Czy warto dojeżdżać do pracy we Wrocławiu?

0

Idealna praca powinna być przyjemna, dobrze płatna oraz zlokalizowana blisko miejsca zamieszkania. Często zdarzają się jednak sytuacje, gdzie spełnione są wyłącznie 2 pierwsze warunki, a problemem jest daleki dojazd do firmy.

Czy warto dojeżdżać do innego miasta by zarobić więcej? Odpowiedź na to pytanie została oparta na przykładzie Wrocławia i dolnośląskiego rynku pracy.

Bezrobocie we Wrocławiu w 2021 roku

Według danych GUS z lutego 2021 roku bezrobocie rejestrowane w województwie dolnośląskim wynosiło 5,9%. Wrocław jako największe miasto regionu może pochwalić się zdecydowanie niższą stopą bezrobocia, ponieważ w tym okresie kształtowało się ono na poziomie 2,6%. Jak widać sytuacja na rynku pracy we Wrocławiu zdecydowanie różni się od reszty Dolnego Śląska. Statystyki pokazują, że we Wrocławiu na bezrobotnego czekają 3 oferty pracy, poza stolicą województwa tych ofert jest tylko dwie.

Zamieszczone wyżej dane pokazują, że Wrocław jako Dolnego Śląska regionu oferuje największe perspektywy pod względem poszukiwania pracy. Widać to również na podstawie internetowych ogłoszeń rekrutacyjnych, które są dostępne na: https://www.aplikuj.pl/praca/wroclaw. Wrocław podobnie jak inne stolice województw skupia największe firmy w regionie, które stale poszukują nowych pracowników.

Większe miasto – lepsze zarobki

Regułą jest, że praca w większym mieście oznacza wyższe zarobki. Na przykładzie Wrocławia i wspomnianych wcześniej danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2021 wynosiło 6080,20zł. Wartość ta wyliczona dla całego województwa była niższa o niespełna 400zł i wynosiła 5684,40zł. Różnica ta może być jeszcze wyższa w zależności od branży, czy zajmowanego stanowiska.

Przeczytaj także: W jaki sposób walczyć z mobbingiem w pracy?

Niestety większe miasto zazwyczaj oznacza również większe koszty życia, jednak w sytuacji, gdy dojeżdżamy do pracy z mniejszej miejscowości różnica ta może nie być zauważalna. Oczywiście należy jeszcze doliczyć koszty tych dojazdów. Znając ich wysokość można obliczyć opłacalność dojeżdżania do pracy. Często zdarza się, że firmy wspierają swoich pracowników dopłacając im do paliwa, czy biletów. Koszty dojazdów można zminimalizować również dzięki podróżowaniu z innymi osobami, które jadą w tym samym kierunku.

Co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o dojeżdżaniu do pracy?

Zazwyczaj najważniejszą kwestią, która jest brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu pracy w dalszej odległości od miejsca zamieszkania są pieniądze. Za każdym razem należy dokładnie policzyć, czy wyższa pensja nadal będzie atrakcyjna, gdy odliczymy koszty dojazdów. Równie dobrze może zdarzyć się tak, że po ich odjęciu wyjdzie to samo wynagrodzenie, które można otrzymać pracując na tym samym stanowisku w miejscu zamieszkania. Oczywiście pod uwagę należy wziąć również inne aspekty, takie jak:

– możliwości rozwoju i awansu zawodowego;

– czas poświęcony na dojazdy;

– warunki dotychczasowego zatrudnienia;

– sytuację rodzinną.

Każdy człowiek tego typu decyzję powinien podjąć indywidualnie, na podstawie własnej sytuacji życiowej oraz perspektyw, które daje mu nowa praca. Dobrze jest zarabiać jak najwięcej, jednak optymalne rozwiązanie to znalezienie odpowiedniego balansu między pracą zawodową, a życiem prywatnym. Dalekie i czasochłonne dojazdy do pracy mogą zachwiać tą równowagę.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowa data Gitarowego Rekordu Świata! [SPRAWDŹ]
Następny artykułMPK przywiezie obiad pod drzwi. Napełni brzuchy seniorom spółki i lekarzom
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.