenerowe schody, które będą pełnić funkcję widowni i tarasu. Pozwolą zamienić wewnętrzny dziedziniec w kino letnie oraz miejsce innych plenerowych aktywności. Atrakcyjnym elementem będzie także zielony dach, widoczny z okien sąsiednich kamienic oraz zapewniający bioróżnorodność i częściową retencję wód opadowych. Budynki podłączono również do sieci ciepłowniczej i przeprowadzono prace termo modernizacyjne.

wygląd przed

Z Centrum Aktywności Lokalnej korzystać będą przede wszystkim mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego: Dzieci i młodzież mieszkająca i/lub ucząca się w sąsiedztwie, dorośli, seniorzy, rodziny, lokalnie działające organizacje pozarządowe, lokalni przedsiębiorcy, inwestorzy, radni osiedlowi a także szkoły, biblioteki, zarządcy nieruchomości, kościoły, związki wyznaniowe.

Kluczowymi wartościami Centrum są solidarność i otwartość na różnorodność. Natomiast główne elementy pracy ze społecznością lokalną to: wzmacnianie relacji międzyludzkich, wspólne działanie, wzmacnianie potencjału i aktywności mieszkańców, przejmowanie odpowiedzialności przez mieszkańców i ich grupy, budowanie i animowanie lokalnych sieci współpracy, budowanie tożsamości lokalnej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

W ramach planowanych działań będą prowadzone rozmowy (mapowanie i poznawanie mieszkańców i instytucji), spotkania mieszkańców i grup sąsiedzkich (tematy interesujące społeczność w tym m.in. profilaktyka uzależnień, zdrowego stylu życia i dbania o środowisko), seminaria, fora, debaty, spotkania z gośćmi (np. naukowcami, przedsiębiorcami, artystami) poświęcone osiedlu, mikroeventy np. wspólne śniadania, kluby dyskusyjne, spacery (poznawanie i odkrywanie przestrzeni osiedla), wieczorki o profilowanej działalności np. artystyczne, taneczne, strefy kreatywności dla dzieci i młodzieży, warsztaty i ew. warsztatownie (w których, niezależnie od wieku, umiejętności i doświadczenia, z wykorzystaniem różnych narzędzi i technik będzie można
obudzić w sobie twórcę, poznać i wzmocnić swoje talenty), bank czasu itp.

Zadanie dofinansowanie w ramach projektu Utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 6.3.2 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów – ZIT WrOF.

Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie (na 2 budynki – przy Prądzyńskiego i przy Traugutta)

·        Całkowita wartość projektu: 4 587 913,03 PLN

·        Kwota dofinansowania: 3 543 510,06 PLN

·        Wkład własny: 1 044 402,97 PLN

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAutobus dla osób bezdomnych wyjeżdża na ulice Wrocławia [TRASA]
Następny artykuł28. Finał WOŚP we Wrocławiu – tym razem na Rynku! [PROGRAM]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.