BMR – co to? Jak i kiedy warto je sprawdzić?

0

Warto obliczyć swoje BMR, jeżeli chcemy poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Wskaźnik BMR informuje nas ile kalorii spala nasze ciało, żeby utrzymać podstawowe funkcje, takie jak oddychanie, utrzymanie ciepłoty ciała, pompowanie krwi, itp.

Jest to pierwszy krok do obliczenia kaloryczności naszej diety. Dlaczego warto znać własny wskaźnik BMR?

Kalkulator BMR pierwszym krokiem w dobraniu kaloryczności diety

BMR nazywamy inaczej wskaźnikiem podstawowej przemiany materii (PPM). Jest to tempo metabolizmu podstawowego naszego ciała, a więc informacja o najniższym możliwym dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym potrzebnym do zachowania wszystkich funkcji życiowych. Na przykład aż 25% tej energii potrzebuje nasz układ nerwowy. Schodzenie w diecie poniżej tej liczby  może powodować niższą temperaturę ciała albo zanik miesiączki u kobiet.

Do obliczenia BMR potrzebne jest podanie wagi, wzrostu, wieku, płci i rodzaju stylu życia. Wynik jaki otrzymamy to ilość kalorii jaka jest potrzebna dla osoby w stanie spoczynku, która nie jadła przez ostatnie 12 godzin, która przebywa w ciepłych warunkach i nie doświadcza stresu fizycznego i psychicznego. Innymi słowy – człowieka, który nie wykonuje żadnych czynności i niczego nie trawi.

Kalkulator nie powinien być stosowany w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i osób, które dużo trenują. W przypadku tych grup wynik może nie być miarodajny. Warto też pamiętać, że na naszą przemianę materii wpływa wiele czynników: genetyka, hormony, dieta, aktywność fizyczna, płeć i wiek, dlatego nasze PPM może się zmieniać.

Do czego przydają nam się informacje uzyskane z kalkulatora BMR?

Oczywiście, żeby ocenić nasze zapotrzebowanie kaloryczne należy wziąć też pod uwagę aktywność w ciągu dnia, dlatego po obliczeniu BMR należy policzyć CPM – dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Ta wartość udziela nam konkretniejszych informacji i pozwala na dobranie kaloryczności diety. Kiedy znamy już nasze BMR i CPM warto udać się do specjalisty, który na podstawie tych informacji dobierze dla nas dietę.

Jeżeli zdecydujesz się na dietę pudełkową, dietetycy kliniczni tworzący jadłospisy poinstruują Cię, która dieta jest dla Ciebie najlepsza. Nie powinna być ona niższa niż Twoje PPM, ale też nie powinna przewyższać CPM, ponieważ nie zobaczysz wyników. Oczywiście w diecie nie chodzi tylko o ,,obcięcie” kalorii. Posiłki z fit cateringu zapewnią Ci wszystkie potrzebne składniki odżywcze i pozwolą na stopniowe i kontrolowane zrzucenie kilogramów. Częstym błędem w samodzielnym odchudzaniu jest drastyczne zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii, które skutkuje szybkim efektem jo-jo.

Kalkulator BMR jest łatwym i szybkim narzędziem, które może być dla Ciebie pierwszym krokiem w Twojej drodze do szczupłej sylwetki i zdrowia. Jeżeli masz wątpliwości czy jesz odpowiednią ilość kalorii sprawdź swój wynik w Internecie, dowiedz się ile kalorii musisz jeść żeby schudnąć i z pomocą fit cateringu obserwuj efekty.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPark Iluminacji na Zamku Topacz zachwyca odwiedzających! [ZDJĘCIA]
Następny artykułRewolucja w witrynie – świąteczna przemiana słynnej księgarni Wratislavia!
Redaktor naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.